SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Roboty spoločnosti Disney používajú na pristávanie rakety

0

Je ťažké vymyslieť dramatickejší spôsob vstupu na scénu ako prílet z neba. Tím zábavnej robotiky spoločnosti Disney Research sa preto zaoberá výzvou vytvárania dramatických vstupov pomocou lietajúcich robotov.  

Na riešenie týchto problémov tím vyvinul roboty s potrubnými ventilátormi, ktoré využívajú aerodynamické sily na stabilizáciu počas pádu. Vzduch sa dá využiť na udržanie orientácie aj počas bežnej chôdze alebo poskakovania.

Spoliehaním sa na aerodynamickú kontrolu uprostred letu by roboty mohli potenciálne skôr behať ako chodiť, čo by zjednodušilo konštrukciu nôh a umožnilo rýchlejší pohyb.

Tím predviedol malého robota so štyrmi potrubnými ventilátormi, ktorý dokáže odolať menším pádom a udržať si stabilitu. Testovali aj väčšieho robota vybaveného nohami zo stlačiteľnej peny a potrubnými ventilátormi, ktorý je schopný prežiť pád z výšky až 65 metrov.

Veľkosť robota je výhodná, pretože menšie objekty majú vyšší pomer pevnosti a hmotnosti. Okrem toho tím skúmal metódy ovládania orientácie pomocou ťahu z potrubných ventilátorov namontovaných na kardanovom hriadeli.

Komplikované roboty však môžu mať problém odolať vysokým zrýchleniam pri priamom dopade na zem. Na prekonanie tohto problému tím kombinuje predchádzajúce techniky s dramatickým zastavením vo vzduchu pomocou veľkej vodnej rakety.

Vodná raketa vymrští hmotu vysokou rýchlosťou a vytvorí reakčnú silu, ktorá spomalí robota. Keď sa robot stabilne vznáša, potrubné ventilátory udržiavajú jeho polohu, až kým sa nedeaktivujú, čo umožňuje, aby robot mäkko pristál.

Stále ešte existujú výzvy, ktoré treba riešiť, ako napríklad navrhovanie robotov so sklopnými nohami a dolaďovanie systémov vnímania a riadenia, aby sa zabezpečilo presné pristátie.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať