
Reportáž ISE 2020: V znamení interaktivity a 8K
Najväčší veľtrh integrovaných systémov na svete ISE 2020 sa tentoraz v Amsterdame konal naposledy. S medziročným rastom vystavovateľov a účastníkov ISE, ktorý sa blížil k 10 %, dospeli usporiadatelia k záveru, že podujatie prerástlo svoju obľúbenú amsterdamskú lokalitu. ISE 2018 prilákalo 80 923 účastníkov, z ktorých 22 000 navštívilo výstavu prvýkrát, zatiaľ čo 1296 vystavovateľov zaplnilo 53 000 štvorcových metrov podlahovej plochy v 15 halách. ISE 2021 sa bude konať v Gran Via, časti výstavného komplexu Fira de Barcelona, v Španielsku 2. - 5. februára 2021.
Na tohtoročnom ISE to vyzeralo, akoby sa Amsterdam nechcel s výstavou rozlúčiť. Epidémia koronavírusu v Číne spôsobila neúčasť množstva ázijských firiem, najmarkantnejšia bola neúčasť LG Electronics, ktorá patrí tradične k najväčším vystavovateľom. Aby toho nebolo málo, v prvých dňoch veľtrhu zasiahol Európu orkán Sabine, ktorý spôsobil zrušenie alebo meškanie množstva letov a amsterdamské letisko Schiphol bolo na niekoľko hodín úplne uzavreté. Výstava sa však napriek všetkému uskutočnila.
Interaktívny projektor Epson BrightLink 1485Fi
Ako vyplýva z titulku, tohoročný ISE bol vo veľkej miere o interaktivite. Množstvo výrobcov predvádzalo interaktívne riešenia pre displeje aj projektory. Zákazníci totiž čoraz viac chcú byť súčasťou deja. Vyplýva to aj z výskumu spoločnosti Epson Experiential Future, ktorý hľadal názory na tému použitia pohlcujúcich technológií na rôznych miestach a v rôznych situáciách, napr. pri rekreácii, návšteve múzeí a výstav, kultúrnych podujatí, pohostinských zariadení či maloobchodných predajní v celej Európe. Výskumníci sa pýtali spotrebiteľov na ich skúsenosti s veľkoplošnými projekciami, interaktívnymi displejmi, hologramami, virtuálnou a rozšírenou realitou. Výsledky výskumu zdôraznili výrazný spoločenský posun postojov u spotrebiteľa s rastúcim dopytom po pohlcujúcich zážitkoch na akciách u všetkých vekových skupín v európskej spoločnosti. Účastníci podujatia dnes nechcú byť len okoloidúci – chcú byť ponorení a zapájať sa do diania udalosti alebo atrakcie. Technológia, ktorá vyvoláva emócie a vytvára silné spojenie s publikom, môže nielen pomôcť podniku pritiahnuť nových spotrebiteľov, ale podporuje aj opakované návštevy. Hlavne mladší účastníci požadujú zážitkový charakter akcie. Takmer 7 z 10 opýtaných z generácie X (69 %) súhlasí s tým, že skúsenosť je budúcnosť udalostí, k nim sa pridáva 66 % z generácie baby boom a 59 % generácie Z. Skúsenosti budú mať zásadný význam pre predajne či pohostinské zariadenia nielen preto, aby prilákali nových spotrebiteľov, ale aj na podporu opakovaných návštev. Tieto zistenia ukazujú, že obchodné prevádzky majú jasnú príležitosť začať využívať silu zážitkovosti. Môžu používať zážitkové technológie od videomappingov a hologramov až po ovládanie gestami a sledovanie pohybu a tváre na poskytovanie jedinečných zážitkov, ktoré ohromia a potešia zákazníkov a prehĺbia vzťahy medzi zákazníkmi a predajcami či poskytovateľmi služieb.
V tomto duchu sa niesla aj expozícia spoločnosti Epson, ktorá predstavila množstvo nových AV riešení pre obchod, vzdelávanie a maloobchod. Medzi novými produktmi sme mohli vidieť špičkový laserový projektor so svietivosťou 30 000 ANSI lúmenov (EB-L30000U). Bol predvádzaný v špeciálnej inštalácii, kde dvojica projektorov synchrónne zobrazovala obraz na rovnaké miesto na dosiahnutie dvojnásobnej svietivosti až 60 000 ANSI lúmenov. Ide o cenovo výhodné dosiahnutie 4K projekcie s takou vysokou svietivosťou.
Medzi ďalšie zaujímavosti patril vystavený sortiment objektívov pre projektory. Epson si zakladá na kompatibilite aj starších objektívov s novými modelmi projektorov, čím zákazník, samozrejme, ušetrí významnú časť nákladov. Nový objektív Ultra Short Throw (ELPLX03) pre laserové projektory s vysokou svietivosťou 25 000 - 30 000 ANSI lúmenov je vhodný aj pre viacprojektorové zostavy, pri ktorých je nevyhnutné bezšvové prelínanie obrazov. V expozícii sme si mohli pozrieť aj nový laserový projektor s objektívom UST na obchodné rokovania BrightLink 1485Fi. Ide o interaktívny 3LCD projektor s rozlíšením 1080p. Dosahuje svietivosť 5000 ANSI lúmenov a má prakticky bezúdržbový laserový zdroj svetla so životnosťou až 20 000 hodín. Projektor poskytne 100-palcový obraz s pomerom strán 16:9 alebo superširoký 120-palcový s pomerom strán 16:6, ktorý ponúka až o 95 % viac priestoru oproti 75" plochému panelu.
Jedným zo spôsobov prezentácie výrobkov môže byť precízny videomapping napríklad projektorom Epson EB-W70
Zaujímavá je aj dvojica nových, takzvaných značkovacích projektorov EB-W70 a EB-805F. Prvý z nich je určený pre maloobchodné predajne a druhý na firemné použitie. Tieto modely sú primárne zamerané na osvetlenie produktov alebo značiek vo výkladoch alebo na inštaláciách v rámci predajní a obchodných priestorov. V expozícii bolo niekoľko takýchto projektorov použitých na osvetlenie rôznych produktov od pohovky až po dámsku kabelku či voňavku.
Divízia profesionálnych displejov Samsung nepochybne patrí k veľmi významným hráčom na svetovom trhu. V expozícii sme mohli vidieť širokú škálu LED prezentačných panelov a najširšiu ponuku panelov QLED v rozlíšení 4K a 8K na výstavisku na najrôznejšie situácie a použitia.
Mohli sme tu vidieť viacero modelov indoorových LED panelov s rozstupom LED 1,26 mm v sériách IFJ a IFH. Veľmi zaujímavé boli inštalácie do obchodných priestorov realizované LED panelmi najlacnejšej série IER. Tá je dostupná s rozstupmi LED (Pixel Pitch) od 1,5 až do 4 mm vo vyhotovení na inštaláciu v rovine alebo do oblúka. Rozstup LED je parameter, ktorý udáva výslednú jemnosť obrazu, a teda aj odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť, pri ktorej divák nerozoznáva jednotlivé body. Na inštaláciu, ku ktorej sa normálne divák dostane do bezprostrednej vzdialenosti, sú vhodné panely s čo najmenším rozstupom. Z tohto pohľadu je zaujímavé porovnanie s outdoorovými riešeniami série XPR, ktoré používajú rozstup od 6,25 mm až do 20,83 mm. Tie sú, samozrejme, využiteľné pri inštalácii vo väčšej výške na budove a dôležitejšia je v tomto prípade veľkosť obrazu než jeho jemnosť.
LED panely Samsung série IER poslúžia ako pútače v predajniach , môžu byť v plochej aj zahnutej verzii
Aj keď sme 8K displeje videli aj v iných stánkoch, šírkou ponuky Samsung jednoznačne viedol. Práve v signage a informačných displejoch je 8K rozlíšenie veľmi dobre využiteľné. Špičkou v ponuke je séria QPR-8K, v ktorej ponúka výrobca dvojicu modelov s uhlopriečkami 82 a 98". Displeje s 8K rozlíšením využívajú podsvietenie Direct LED s technológiou Quantum Dot, známou aj z komerčných modelov QLED TV, ktorá zaručuje vynikajúce podanie farieb. Dosahujú svietivosť 500 nitov, v špičkách až 4000 nitov a sú schopné prevádzky 16/7. Displeje sú tak vhodné na použitie v rôznych výstavných priestoroch, múzeách a podobne. Využívajú aj AI upscaling na konverziu materiálu s nižším rozlíšením na zobrazenie v 8K rozlíšení. Z rovnakého základu vychádza aj vystavovaný panel QP98T, ktorý je s rovnakými parametrami schopný prevádzky 24/7. Tieto panely sú určené predovšetkým pre rôzne dozorné centrá, napr. pre bezpečnostné zložky, výrobné procesy, dopravu a podobne. S 98-palcovou uhlopriečkou s 8K rozlíšením dokáže jeden panel nahradiť až 16 full HD alebo štyri 4K monitory s natívnym zobrazením. Vďaka funkcii PbP a štyrom vstupom HDMI dokáže zobrazovať obraz až zo štyroch zdrojov súčasne pri rozdelení obrazovky na štvoricu 4K segmentov. O špičkovej kvalite obrazu svedčí aj certifikácia DICOM, takže panely možno využiť aj v zdravotníctve na zobrazenie röntgenových snímok a výstupov z tomografu a ďalších špecializovaných prístrojov.
Nové 98" profesionálne QLED panely nájdu uplatnenie v kontrolných centrách rovnako ako v zdravotníctve na monitorovanie zákrokov aj vyhodnocovanie výstupov diagnostických zariadení
Samsung, samozrejme, ponúka aj širokú paletu displejov v Ultra HD 4K rozlíšení, ktoré sú v sérii QH a QM dostupné s uhlopriečkami od 43 do 98" a v sérii QB od 43 do 75". K dispozícii sú aj displeje vo full HD rozlíšení a v ponuke nájdete aj obojstranné modely určené na inštaláciu do sklených plôch a výkladov.
Zaujímavé sú nové interaktívne 4K panely FLIP série WM, ktoré sa dodávajú s uhlopriečkami 55 a 65". Možno ich používať v polohe na výšku aj na šírku a uplatnenie nájdu v školách, firmách a všade tam, kde je potrebná interaktívna práca s obrazom. Umožňujú písanie, kreslenie, zdieľanie plochy aj pripojenie a prehliadanie internetu.
Bezkonkurenčne najzaujímavejší exponát expozície bol systém The Wall využívajúci technológiu micro LED. Podobný systém ponúka Samsung aj komerčne. Profesionálny model v najvyššej verzii IW008R má rozstup pixelov 0,84 mm, jas 250/2500 nitov, 16-bitové interné spracovanie a frekvenciu 100/120p. Hlavný rozdiel oproti LED panelom je iná technológia výroby, ktorá využíva v skle osadené LED so špeciálnymi antireflexnými vrstvami zabezpečujúcimi výbornú reprodukciu čiernej. Systém The Wall je modulárny a umožňuje v opisovanej verzii vytvoriť zobrazovač s rozlíšením od 960 × 540 bodov (jeden panel) až do full 8K (64 panelov). Takáto verzia s uhlopriečkou až 292 palcov s výškou až 3,6 m bola nainštalovaná v expozícii. Iba pre zaujímavosť, cena takéhoto displeja prekračuje 1,5 milióna eur. Na rozdiel od komerčnej verzie sa tá profesionálna dodáva v štyroch verziách s Pixel Pitch od 0,84 mm až do 1,68 mm. Faktom je, že na kvalitu obrazu produkovanú týmto systémom si žiadny zo súčasných zobrazovačov nesiahne, a to som mal možnosť v zákulisí vidieť prototyp pripravovanej novej generácie, ktorá ide ešte ďalej. Ale o tom zas inokedy.
Spoločnosť Panasonic, líder v oblasti prezentačných technológií, patrí k pravidelným vystavovateľom na veľtrhu Integrated Systems Europe v Amsterdame. Samozrejme, nemohla chýbať ani tentoraz, a ako velí tradícia, bolo sa na čo pozerať. Hlavným ťahákom expozície bola e-Sports Arena, v rámci ktorej predvádzal Panasonic komplexné riešenia od snímania cez mix až po distribúciu a zobrazenie. Celé riešenie pracovalo na novej IP/IT platforme, ktorú sme mohli vidieť už na minuloročnej výstave IBC v Amsterdame.
Hitom v expozícii Panasonic bolo komplexné riešenie e-Sports Areny so snímaním aj veľkoplošnými projekciami a videomappingom
V eSports aréne, ktorá patrí v súčasnosti k najrýchlejšie rastúcim smerom v AV priemysle, spoločnosť Panasonic ponúka vlastné komplexné riešenie. To kombinuje živú zábavu a priemyselné inovácie spoločnosti Panasonic, ako je platforma IP/IT, kamera 8K ROI, veľkoformátové displeje a prepínač 4K s výkonnými 4K laserovými projektormi, ale napríklad aj najľahší a najkompaktnejší 4K laserový projektor na svete so svetelným tokom 50 000 ANSI lúmenov. V rámci inštalácie sme mohli vidieť spolu tri typy záznamu a réžie, ktoré kombinovali klasické štúdiové kamery s diaľkovo ovládanými kamerami PTZ, kde je práve spoločnosť Panasonic lídrom na trhu. Okrem toho si návštevníci priamo v akcii mohli pozrieť unikátny systém 8K ROI (Region of interest), umožňujúci z jednej 8K kamery snímajúcej celú scénu získať až 5 rôznych výrezov vo full HD rozlíšení, ktoré slúžia ako virtuálne kamery.
Systém tak výrazne znižuje nároky na inštaláciu a prevádzku a znižuje takisto potrebný počet operátorov na jedného. Projekcia bola realizovaná najvýkonnejšími a najľahšími laserovými 4K projektormi na svete Panasonic PT-RQ50K. V expozícii sme však mohli vidieť aj nový laserový projektor so svietivosťou 30 000 ANSI lúmenov, ktorý sa podarilo výrobcovi vtesnať do rovnakých rozmerov ako staršie projektory so svietivosťou 20 000 ANSI lúmenov.
Vidieť sme mohli aj aplikáciu projekcie na stenu a podlahu, využiteľnú napríklad pre múzeá, kde prináša nezabudnuteľný zážitok vo forme interaktívnej digitálnej múzejnej výstavy v reálnom čase. Inštalácia bola vytvorená kombináciou špičkových 4K laserových projektorov Panasonic s prvým objektívom na svete s nulovým ofsetom na krátku projekčnú vzdialenosť, zoomom a posunom objektívu a snímačov pohybu, ktoré umožňujú interakciu diváka s obrazom.
Svoj úspešný rad jednočipových laserových projektorov DLP rozširuje Panasonic o model PT-RZ790, určený do múzeí a výstavísk, a PT-FRZ60 pre stredoškolské a vysokoškolské učebne. Oba rady projektorov sú založené na technológii lasera Solid Shine so zobrazovacou technológiou DLP. Vytvárajú obraz v rozlíšení WUXGA, a to aj pri svojich malých rozmeroch. Technológia štvorsegmentového kruhového farebného filtra Quartet Colour Harmoniser rozširuje farebnú škálu, vďaka čomu dosahujú projektory presnejšie vyváženie bielej a lepšie podanie farieb. Rad PT-FRZ60 je vybavený optickým zoomom s 2× zväčšením, čo umožňuje inštaláciu na takmer akomkoľvek mieste stropu. Všetky modely podporujú vstup signálu 4K cez rozhranie HDMI (Dual Input pre rad PT-FRZ60) a Digital Link, pričom rad PT-FRZ60 pridáva navyše kompatibilitu s rozhraním CEC HDMI a napájaný výstup USB pre streamovací dongle alebo zariadenie typu stick PC. Rad PT-RZ790 podporuje novú aplikáciu Panasonic Smart Projector Control pre zariadenia so systémami iOS a Android, ktorá umožňuje ovládať jeden alebo viac projektorov naraz. Oba modely budú na trhu od jesene 2020.
V rámci riešenia e-Sports Arena Panasonic predvádzal súbežnie niekoľko možností snímania a odbavovania vrátane technológie 8K ROI.
Novinky v podobe modelov PT-RQ35K (4K) a PT-RZ34K (WUXGA) sme mohli vidieť aj v rade kompaktných trojčipových laserových projektorov so svietivosťou až 30 000 ANSI lúmenov. Malé rozmery telesa umožňujú rýchlejšiu a jednoduchšiu inštaláciu projektorov počas živých podujatí na štadiónoch, v divadlách a pri premietaní na rôzne povrchy. Projektor RQ35K produkuje obraz v rozlíšení 4K (3840 × 2400) a používa technológiu Panasonic Quad Pixel Drive, ktorá posúva pixely v dvoch osiach a zaručuje ostrý a detailný obraz bez viditeľných bodov. Celkom nový laserový modul rozširuje farebnú škálu na 114 % hodnoty staršieho projektora Panasonic RQ32K. Jeden červený a dva modré lasery vyžarujú svetlo s rôznymi vlnovými dĺžkami a projektor výborne zobrazuje živé červené farby a vernejšie reprodukuje modré odtiene. Podporuje aj vysokorýchlostné sledovanie vďaka originálnej technológii pracujúcej so snímkovou frekvenciou 240 Hz s obmedzenou latenciou. Dostupnosť na trhu je plánovaná na november 2020.
V expozícii sme mohli vidieť nové moduly pre rozhranie Intel Smart Display Module (SDM), ktoré umožňujú displej rozšíriť o plnohodnotné PC, SDI vstupy alebo aj o nový bezdrôtový prezentačný systém. Ponuku prémiových 4K profesionálnych displejov radu SQ1H a SQE1 výrobca rozširuje o modely s vyšším jasom a novým vyhotovením, vhodným na použitie vo verejne prístupných priestoroch, a aplikácie Smart Retail. Nový prezentačný systém je k dispozícii v dvoch verziách – v základnej verzii so set-top boxom alebo v bezdrôtovej s prijímačom na doske SDM.
Zobrazit Galériu