S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Recenzia: Samsung Galaxy Note 8 – ak chcete to najlepšie

1

Samsung mal s predchádzajúcimi generáciami svojho najvyššieho modelu Galaxy Note smolu. Posledný Note, ktorý bol u nás regulárne v predaji, je verzia 4. Note 5 bol pokus urobiť špičkový mobil bez pamäťovej karty na štýl iPhonu, to sa však u priaznivcov Androidu nenosí, a tak sa nakoniec na náš trh ani nedostal. Note 7 z minulého roku doplatil na honbu za čo najmenšou hrúbkou a na niekoľkých kusoch vybuchli batérie, takže bol stiahnutý z predaja krátko po svojom uvedení. Samsung si preto od najnovšieho modelu Note 8 veľa sľubuje a tentoraz nič neponechal na náhodu.

Prístroje Note svojho času založili novú kategóriu phabletov, ktoré sa svojím vzhľadom, výkonom a vlastnosťami stavajú medzi smartfóny a tablety. V časoch, keď na trh prišiel Note 1 so svojím displejom Super AMOLED s uhlopriečkou 5,3" a rozlíšením 800 × 1280 bodov, prevládali vo svete smartfónov uhlopriečky 4,5". Preto jeho príchod vyvolal obrovský rozruch a diskusie na tému „taký veľký mobil si nikdy nikto nebude kupovať“ nemali konca.

Doba sa zmenila a displeje pod 5" dnes nájdete iba v najnižších kategóriách smartfónov a iPhonov. Samsung rad Note od začiatku stavia na vrchol svojej ponuky a nie je to ináč aj pri najnovšom prírastku. Poďme sa teda pozrieť na to, čím si Note 8 zaslúži takú pozornosť.

Už pri vybaľovaní prístroja na vás dýchne závan exkluzivity. Predná strana je podobne ako pri S8+ jednoliata čierna sklená plocha, ktorú iba vo vrchnej časti narúša tenučký výrez výduchu slúchadla. Displej je v duchu najnovších trendov bezrámčekový, po bokoch zahnutý. Zahnutie s 0,5 mm čiernym pásikom plynule prechádza do tenkého kovového lemu. Zahnutie pokračuje na spodnej strane, ktorá je takisto zo skla. Displej má pomer strán 18,5:9 a z vrchnej a spodnej strany ho lemuje pásik hrubý iba 7 mm. Rovnako ako pri sérii S8 je tlačidlo Home integrované na spodnej strane displeja a je citlivé na tlak.

Tlačidlo zapínania je na pravej strane, vľavo nájdete kolísku ovládania hlasitosti a tlačidlo asistenta Bixby. Vrchná strana hostí iba zapustený šuplík na dvojicu nano SIM alebo kombináciu kariet nano SIM a microSD s podporou kariet do 256 GB a ruchový mikrofón. Mimochodom, toto si mohol Samsung odpustiť a urobiť plnohodnotný slot na dve SIM karty a oddelený slot na pamäťovú kartu. Iní výrobcovia to dokážu aj v podstatne lacnejších modeloch. Na spodnej strane nájdete 3,5 mm jack, USB-C, výduch hlasitého reproduktora a mikrofón 1. Na zadnej strane je okienko s dvojicou fotoaparátov, dvojfarebný LED blesk a snímač odtlačkov prstov. Fotoaparáty majú rozdiele ohniskové vzdialenosti. Ľavý je širokouhlý s uhlom záberu 77° a svetelnosťou F/1,7. Používa snímač s uhlopriečkou 1/ 2,55", s technológiou dual pixel a rozlíšením 12 Mpx. Pravý fotoaparát pracuje s uhlom záberu 45° a svetelnosťou F/2,4. Používa snímač s uhlopriečkou 1/3,6" a s rozlíšením 12 Mpx. Oba snímače majú natívny pomer strán 4:3 a optickú stabilizáciu.

Fotoaparát má asi najlepšiu implementáciu dvoch snímačov, akú som zatiaľ videl. Umožňuje plynulý až 10-násobný zoom, dvojité fotenie, na jednu expozíciu vyfotíte fotku so širokým aj dlhým objektívom a potom sa môžete medzi oboma pohľadmi prepínať. Dvojica objektívov sa využíva aj na imitovanie bokehu (rozostrenia pozadia), ktorý si môžete pri fotení nastaviť. Samozrejmosti sú aj režimy HDR či panoráma. Prístroj umožňuje fotky ukladať aj vo formáte RAW. Pri fotení aj filmovaní možno použiť sledovanie objektov alebo sledovanie tvárí. Fázové zaostrovanie vďaka dual pixel snímaču pracuje presne a spoľahlivo. Veľa úprav však ponúka aj galéria. Pri fotografiách si môžete dodatočne rozostriť pozadie, pri duálnych snímkach zvoliť, či chcete úzky alebo širokouhlý záber. V menu si môžete nastaviť, aby sa nahralo krátke video, ktoré zobrazuje, čo predchádzalo vyfotenie fotografie. Keby som tu chcel opisovať všetky funkcie a možnosti fotoaparátu, vyšlo by to na samostatnú recenziu. Podstatné však je, že Note 8 fotí naozaj skvele a v tomto smere veľa konkurencie mať nebude. Výborne si poradí aj s nočnými zábermi mesta. Fotky však nevyzerajú dobre iba na displeji tak ako pri iných mobiloch, ale aj pri kontrole na 40" 4K monitore. V tomto ohľade prekonáva kvalitou aj inak špičkový model S8. Video je podporované do rozlíšenia 4K 30p, pričom v rozlíšení 720p možno nahrávať až 240 sn./s na spomalenie.

Používateľské rozhranie Touchwiz umožňuje umiestnenie až 36 ikon na jednu stránku. Silnou zbraňou prístroja je pero S-Pen.
O pohon Note 8 sa stará 8-jadrový procesor Exynos 8895 Quad 2,3 GHz + Quad 1,7 GHz, 10 nm, 64-bitový, podporovaný až 6 GB RAM, 64 GB úložiskom a možnosťou použitia kariet microSD až do 256 GB. O grafiku sa stará čip Adreno 420. Výkon teda prístroju rozhodne nechýba a bez problémov si zahráte aj tie najnáročnejšie hry. Vysokému výkonu zodpovedajú aj možnosti pripojenia, ktoré cez LTE aj Wi-Fi umožní prenosové rýchlosti až 1 Gb/s. Vo výbave nechýba ani bluetooth najnovšej verzie 5.0. Softvérovej výbave velí Android 7.1.1 Nougat s dôverne známou nadstavbou Touchwiz. Rovnako ako pri sérii S8/S8+ je na ľavej strane špeciálne tlačidlo vyhradené asistentovi Bixbymu. Ten sa už síce dá používať aj u nás, komunikovať s ním však možno iba v angličtine alebo čínštine. Ja sa so svojím mobilom rovnako ako väčšina používateľov nemienim baviť po anglicky, takže test tohto asistenta si necháme na neskôr, keď bude vedieť po slovensky. Používateľské prostredie má prispôsobiteľnú mriežku aplikácií, takže na jednej obrazovke ich môžete mať až 36. Veľmi sa mi páči vychytávka, ktorú nájdete aj v predchádzajúcej generácii telefónov Samsungu. Pri podržaní ikony aplikácie kdekoľvek sa zobrazí kontextové menu, ktoré okrem iného umožní aj rýchle odinštalovanie aplikácie. Podľa mňa jedna z najužitočnejších funkcií, hlavne ak radi skúšate nové aplikácie. Vzhľadom na to, že Note 8 má zahnuté okraje displeja, môžete využiť aj bočné panely. Ich ponuka je pomerne bohatá a môžete si ich tak prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Čo robí Note výnimočným, je pero S Pen. Pri porovnaní s Note 4 došlo k veľkému pokroku v jeho využívaní. Ak pero vysuniete pri zamknutom displeji, môžete písať priamo na čiernu plochu displeja. Pero je citlivé aj na tlak, poznámku si, samozrejme, môžete uložiť. V zapnutom stave je ponuka podstatne širšia. Okrem bežného vytvorenia či prezerania poznámok máte k dispozícii inteligentný výber, písanie na obrazovku, živú správu, preklad, náhľad dokumentu, lupu, maľovanku a je tu aj zástupca asistenta Bixbyho. Niektoré funkcie sú viac na efekt, ale viacero z nich je veľmi dobre využiteľných pri bežnej práci. Veľmi sa mi páči napríklad lupa, ktorou si môžete ukázaním zväčšiť určitú časť obrazovky až o 300 %. Vzhľadom na vysoké rozlíšenie displeja je zväčšený obraz veľmi kvalitný. Môžete si takto prezerať detaily fotografie, dokumentu alebo čohokoľvek, čo je zobrazené na displeji. Funkcia písania na displej po aktivovaní vytvorí screenshot aktuálnej obrazovky, na ktorom môžete pomocou pera kresliť. Môžete tak kolegovi poslať dokument, kde zvýrazníte potrebné časti, alebo na mape vyznačiť miesto stretnutia a podobne. Funkcia prekladu po ukázaní na slovíčko v texte zobrazí jeho preklad. Využíva engine od Google, takže podporuje veľké množstvo jazykov vrátane slovenčiny. Zaujímavá je aj funkcia inteligentného výberu, ktorá umožňuje napríklad z fotky extrahovať objekt podobne ako nástroj kúzelná palička v grafických editoroch, teda na základe rozdielnych úrovní. Dokáže takisto konvertovať text z fotky do editovateľnej podoby, takže odfotíte dokument, prevediete a môžete text priamo poslať v SMS či e-maile.

Aby sa stále nepracovalo, Samsung pridal aj funkciu nazvanú živá správa. Tá umožňuje perom nakresliť správu, ktorá sa uloží ako animácia GIF a pri prehliadaní sa postupne vykresľuje tak, ako ste ju kreslili. Animáciu môžete poslať akýmkoľvek messengerom. Je to veľmi zábavné. Animáciu GIF môžete vytvoriť aj z výrezu prehrávaného videa v režime inteligentného výberu. Používanie pera však nie je obmedzené iba na niekoľko vyhradených aplikácií, ale je implementované v celom systéme. Displej je vybavený viac ako 4000 bodmi citlivými na tlak, vďaka ktorým môžete prítlakom meniť hrúbku čiary. Pero s jedným tlačidlom je pasívne. Systém ho stráži aj pred stratou, takže ak zaznamená, že nie je vložené a vy odchádzate, rozoznie sa alarm.Najviditeľnejšie lákadlo prístroja je však jeho displej. Samsung použil Super AMOLED s pomerom strán 18,5:9, rozlíšením 2960 × 1440 bodov (522 ppi), s podporou HDR a so špičkovým jasom do 1200 nitov. Tento jas sa, samozrejme, dosahuje iba krátkodobo na malej časti displeja pri prehrávaní obsahu HDR. Bežná úroveň jasu dosahuje 340 nitov, čo je však bezkonkurenčná hodnota. Displej je to najlepšie, čo môžete dnes v smartfónoch vidieť. Netypický pomer strán, keď je displej ešte o niečo dlhší v pomere k šírke ako priu S8/S8+, umožňuje zobraziť systémové tlačidlá mimo bežne využívanej oblasti. Veľa aplikácií tento pomer natívne podporuje, ale môžete sa stretnúť, hlavne pri starších, s tým, že vám hore a dole zostanú tmavé pásiky. Rovnaké je to aj so zobrazením fotiek či videí, aj keď napríklad filmom, ktoré majú bežne pomer strán 21:9, tento pomer vyhovuje.

Pochopiteľne, zobrazenie si môžete nastaviť tak, aby bolo na celú plochu s orezaním. Ako som uviedol, natívne rozlíšenie displeja je 2960 × 1440 bodov. No ak nastavíte režim EKO, rozlíšenie sa zníži na 2220 × 1080, v režime šetrenia na 1480 × 720 bodov. Rozlíšenie možno meniť aj ručne. Je pravda, že stredné rozlíšenie voľným okom veľmi nespozorujete, museli by ste ho skúmať pod lupou. Maximálne rozlíšenie, samozrejme, uberá viac energie. Nie je to tým, že by svietilo viac bodov, ale grafická karta spracúva viac dát a potrebuje zákonite aj viac energie. Rovnako ako všetky nové modely Samsungu aj Note 8 podporuje režim Always On, teda zobrazenie údajov na zamknutom displeji. Vďaka použitej technológii AMOLED svietia v tomto režime iba body v zobrazovanej oblasti, napriek tomu sa energia z batérie spotrebúva. Spotreba je však podstatne nižšia, ako keď zapnete celý displej len na to, aby ste sa pozreli na hodinky alebo zistili, či nemáte nejaké oznámenia. Vo výsledku je teda spotreba nižšia.

Pomocou pera S-Pen možno kresliť rovnako na uzamknutú obrazovku ako aj na zobrazený obsah na obrazovke.

Prehrávanie zvuku zabezpečuje monofónny reproduktor s výduchom v dolnej časti. Hlasitosť aj kvalita zvuku je dostatočná. Rozčarovaním sú priložené slúchadlá AKG. Sú síce z konštrukčnej stránky kvalitné a majú opletaný káblik, ale zo zvukovej stránky nezodpovedajú highendovej kategórii prístroja. Prednes zvuku je čistý a zreteľný, ale znie príliš plechovo, bez najmenšieho náznaku basovej zložky. Hodia sa teda iba na telefonovanie, na počúvanie hudby budete musieť siahnuť po iných.

Prístroj má viacero možností ochrany pred neoprávneným prístupom, či už je to biometrická ochrana, ako je skenovanie dúhovky, rozpoznávanie tváre, odomykanie vzorom, PIN-om, alebo absolútne nešťastne umiestnený snímač odtlačkov prstov. Okrem skenovania dúhovky, ktoré si so mnou nerozumie, som ich skúšal všetky. Najviac sa mi pozdávalo rozpoznávanie tváre, ktoré funguje spoľahlivo, problém však je, ak nosíte okuliare, musíte si ich najprv zložiť. Snímač odtlačkov na zadnej strane je to najnepraktickejšie, čo som kedy videl. Napriek tomu, že mám veľké ruky, mal som problém naň normálne dosiahnuť, vždy to bolo s rizikom, že mi prístroj vykĺzne. Nakoniec som teda zostal pri klasickom potiahnutí prstom.

Batéria s kapacitou 3300 mAh udržala zariadenie bezpečne v chode celý deň. Pri nastavení režimu šetrenia, keď sa zníži rozlíšenie displeja, som sa dostal na 1,5 dňa pri bežnom pracovnom využívaní, samozrejme, s trvale zapnutým Wi-Fi, bluetoothom, GPS aj dátami. Pri striedmejšom využívaní sa teda dá dostať aj na 2 dni, ale to považujem za strop. Pri výkone prístroja a veľkosti displeja to však považujem za úspech.

Písať by sa dalo ďalej a podrobne rozoberať všetky funkcie a vychytávky, ktoré prístroj poskytuje, to by však novému majiteľovi nezostalo nič na objavovanie. A o toto potešenie by som vás nerád pripravil. Galaxy Note 8 je v súčasnosti absolútna jednotka na trhu. Áno, možno nájdete smartfón, ktorý bude o pár bodov lepší v benchmarkoch, môže mať lepšie umiestnený snímač odtlačkov či zaujímavé ovládacie gestá. Určite však nenájdete žiadny, ktorý by súčasne ponúkal kombináciu špičkového displeja s vysokým výkonom a výbavou a možnosťami Note 8. Netvrdím, že sa časom taký nemôže objaviť, no zatiaľ patrí prvenstvo práve Note 8. Z toho potom vyplýva aj cena.

Verdikt: Ak hľadáte pracovný nástroj, ktorý ponúkne najlepšiu kombináciu úžitkových vlastností a reprezentatívneho dizajnu, ste na tej správnej adrese.

Špecifikácie:
Displej: 6,3" Infinity, Quad HD+ Super AMOLED (2960 × 1440), 521 PPI , Gorilla Glass 5, procesor: Exynos 8895 Quad 2,3 GHz + Quad 1,7 GHz, 10 nm, 64-bit., pamäť: RAM 6GB, 64 GB, microSD až 256 GB, fotoaparát: duálny fotoaparát, hlavný: 12 Mpx dual pixel F/1.7 OIS, tele: 12 Mpx F/2,4 OIS, 2× optický zoom, predný: 8 Mpx F/1.7 AF, vlastnosti: bezdrôtové nabíjanie, snímač odtlačkov prstov, IP68, snímač očnej dúhovky, rýchle nabíjanie, S Pen, Always on Display, slúchadlá AKG v balení, podpora DeX, GPS, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac MIMO, bluetooth 5.0 , NFC, 3G,LTE cat. 16, USB-C, OTG
nano SIM Duos – hybrid slot, rozmery: 162,5 × 74,8 × 8,6 mm, hmotnosť 195 g, batéria: 3300 mAh, OS: Android 7.1.1

Cena: 999 EUR
Benchmark AnTuTu: 175 169
GeekBench 4 single-core: 2028
GeekBench 4 multi-core: 6783
GeekBench GPU: 10100

Plusy, mínusy:

+ Displej, S Pen, vynikajúca výbava, špičkové fotky, vysoký výkon, rýchle aj bezdrôtové nabíjanie
- Nevhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov, kvalita priložených slúchadiel

HODNOTENIE:

Displej: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Foto/video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 96 %

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Galaxy Note 8 Samsung

1 komentár

полезный контент - http://gatchinsky-kkz.ru/files/pages/kak_moghno_povysity_svoyu_samoocenku.html reakcia na: Recenzia: Samsung Galaxy Note 8 – ak chcete to najlepšie

9.8.2020 19:08
полезный контент - http://gatchinsky-kkz.ru/files/pages/kak_moghno_povysity_svoyu_samoocenku.html
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať