SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Revolučný enzým dokáže rozložiť plastový odpad už za 24 hodín

1

V novej štúdii vedci použili strojové učenie na vytvorenie enzýmu, ktorý rozkladá niektoré druhy plastov len za 24 hodín, a to so stabilitou, ktorá ho robí vhodným na rozsiahle použitie. Za posledných približne šesť rokov vedci dosiahli významný pokrok v skúmaní potenciálu enzýmov pomôcť pri recyklácii plastov. V roku 2016 výskumníci v Japonsku objavili baktériu, ktorá pomocou enzýmov rozložila PET plasty za niekoľko týždňov.

Upravená verzia týchto enzýmov, nazvaná PETáza, mala ešte lepšiu výkonnosť a v roku 2020 vedci vyvinuli ešte výkonnejší variant, ktorý rozkladal PET plasty šesťnásobnou rýchlosťou. Tím z Texaskej univerzity sa rozhodol odstrániť niektoré z doterajších nedostatkov týchto enzýmov. Aplikáciu tejto technológie totiž brzdila neschopnosť dobre fungovať pri nízkych teplotách a rôznych rozsahoch pH, ako aj nízka rýchlosť reakcie. Na vyriešenie týchto problémov tím vyvinul model strojového učenia schopný predpovedať, ktoré mutácie v enzýme PETáza mu tieto vlastnosti poskytnú.

Vyžadovalo si to dôkladné štúdium množstva plastových výrobkov z PET vrátane nádob, fliaš na vodu a tkanín a následné použitie modelu na návrh a konštrukciu nového a zlepšeného enzýmu nazvaného FAST-PETáza (funkčná, aktívna, stabilná a tolerantná PETáza). Novovytvorený enzým sa ukázal ako vynikajúci pri rozkladaní PET plastov pri teplotách od 30 do 50 °C a pri rôznych úrovniach pH. V priebehu jedného týždňa dokázal takmer úplne rozložiť 51 rôznych neupravených PET výrobkov a v niektorých experimentoch rozložil plasty už za 24 hodín.

Vedci demonštrovali aj proces recyklácie PET v uzavretom cykle, v ktorom FAST-PETáza rozložila plasty a potom sa získané monoméry použili na chemickú rekonštrukciu materiálu. Vďaka schopnosti rýchlo rozkladať plastový odpad pri nízkych teplotách výskumníci veria, že sa im podarilo dosiahnuť techniku, ktorá je prenosná, cenovo dostupná a dá sa použiť v priemyselnom rozsahu. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

RE reakcia na: Revolučný enzým dokáže rozložiť plastový odpad už za 24 hodín

3.5.2022 19:05
Škoda že neuvádzate koľko oxidov uhlíka sa pri takomto enzymatickom rozpade polyetylén-tereftalátu uvoľní. Jeden by sa nazdával že ušetrí za povolenky, ale ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať