PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Recenzia: Dell Inspiron 5584 - Výkonný kancelársky a multimediálny notebook

0

Napriek rozmerom, ktoré si vynútil displej s uhlopriečkou 15,6", sa konštruktérom podarilo udržať hmotnosť pod hranicou 2 kg, takže notebook je prenosný a poslúži vo firemnom prostredí pracovníkom, ktorí veľa cestujú, ako aj študentom. K priaznivému dojmu z dizajnu prispieva nielen povrchová úprava plastových dielov a elegantná svetlomodrá farba s nádychom metalízy, ale po otvorení aj úzke bočné rámiky displeja. Základňa okolo klávesnice je z lesklého plastu, na ktorom sú dosť viditeľné odtlačky. Klávesnica má príjemný zdvih. V určitom bode pri stlačení pružný odpor klávesu náhle povolí, takže sa dá písať rýchlo a presne. Tlačidlo na zapnutie má integrovanú čítačku odtlačkov, na zapnutie a autentifikáciu vám stačí jediný úkon.

Procesor Intel Core ôsmej generácie Whiskey Lake i5-8265U, ktorý má štyri jadrá a osem vlákien, je zárukou výkonu a nízkej spotreby energie z batérie. Výkon, samozrejme, môže byť len v intenciách možností odvodu tepla. Napriek plastovej konštrukcii je vďaka väčšiemu telu chladenie účinné a pomerne tiché, a to aj napriek tomu, že na spodnej strane sú nielen nasávacie otvory, ale čiastočne nadol sú nasmerované aj otvory výstupu ohriateho vzduchu. Výkon je dostatočný aj pre náročnejšie aplikácie typu Adobe Lightroom, Photoshop či Pinnacle Studio. Pri intenzívnej záťaži, ktorá netrvá dlhšie ako minútu, sa frekvencia procesora zvýši na 2,9 GHz. Pri dlhodobej záťaži, napríklad renderovaní videa, sa ustáli na 1,9 GHz. Možnosti hrania sú v intenciách integrovanej grafiky Intel UHD 620. V praxi to znamená, že GTA 5 si v rozlíšení HD pri vyššej úrovni detailov zahráte pri obnovovacej frekvencii 30 fps. Z hľadiska výdrže síce nie je Dell Inspiron 5584 šampiónom vo svojej triede, ale pri bežnej práci vydrží batéria približne 6 – 7 hodín, takže v podstate pokryje pracovný čas či deň v škole.

Displej má full HD rozlíšenie, takže pri uhlopriečke 15,6" je hustota pixelov 142 ppi. Pixelovú štruktúru obrazu aj pri pozornom pohľade prestanete vnímať zo vzdialenosti približne 60 cm, čo je vynikajúce. To je zároveň ergonomická vzdialenosť, z akej by ste sa na displej mali pozerať. Jas podsvietenia som nameral na úrovni 250 nitov. Na reguláciu jasu nie je použitá PWM, takže displej pri žiadnej úrovni jasu nebliká. Farby sú príjemné a na bežnú prácu vernosť ich podania stačí. Na serióznejšiu prácu s fotografiami, grafikou či videom odporúčam pripojiť externý monitor. Zvuk je pomerne hlasný, no chýbajú mu nízke tóny.

Konektorová výbava je štandardná, používateľ má k dispozícii tri konektory USB-A, konektor HDMI aj eternetový konektor s odklápacou spodnou stranou a takisto slot na SD kartu. Konektor USB-C je len vo vybraných modeloch, škoda, že ho výrobca nepridal do celého modelového radu. Notebook, ako je v prípade Dellu zvykom, je v princípe rozoberateľný, stačí vám na to krížový skrutkovač a nástroj z pevného plastu na oddelenie spodnej steny. Toto oddelenie si vyžaduje trochu skúseností a trpezlivosti. Vnútri je ďalší voľný slot na rozšírenie pamäte RAM a 2,5-palcový slot na pevný disk s konektorom SATA. Notebook, ktorý som testoval, mal osadený polovodičový disk konštrukčného formátu M.2.

Technické parametre:

Procesor: Intel Core i5-8265U Whiskey Lake (8. generácia) 1,6 – 3,9 GHz; pamäť: 8 GB DDR4, 256 GB SSD, grafika Intel UHD 620, displej 15,6" FHD (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 4.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB 2.0, 2× USB 3.0, HDMI, 3,5 mm jack, eternet, slot na SD kartu; batéria 42 Wh; rozmery 380 × 265 × 19,9 mm, hmotnosť 1,95 kg

Benchmarky: PC Mark 10: 3462

Cena: 757 EUR

Hodnotenie:

+ Veľmi dobrý výkon, bohatá výbava štandardných konektorov, vynikajúca klávesnica
- Absencia konektora USB-C pri niektorých modeloch

Hodnotenie:

Dizajn a konštrukcia: 86 %
Výkon: 90 %
Konektivita: 88 %
Celkovo: 87 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Dell Inspiron

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať