SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Robotické svetlušky používajú umelé svaly, vďaka čomu dokážu mávať krídlami

0

Tancujúce, blikajúce svetlá svetlušiek počas teplých letných nocí očarujú ľudí už celé stáročia. Skupina vedcov z MIT teraz vytvorila robotické svetlušky inšpirované prírodou. Dokážu nielen lietať, ale aj vyžarovať svetlo. Vyrobiť robotické svetlušky vo veľkosti hmyzu nie je jednoduché. Pri takých malých rozmeroch sa tieto roboty nedajú vybaviť senzormi a inými sledovacími technológiami. Navyše treba udržať čo najnižšiu hmotnosť robota, aby bolo lietanie plynulejšie.

No keďže tieto roboty dokážu vyžarovať svetlo, vedci ich môžu sledovať aj bez senzorov, potrebujú len kameru schopnú zachytiť vyžarované svetlo. Za normálnych okolností by sme sa museli spoľahnúť na objemné infračervené kamery, čo by robota robilo v exteriéri málo užitočným. Výskumníci však ukázali, že môžu sledovať robotické svetlušky pomocou štandardnej kamery smartfónu. Údajne by ich dokonca mohli naučiť komunikovať pomocou ich svetiel. Jedna z najnáročnejších častí procesu bolo vytvorenie malých robotov schopných vyžarovať svetlo.

Tím musel do umelých svalov, ktoré robot využíva, zabudovať miniatúrne elektroluminiscenčné častice. Tento proces zvýšil hmotnosť robota približne o 2,5 percenta. Nemalo to však vplyv na jeho letové vlastnosti, čo bolo kľúčové. Zaujímavou charakteristikou týchto robotov je aj spôsob ich pohybu. Na rozdiel od dronov, ktoré na pohyb potrebujú systémy podobné vrtuľkám, robotické svätojánske mušky používajú umelé svaly schopné mávať ich krídlami.

Robot MIT teda v skutočnosti máva krídlami, aby mohol vzlietnuť, namiesto toho, aby pod seba tlačil vzduch ako vrtuľový systém. Aby vyžarovanie svetla fungovalo, výskumníci museli vytvoriť elektródu, ktorá nebude blokovať svetlo. Použili na to vysoko priehľadné uhlíkové nanorúrky s hrúbkou len niekoľko nanometrov, ktoré umožňujú svetlu ľahko a voľne prechádzať. Výskumníci publikovali článok o svojom robotickom hmyze v IEEE Robotics and Automation Letters.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať