PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Škodovky si budú dávať pozor na cyklistov pri otváraní dverí na aute

1

Automobilka Škoda zverejnila podrobnosti o novej technológii, ktorá má zabrániť vodičom otvárať dvere pred cyklistom. Systém s názvom Exit Warning bude debutovať v niektorých verziách novej Octavie, ktorá sa už začala predávať vo Veľkej Británii.

Ide o súčasť systému na detekciu slepého uhla, ktorý upozorní vodiča na vozidlo nachádzajúce sa na mieste, kde ho nemôže vidieť. Exit Warning bude zabudovaný v Octavii SE L First Edition, čo je v súčasnosti najmodernejší model, ale technológia sa má stať štandardom vo všetkých luxusnejších modeloch.

Systém využíva senzory schopné „vidieť“ až 35 m za zadnú časť vozidla so 120-stupňovým zorným poľom. Môže upozorňovať vodičov alebo cestujúcich na predných sedadlách na prítomnosť cyklistu pomocou série vizuálnych a zvukových výstrah, ktoré budú pokračovať, až kým nebezpečenstvo nepominie. Škoda tak chce predísť zasiahnutiu cyklistu pri otváraní dverí zaparkovaného vozidla cestujúcim alebo vodičom.

Exit Warning sa priraďuje k ďalším systémom ochrany cyklistov v Octavii vrátane Predictive Cycling Protection, ktorý spúšťa výstrahu, ak je vpredu detegovaný cyklista. Systém môže dokonca zabrzdiť, ak rozhodne, že treba konať, aby sa predišlo kolízii.

Medzi inovatívne doplnky patrí aj nový systém Turn Assist, ktorý pomocou palubných kamier môže monitorovať premávku vrátane cyklistov a chodcov pri odbočovaní vpravo na križovatkách. Ak sa zistí nebezpečenstvo, vozidlo sa automaticky zastaví a spustí výstražné signály, aby sa predišlo možnej zrážke.

Nová Octavia je vybavená aj systémom na zabránenie kolízii, ktorý dokáže rozpoznať hroziacu zrážku a manévrovať s vozidlom okolo nebezpečenstva, či už ide o cyklistu, alebo vozidlo. Systém používa údaje v reálnom čase poskytnuté kamerami a radarmi na výpočet najvhodnejšej a najbezpečnejšej trasy okolo potenciálneho nebezpečenstva.

Zdroj: uk.motor1.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
akuto doprava technika

1 komentár

Chválim reakcia na: Škodovky si budú dávať pozor na cyklistov pri otváraní dverí na aute

12.6.2020 07:06
Ako vášnivý cyklista bezpečnostné prvky oceňujem. Škode fandím, vyzerá, že vie, čo chce.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať