SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Radíme pri nákupe nového televízora

0

Pri výbere televízora si treba uvedomiť zmenu filozofie konzumácie multimediálneho obsahu. Aj staršie vekové kategórie pochopili výhody streamovacích služieb typu Netflix či HBO Go, kde si môžu sami vybrať, čo chcú pozerať, a za pomerne malý mesačný poplatok majú filmy, seriály a dokumenty k dispozícii bez prerušovania reklamami.  Preto by váš nový televízor mal podporovať tieto služby a ďalšie smart funkcie. Z toho dôvodu naše rady nezačneme klasicky výberom uhlopriečky, ale podporou smart funkcií a konektivitou.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Smart TV

Každý moderný televízor má mať popri možnosti príjmu digitálneho terestriálneho, prípadne káblového vysielania televíznych staníc možnosť prepnúť sa do takzvaného smart režimu, v ktorom, zjednodušene povedané, funguje ako tablet s veľkou obrazovkou. Umožňuje spúšťať rôzne aplikácie, má webový prehliadač, a čo je najdôležitejšie, k dispozícii sú aplikácie na sledovanie programov zo streamovacích služieb Netflix, HBO Go, YouTube, prípadne aj aplikácie sociálnych sietí. Tieto aplikácie sú buď pred­inštalované, alebo si ich môžete stiahnuť. Každý smart televízor má operačný systém čiže prostredie na intuitívne ovládanie funkcií a zobrazovanie ponuky multimediálneho obsahu. Väčšina operačných systémov renomovaných výrobcov televízorov umožňuje inštalovať ďalšie aplikácie podľa preferencií používateľa. Sony, Philips, Panasonic, TCL a niektorí ďalší výrobcovia využívajú operačný systém Android TV, ktorý má podobnú filozofiu používateľského rozhrania ako tablety a smartfóny s týmto operačným systémom. Samsung využíva operačný systém Tizen a LG systém WebOS. Bez ohľadu na platformu smart televízory majú predinštalované aplikácie Netflix, HBO Go, YouTube, Amazon či Stream.

Konektivita

Televízor by ideálne mal mať možnosť pripojenia sa k internetu cez Wi-Fi a najlepšie aj cez eternetový kábel. Internetová konektivita je základ na fungovanie smart funkcií. Pripojenie Wi-Fi vám umožní umiestniť televízor v byte kamkoľvek, a na danom mieste budete mať možnosť pripojiť ho cez eternetový kábel, znížite tým záťaž domáceho Wi-Fi routera. Televízor budete určite využívať na prehrávanie videí z externých diskov a USB kľúčov, preto by nemali chýbať minimálne dva porty USB 3.0. Spoznáte ich podľa modrej farby plastovej plôšky vnútri konektora. Univerzálnejšie riešenie na ukladanie multimediálneho obsahu je NAS server, ktorý je rovnako ako televízor pripojený k domácej sieti.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Uhlopriečka a rozlíšenie

Veľkosť obrazovky vyberáme podľa toho, kam chceme televízor umiestniť a z akej vzdialenosti ho budú členovia rodiny pozerať. V praxi je to vzdialenosť od pohovky k televízoru umiestnenému na stolíku alebo upevnenému na stene. Priveľký televízor v malom priestore znemožňuje komfortný pohľad na celú scénu na obrazovke. Naopak, malá obrazovka v akomkoľvek priestore prináša nutnosť sadnúť si bližšie, čo je vo väčšej miestnosti dosť nepraktické. Do obývačky by ste mali vyberať televízory s uhlopriečkou do 50" (125 cm). Najväčšie televízory na súčasnom trhu majú uhlopriečku 88" (223 cm). Do kuchyne, prípadne kúpeľne sa hodí menší televízor s uhlopriečkou do 24" (60 cm).

Jednoduchá poučka hovorí, že pri TV s rozlíšením full HD by vzdialenosť mala byť 2 až 3-krát väčšia, než je uhlopriečka. Pri TV s rozlíšením 4K platí, že vzdialenosť by mala byť rovnaká ako veľkosť uhlopriečky.

Tabuľka vzdialenosti od obrazovky
v závislosti od uhlopriečky a rozlíšenia

32"

Full HD

 1,3 m

33-43"

Full HD

1,7 m

33-43"

4K UHD

0,8 m

44-50"

Full HD

1,9 m

44-50"

4K UHD

0,9 m

51-60"

Full HD

2,2 m

51-60"

4K UHD

1,2 m

61-70"

4K UHD

1,3 m

71-80"

4K UHD

1,5 m

 

Uhlopriečka súvisí nielen so vzdialenosťou pozorovania, ale aj s rozlíšením. Rozlíšenie full HD na 70" obrazovke je nepostačujúce, na­opak, na televízore s uhlopriečkou 24" si určite nevychutnáte 4K rozlíšenie.

Na trhu sú v súčasnosti televízory s rozlíšením

•  HD ready – 1366 × 768 pixelov je rozlíšenie, kto­ré majú len najlacnejšie modely s najmenšími uhlopriečkami.

•  Full HD – 1920 × 1080 pixelov je zlatá stred­ná cesta pre televízory s uhlopriečkami do 32".

•  4K Ultra HD – 3840 × 2160 pixelov je v súčasnosti štandard na televízoroch s uhlopriečkami od 32". Väčšina streamovacích služieb toto rozlíšenie podporuje a môžete si takisto prehrávať filmy z Blu-ray a hrať hry na moderných herných konzolách.

•  8K – 7680 × 4320 pixelov je v súčasnosti najlepšie rozlíšenie, aké môžete na televízore mať, samozrejme, tomu zodpovedá aj cena. Technológia 8K je schopná spracúvať aj obraz z nižších kategórií rozlíšenia a inteligentným spôsobom dopĺňať chýbajúce pixely.

Umiestnenie televízora

Hlavne v menších miestnostiach, kde viac ľudí sedí pomerne blízko televízora, je dôležitý aj pozorovací uhol. Je to maximálny uhol, z akého možno televízor sledovať bez toho, aby došlo k zhoršeniu kvality videného obrazu. Odporúčame televízor s pozorovacím uhlom aspoň 170°.

Televízor treba umiestniť na stolík alebo upevniť na stenu do takej výšky, aby diváci nemuseli výrazne zakláňať alebo predkláňať hlavu. Pri pravidelnom sledovaní môže z nevhodne umiestneného televízora bolieť chrbtica. Pri sedení je ideálna výška taká, že stred obrazovky je približne vo výške očí sediaceho diváka. Závisí to však aj od konštrukcie operadla a opierky hlavy vášho kresla či sedačky. Ak máte pri sedení mierne zaklonenú hlavu, treba televízor umiestniť trochu vyššie. Pri sledovaní TV v spálni z postele bude záležať na vašich osobných zvyklostiach.

Ďalšie dôležité parametre

Jas je vyjadrený v jednotkách kandela (cd) a vyjadruje svietivosť bielej farby, ktorá by sa mala pohybovať okolo 500 cd/m2. Kontrast udáva pomer medzi čiernou a bielou farbou. Túto hodnotu možno upravovať, čo sa hodí v miestnostiach, kde sa počas dňa menia svetelné podmienky. Vyšší kontrast znamená ostrejšie farby. Podpora HDR čiže High Dynamic Range umožňuje zobrazovať detaily vo veľmi tmavých aj veľmi svetlých plochách zároveň. V obraze bez HDR sa môžu detaily v šere alebo pri vysokej intenzite jasu scény stratiť, farby a línia splynúť a pozorovateľ nerozozná jednotlivé časti obrazu.

Nároční diváci športových prenosov a hráči na konzolách by si mali v technických parametroch všímať aj frekvenciu spracovania obrazu, nazývanú aj obnovovacia frekvencia a čas reakcie. Obnovovacia frekvencia udáva, ako rýchlo sa vykresľujú jednotlivé snímky na obrazovke. Čím má tento parameter vyššiu hodnotu, tým plynulejší je obraz. Napríklad na sledovanie športových prenosov sa odporúča frekvencia aspoň 100 Hz a viac. Štandardná obnovovacia frekvencia sa pohybuje medzi 50 a 100 Hz. Pri drahších a lepších TV sa môžeme stretnúť aj s frekvenciou okolo 200 Hz.

Latencia opisuje rýchlosť, akou sa na obrazovke menia farby. Vhodná latencia pri sivej farbe je 5 milisekúnd, pri bielej farbe to môže byť až dvakrát toľko. Na bežné sledovanie programov vám postačí televízor s latenciou okolo 7 – 10 milisekúnd. Na hranie na konzolách je potrebná latencia 5 ms a menej.

Technológia obrazu

Najrozšírenejšie sú LED televízory, a to pre ich úspornosť, kvalitu a životnosť. Pre náročnejších používateľov sú vhodné napríklad televízory OLED, ktoré majú živšie farby. Do prehľadu sme nezahrnuli dnes už zastarané plazmové a LCD technológie.

LED televízory majú zobrazovací panel podsvietený LED diódami, ktoré šetria energiu a dlho vydržia. Podsvietenie je rovnomerné a obraz má dobrý kontrast.  

OLED obrazovka nie je podsvietená, ale svietia jej jednotlivé body, teda vrstva diód. Televízory majú kvalitné zobrazenie farieb, vynikajúci kontrast a môžu byť tenšie. Sú drahšie a možno ich zaobstarať len s väčšími uhlopriečkami. 

QLED je technológia vyvinutá spoločnosťou Samsung, predstavujúca inovovanú technológiu LED. Ide o podsvietenú obrazovku rozšírenú o vrstvu kvantových bodov, ktoré prinášajú ostrejšie kontrasty a farby. Technológia je energeticky úsporná a ponúka kvalitný obraz. Jas je oveľa vyšší a kvalita farieb neklesá pri pohľade zo strán. 

Kvalita do každej obývačky

LED televízor Philips 58" PUS8505 sa nestratí v žiadnej domácnosti. Elegantný dizajn ukrýva technológiu obrazového procesora P5, ktorá poskytuje skvelý obraz v 4K rozlíšení s hlbokými detailmi, jasnými farbami, ostrým kontrastom a plynulým pohybom. O špičkový zvuk sa stará technológia Dolby Atmos.

Vďaka systému Android môžete ovládať televízor Philips 58" PUS8505 aj hlasom a úplne si ho prispôsobiť svojim potrebám, či už chcete pozerať športy, seriály, filmy, alebo všetko naraz.

Cena: 699 EUR

Žiarivo ostrá elegancia

Špičkový OLED televízor Philips 65" OLED805 so 4K rozlíšením je správna voľba pre všetkých fanúšikov prvotriedneho dizajnu, špičkového spracovania a silných filmových zážitkov. Procesor P5 s umelou inteligenciou a podpora audiovizuálnych štandardov Dolby Vision, HDR 10 a HDR 10+ vám zabezpečia tú najvyššiu obrazovú kvalitu.  Obraz ožije farbami vďaka trojstrannej funkcii Ambilight. Inteligentné LED diódy okolo okrajov televízora reagujú na akciu na obrazovke a vyžarujú podmanivé svetlo, ktoré pocitovo rozširuje veľkosť obrazovky. O zvukový zážitok sa stará špičkové 50 W ozvučenie 2.1 s podporou Dolby Atmos.

Cena: 1999 EUR

Audiovizuálne pohladenie pre dušu

Dajte svojim filmom televízor, aký si zaslúžia. Televízor Philips 65" OLED935 prináša vrcholový zvuk z dielne britských zvukových majstrov Bowers & Wilkins a technológiu Dolby Atmos. Ponúka ostrý obraz vďaka panelu OLED so živými farbami, dokonalou čiernou a spracovaním obrazu pomocou obrazového procesora P5 s umelou inteligenciou.  Filmový zážitok dotvára štvorstranná funkcia Ambilight, ktorej inteligentné LED diódy okolo okrajov televízora reagujú na akciu na obrazovke a vyžarujú svetlo, ktoré vás prenesie do deja a poskytne ten najlepší filmový zážitok. Pocit luxusu ešte podčiarknu prvotriedne materiály, ako napríklad zvukovo vodivá tkanina Kvadrat na povrchu reproduktora a zodpovedne získaná koža Muirhead na diaľkovom ovládači.

 Cena: 2699 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať