SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Škoda v znamení elektromobility

1

Špeciálny projekt

Škoda svoje prvé krôčiky do elektromobility podnikla na konci roku 2019 so svojím veľmi úspešným mestským elektromobilom Citigo e iV. Potom prišli na rad plug-in hybridné verzie modelov Superb, Octavia aj Octavia RS, každý v dvoch karosárskych verziách. Čerešničkou na torte je prvé čisto elektrické SUV Škoda ENYAQ iV.

Škoda modelom ENYAQ iV rozhodne za­ujala, o čom svedčí veľký záujem zákazníkov aj odbornej verejnosti. Rodinné elektrické SUV totiž štartuje už na cene 34 590 eur s DPH a vo vyššej verzii ponúkne dojazd až do 520 km, čo sú hodnoty spôsobujúce nejednej konkurencii bezsenné noci. ENYAQ iV, ako čisto elektrické SUV značky ŠKODA, je prvým sériovým modelom českej automobilky na báze modulárnej elektrifikovanej platformy koncernu Volkswagen. Používateľov poteší veľkorysý priestor, vynikajúce spracovanie a technologická výbava najnovšej generácie. Zákazníci majú na výber z troch rôznych kapacít batérie a piatich výkonových stupňov. Základné vyhotovenie ENYAQ iV 50 štartuje už na cene 34 590 eur s výkonom 109 kW a 51 kWh batériou (využiteľnou). V ponuke možno nájsť aj ENYAQ iV 60 s výkonom 132 kW a batériou s kapacitou 58 kWh (využiteľnou). Vrcholom ponuky je ENYAQ iV 80, ktorý má elektromotor s výkonom 150 kW a kapacitu batérie 77 kWh (využiteľnú). Tento úplne elektrický model s krátkym nabíjacím časom ponúka aj napriek kompaktným vonkajším rozmerom ešte viac priestoru pre cestujúcich a batožinu. Vozidlo má úplne nový interiér a najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu v kombinácii s prvkami Simply Clever. Samozrejme, aj ENYAQ iV možno kúpiť vo verzii Sportline, ktorá je inšpirovaná športovými úspechmi značky. ŠKODA ENYAQ Sportline iV štartuje na sume 43 820 eur.

Tak ako väčšina výrobcov aj Škoda využíva pri svojich vozidlách mobilnú aplikáciu, s ktorou dokážu spolupracovať aj všetky elektrifikované modely. ŠKODA Connect App umožňuje kontrolovať funkcie vozidla na diaľku, spúšťať či zastavovať nabíjanie, klimatizáciu alebo zistiť aktuálnu polohu vozidla.

Jedna z kľúčových vlastností každého elektromobilu je nabíjanie. Tu sa rozhodne nešetrilo, o čom svedčí DC nabíjanie s výkonom až 125 kW. Vďaka nemu vozidlo dokážete pri dlhých cestách dobiť z 10 na 80 % už za 38 minút, takže po krátkej prestávke na kávičku môžete cestovať ďalej. Nezanedbateľné je aj AC nabíjanie s výkonom až 11 kW. Veľmi podstatné je, že vstavaná AC nabíjačka je trojfázová, takže na využitie plného výkonu 11 kW s domácim wallboxom vám postačuje 16 A istič.

Domáce nabíjanie, pochopiteľne, možno vykonávať viacerými spôsobmi a Škoda má pre svojich zákazníkov na každý spôsob riešenie. To základné nabíjanie je možné pomocou bežnej 230 V zásuvky (Schuko). Hlavný problém takéhoto nabíjania však tkvie v jeho rýchlosti, 82 kW batériu ENYAQ iV budete takto nabíjať viac ako 40 hodín. To je, samozrejme, na bežné nabíjanie nepoužiteľné. Vyššie verzie ENYAQ iV používajú internú 11 kW trojfázovú nabíjačku. Výrobca na jej využitie ponúka univerzálnu nabíjaciu súpravu, ktorá obsahuje redukcie na 1× 230 V a 3× 400 V. Takže ak máte k dispozícii trojfázovú zásuvku so 16 A prívodom, môžete s ňou využiť plný výkon nabíjania 11 kW. Toto riešenie má hlavnú výhodu v tom, že je prenosné, na druhej strane, ak väčšinou budete nabíjať iba doma, je menej skladné a horšie na manipuláciu.

Druhý a najpoužívanejší variant je wallbox. Jeho hlavná výhoda je stabilné umiestnenie na stene aj s káblom, takže iba pripojíte kábel a vozidlo sa nabíja. V ponuke Škoda nájdete rovno tri modely wallboxov, ktoré majú rovnaký základ s výkonom 3,6 – 11 kW a vstavaným nabíjacím káblom typu 2. Základná verzia poskytuje iba jednoduché istenie bez prídavných funkcií. Vyššia verzia Connect už ponúka aj diaľkové pripojenie cez LAN alebo Wi-Fi, vďaka čomu si môžete nastavovať režimy nabíjačky a kontrolovať jej prevádzku. Najvyššia verzia Connect+ umožňuje aj pripojenie pomocou LTE a má vstavaný aj certifikovaný elektromer. Je teda vhodná aj do bytových domov alebo menších firiem, kde poskytne široké možnosti konfigurácie a takisto možnosť kontroly nákladov podľa používateľov. Wallboxy využívajú na autorizáciu kartu RFID alebo aplikáciu Powerpass, takže je vždy prehľad o tom, kto a kedy nabíjal. 

Pochopiteľne, inštalácia wallboxu vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti. Preto Škoda vychádza zákazníkom v ústrety a ponúka im možnosť bezplatnej obhliadky, ale aj profesionálnej inštalácie a servisu. Služby sú ponúkané v troch balíčkoch:

Balíček S – poskytuje základné riešenie na eMobilitu zákazníka. Je zostavený pre zákazníka, ktorý neplánuje obstaranie nástennej nabíjačky ŠKODA iV, tzv.wallboxu, ale postačí mu univerzálny nabíjací kábel. Obsahuje obhliadku doma (Home Chceck), kontrolu stavu rozvodov, kontrolu ističov vrátane vypracovania príslušnej dokumentácie. Súčasťou balíčka je aj  mobilná aplikácia spolu s nabíjacou kartou Powerpass. Cena služby je 136 eur.

•​ Balíček M – k obsahu základného balíčka S pridáva domácu nástennú nabíjačku ŠKODA iV (tzv. wallbox) podľa výberu vo verzii Connecty alebo Connect. Súčasťou tohto balíka je aj odborná inštalácia wallboxu ŠKODA iV na adrese zákazníka. Jeho cena je 368 eur + cena vybraného wallboxu a ďalšie prípadné náklady podľa podmienok inštalácie.

•​ Balíček L – je určený najnáročnejším zákazníkom so záujmom o komplexné riešenie energetickej sebestačnosti domu, samosprávam alebo veľkým fleetovým klientom, ktorí majú vo svojom vozidlovom parku desiatky až stovky elektrifikovaných vozidiel ŠKODA. Takýto zákazník môže chcieť vybudovať systém nabíjačiek, vlastnú fotovoltickú elektráreň s batériovým úložiskom. Tento balík zahŕňa aj pomoc s návrhom fotovoltickej elektrárne na akumuláciu zelenej energie, poradenstvo v oblasti dotačných stimulov zo štrukturálnych fondov EÚ. V závislosti od rozsahu objednaných služieb je cena balíčka L individuálna a závisí od zadania a navrhnutého riešenia požiadaviek zákazníka.

Okrem domáceho nabíjania ponúka Škoda aj riešenie na verejné nabíjanie. Tí, ktorí jazdia v elektromobiloch, vedia, aké je otravné nosiť vo vreckách niekoľko nabíjacích kariet alebo používať niekoľko aplikácií od rôznych operátorov. Pri príležitosti vstupu nového elektrického SUV ENYAQ iV na slovenský trh preto Škoda Auto zavádza jednoduchú a šikovnú možnosť dobíjania elektrifikovaných vozidiel. Prostredníctvom služby POWERPASS môžu majitelia elektrifikovaných vozidiel ŠKODA využívať 800 dobíjacích staníc na Slovensku a spolu viac ako 200 000 dobíjacích staníc vo väčšine európskych krajín. POWERPASS umožní pomocou jedinej karty RFID alebo prostredníctvom aplikácie POWERPASS v smartfóne pohodlné a nekomplikované dobíjanie po celej Európe. Okrem verejných rýchlonabíjacích staníc celoeurópskej siete IONITY je súčasťou systému aj množstvo ďalších verejných dobíjacích miest ostatných prevádzkovateľov. Na Slovensku ide predovšetkým o siete energetických spoločností a postupne budú pribúdať aj ďalšie nabíjacie body. Powerpass je služba poskytovaná spoločnosťou Elli - Volkswagen Group Charging GmbH a ponúka tri úrovne služby.

Charge Free – bezplatná tarifa Charge Free je bez mesačného poplatku a je to správna voľba pre zákazníka, ktorý preferuje domáce nabíjanie za výhodnejšie tarify a verejné nabíjanie využíva len príležitostne. Pri dobíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY platí 0,79 eura za kWh, pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) je cena 0,49 eura/kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,79 eura/kWh.

•​ Simply Charge – tarifa Simply Charge je určená pre vodiča, ktorý prednostne nabíja doma a občas absolvuje aj dlhšie trasy, kde využíva verejné nabíjanie so zvýhodnenými sadzbami za kWh. Na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY bude dobíjanie stáť 0,50 eur za kWh. Na ostatných verejných dobíjacích miestach sa bude pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) platiť 0,29 eur/kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,49 eura/kWh. Základný mesačný poplatok bude 4,99 eura/mesiac.

•​ Charge Faster – táto tarifa je šitá na mieru vodičom, ktorí jazdia predovšetkým mimo domova, pričom vo väčšej miere využívajú práve verejné nabíjanie s ešte výhodnejšími sadzbami za kWh. Základný poplatok je 9,99 eur/mesiac, pritom sa náklady spojené s dobíjaním znížia na 0,30 eura/kWh v sieti IONITY na 0,19 eura/kWh (AC) a 0,39 eura/kWh (DC) na dobíjacích staniciach ostatných poskytovateľov. Vyúčtovanie sa vykoná pohodlne raz za mesiac.

Majitelia nových ŠKODA ENYAQ iV vybavených na prianie vyšším nabíjacím výkonom batérie (balík DC nabíjanie) získajú v rámci služby POWERPASS na jeden rok tarifu Charge Faster bez základného poplatku, teda 0 eur mesačne pri najvýhodnejších cenách (AC = 0,19 eura/kWh, DC = 0,39 eura /kWh, Ionity = 0,30 eura/kWh). Pre zákazníkov vozidla ENYAQ iV bez rýchlejšieho nabíjania budú k dispozícii všetky tri vyššie spomínané tarify s rovnakými podmienkami dobíjania a zvýhodnenými mesačnými poplatkami. Charge Free bude ponúkaný bez mesačného poplatku, za tarifu Simply Charge zaplatia zákazníci 4,99 eur mesačne a Charge Faster vyjde na 9,99 eur mesačne. Doba platnosti zmluvy pri všetkých tarifných variantov bude činiť vždy dvanásť mesiacov. Všetky uvedené ceny sú vrátane DPH.

Ako vidieť, ŠKODA to s elektromobilitou myslí naozaj vážne. Je jasné, že ENYAQ iV rozhodne nie je posledný model, o ktorom budeme v súvislosti s elektromobilitou a Škodou počuť. Práve vďaka tomu, že výrobca počúva svojich zákazníkov a ponúka širokú škálu modelov v rôznych cenových hladinách, má našliapnuté k tomu, aby sa stal lídrom v oblasti elektromobility.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Nezmysel reakcia na: Škoda v znamení elektromobility

5.7.2021 17:07
Hej, co znamena "specialny projekt" na zaciatku clankov? Vyzera, ze je to nahradenie slova "inzercia"! Naco taky blud pisete, aby ste hned nastvali kazdeho, kto nie je hlupy? Ani raz ste specialny projekt nepriradili niecomu specialnemu. Vsetko iba marketigovym materialom alebo detskemu kodovaniu raspberry. To nie je specialne, ale zaciatocnicke.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať