HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Sen všetkých cestárov: V Holandsku vyvíjajú cesty, ktoré sa opravia samy

3

Christopher Schlangen z Delftskej univerzity vyvíja modifikovanú formu asfaltu, ktorá dokáže po ohriatí zaceliť všetky praskliny a diery, čím ušetrí milióny investované do opráv ciest.

Technológia je založená na pridávaní oceľových vlákien do bitúmenu, čo je spojivo, ktoré drží pokope drobné kamienky. Ak sa takýto asfalt s oceľovými vláknami zahrieva indukčným strojom, bitúmen sa roztaví a trhliny a diery sa zaplnia. Takýmto spôsobom by sa životnosť ciest mohla zdvojnásobiť.

Schlangen odhaduje, že vďaka takýmto cestám by mohla holandská vláda pri obnove ušetriť 9 miliónov eur. Okrem toho na takejto ceste by sa nevyskytovali odfrkujúce voľné kamienky, ktoré môžu poškodiť čelné sklo automobilu, a ani výmole ohrozujúce nápravy a kolesá.

Holandskí vedci plánujú vyvinúť aj cestu, ktorá by nabíjala automobil čakajúci pri semafore. Podľa Schlangena by zabudovanie oceľových vlákien do cesty umožnilo aj odosielať informácie, takže autá by sa mohli nabíjať na ceste aj počas jazdy.

Zdroj: Futurism

Redakcia

Všetky autorove články
asfalt Holandsko

3 komentáre

Sen reakcia na: Sen všetkých cestárov: V Holandsku vyvíjajú cesty, ktoré sa opravia samy

22.5.2017 19:05
To nie je sen cestárov, ale Slovenských samospráv. Pre cestárov je to skôr nočná mora.
Reagovať

v "redakcii" trepú vymyslené bludy v titulkách reakcia na: Sen všetkých cestárov: V Holandsku vyvíjajú cesty, ktoré sa opravia samy

20.5.2017 00:05
drátko-asfalt, alebo drátko-betón sa vraj nepoužíva na cestách preto, lebo by vraj vytŕčajúce drôtiky robili defekty na pneumatikách. Ale nie som si tým istý, podľa mňa sú tie drôtiky mäkké a defekty by nerobili.
Reagovať

redakcia reakcia na: Sen všetkých cestárov: V Holandsku vyvíjajú cesty, ktoré sa opravia samy

19.5.2017 18:05
toto je najmenej 5 rokov stare. Zatial sa to nikde nevyuziva, zeby to nebol az taky zazrak?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať