SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Revolučná toaleta, ktorú nikdy nebude treba čistiť

1

3D vytlačená toaleta, označovaná skratkou ARSSFT (Abrasion-Resistant Super-Slippery Flush Toilet), ktorú vyvinuli výskumníci z Huazhong University of Science and Technology v čínskom Wuchane, je taká klzká, že sa na ňu takmer nič neprilepí ani po intenzívnom používaní, čo znamená, že by sa mohlo výrazne znížiť množstvo vody spotrebovanej na splachovanie. 

Existuje mnoho druhov klzkých povrchov toaliet, napríklad misy s teflónovým povlakom, ale všetky trpia nedostatočnou odolnosťou. Čím viac sa používajú, tým menej sú klzké. Yike Li a jeho kolegovia teraz vyvinuli toaletu, ktorá je extrémne klzká a taká aj zostane.

Model toalety, ktorý je približne 10-krát menší ako verzia v skutočnej veľkosti, vznikol 3D tlačou zmesi plastu a hydrofóbnych pieskových zŕn, pričom častice sa spojili pomocou lasera a vytvorili komplexnú štruktúru. Potom bol povrch natretý silikónovým olejom, ktorý vďaka štruktúre materiálu prenikol aj pod povrch.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Výskumníci testovali toaletu tak, že do nej liali mútnu vodu, mlieko, nahádzali jogurt, med, gél naplnený škrobom a syntetické výkaly, a zistili, že žiadna z týchto látok sa nezachytila. V skutočnosti bola toaleta rovnako klzká aj po viac ako 1000-násobnom pretretí brúsnym papierom. Hoci upravený materiál môže byť príliš drahý pre používateľov v domácnostiach, dokonale by sa hodil na verejné toalety. Štúdia bola zverejnená v časopise Advanced Engineering Materials.

Zdroj: newscientist.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Toaletná revolúcia reakcia na: Revolučná toaleta, ktorú nikdy nebude treba čistiť

25.8.2023 16:08
Som veľmi potešený, že ste nás informovali o tejto pozoruhodnej inovácii v oblasti hygienických zariadení. Vývoj 3D vytlačenej toalety predstavuje fascinujúci krok vpred, ktorý by mohol mať obrovský dopad na spotrebu vody.

Rád by som sa spýtal na niekoľko vecí, ktoré mi v článku neboli úplne jasné:
1. Akým spôsobom sa spojili hydrofóbne pieskové zrná s plastom? Laserová technológia je celkom zaujímavá, ale pýtam sa, ako je zabezpečená dlhodobá odolnosť a spoľahlivosť týchto materiálov?

2. Článok spomína, že toaleta je 10-krát menšia ako skutočná verzia. Môžeme očakávať, že efektivita a klzkosť materiálu bude rovnaká aj pri väčšom modeli?

3. Hoci sa článok zameriava na výskumnú stránku tohto projektu, bolo by zaujímavé vedieť, kedy by sa tieto toalety mohli začať masovo vyrábať a či sú už prebiehajúce rokovania s potenciálnymi výrobcami alebo distribútormi.

Nakoniec by som rád pochválil redakciu za vynikajúcu prácu pri informovaní verejnosti o takýchto inovatívnych projektoch. Je fascinujúce sledovať, ako technológia mení naše životy na základnej, no veľmi dôležitej úrovni, ako je hygiena a spotreba vody.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať