SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Smart pomocníci do kuchyne

0

Bez ohľadu na to, či ide o snahu pripraviť pre členov svojej rodiny chutné a zdravé jedlo, alebo takzvané kreatívne varenie, určite oceníte užitočných pomocníkov do kuchyne, ktorí vás odbremenia od rutinných činností a dokážu zautomatizovať niektoré fázy alebo celý proces prípravy stravy.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Možno vás trochu prekvapí, že do prehľadu smart spotrebičov sme nezaradili kuchynské roboty. Napriek názvu robot má tento užitočný pomocník najnižšiu alebo žiadnu automatizáciu. Väčšinou ide o automatickú zmenu otáčok pri sekaní či miešaní. Dôvod je zrejmý, s výnimkou dlhšieho miesenia cesta musíte pri kuchynskom robote stáť, pridávať ingrediencie či kontrolovať konzistenciu spracovávanej hmoty. Do prehľadu sme nezaradili ani v reštauračných kuchyniach veľmi obľúbený konvektomat, umožňujúci v rôznych zónach pripravovať rôzne jedlá rozličným spôsobom tepelnej úpravy. Je to logické, pretože v reštauráciách sa pripravuje viac rôznych jedál pre viacerých hostí. V domácnosti je automatizácia zameraná na postupné aplikovanie viacerých spôsobov mechanickej a tepelnej prípravy na jedno jedlo, pričom jedlo je stále v rovnakom priestore – v rúre alebo vo varnej nádobe, kde sa predtým môže nasekať, vymiesiť, prípadne rozmixovať. Čoraz väčšiu popularitu získava aj príprava jedál vo vákuu.

Multifunkčný smart hrniec

Hrniec má naprogramované recepty množstva jedál a počas varenia vám zobrazuje pokyny, aké suroviny si máte nachystať a ako ich postupne pridávať do pripravovaného jedla. Recepty sú spravidla rozdelené do skupín: predjedlá, hlavné jedlá a dezerty, prípadne môžete nastaviť varenie podľa ingrediencií: mäso, ryby a morské plody, ryža a obilniny a zelenina a ovocie. Hrniec vám následne zobrazí pokyny podľa druhu a hmotnosti prísady. Multifunkčný hrniec dokáže nielen variť, či už klasicky, pod tlakom, alebo v pare, ale aj smažiť či zapekať. Varenie v pare, de facto dusenie, je jeden z najzdravších spôsobov prípravy jedál, pretože potraviny si zachovávajú dôležité živiny a vitamíny. Multifunkčný hrniec má vyberateľnú nádobu s nepriľnavým povrchom, ktorá sa dá umývať v umývačke riadu. Jej dno po vložení do hrnca dosadne na vyhrievacie teleso s termostatom. Alfou a omegou, hlavne pri smažení, je udržiavanie nastavenej teploty. Je dôležité dodržiavať pomerne úzky teplotný interval, pri ktorom už olej nevsakuje do potravín, ale ešte sa nepripaľuje. Pri varení alebo varení pod tlakom môžete priamo na hrnci alebo cez aplikáciu vybrať okamžitý či oneskorený štart, takže môžete pripraviť suroviny, zatvoriť hrniec a varenie sa začne tak, aby jedlo bolo hotové v stanovený čas.

V prípade, ak si zvolíte prípravu jedla podľa niektorého z receptov uložených v pamäti zariadenia, multifunkčný hrniec vás bude podľa konkrétneho receptu sprevádzať celým procesom prípravy, počnúc prípravou surovín. Po výbere receptu si zvolíte, pre koľko ľudí budete dané jedlo variť. Podľa toho sa vám zobrazí, aké množstvo jednotlivých ingrediencií si máte pripraviť. Každý recept pozostáva z prípravy surovín a samotného varenia. Najskôr podľa pokynov odvážite potrebné množstvo surovín, a ak je to potrebné, pokrájate ich, nasekáte či inak mechanicky spracujete. Recepty sú spravidla koncipované tak, že varenie má dve fázy. V prvej fáze je veko otvorené a vy podľa pokynov napríklad osmažíte nakrájanú cibuľu, potom pridáte mäso a takisto ho osmažíte, pridáte zeleninu – závisí to od konkrétneho receptu. Potom dostanete pokyn, aby ste veko hrnca zatvorili, a nasleduje varenie. To v závislosti od konkrétneho receptu môže byť klasické alebo tlakové. Výhoda varenia pod tlakom je v tom, že voda vrie pri vyššej teplote, až do 120 stupňov, takže jedlo, napríklad hovädzí guláš, sa uvarí oveľa rýchlejšie. Tlakové varenie si hrniec manažuje sám, uzatvorí príslušný ventil a po ukončení varenia automaticky vypustí paru. Po ukončení varenia vás hrniec upozorní zvukovým signálom, prípadne notifikáciou v aplikácii.

Väčšina multifunkčných varných hrncov umožňuje aj varenie vo vákuu pri nízkej teplote. Túto metódu, nazývanú sous vide, radi využívajú aj kuchári v renomovaných reštauráciách. Jedlo sa pripravuje pri nízkej teplote vo vákuu. Napríklad medium steak pripravíte pri teplote 56 °C za dve a pol hodiny. Všetky potrebné ingrediencie pripravovaného jedla sa zatavia do fólie tak, aby tam nezostal žiadny vzduch. Varenie vo vákuu pri nízkej teplote vás zbaví starosti, že jedlo bude pripečené alebo rozvarené. Napriek tomu, že tepelná príprava trvá dlhšie ako pri klasických metódach, šetrí váš čas, pretože stačí suroviny na prípravu jedla zataviť do fólie a dať do hrnca alebo inej nádoby s vodou a zabezpečiť požadovanú teplotu. Počas varenia nemusíte proces kontrolovať a pokojne sa môžete venovať iným činnostiam. Príprava jedla metódou sous vide navyše prebieha takmer bez tuku, takže v tomto ohľade je aj veľmi zdravá. Samozrejme, ak takýmto spôsobom nepripravujete bôčik. Jedlo zatavené vo vreckách z fólie môžete variť buď v nádobe, ktorá dokáže presne udržiavať nastavenú teplotu vody, alebo v bežných hrncoch pomocou ponorných varičov, ktoré zabezpečia udržiavanie teploty a mierne prúdenie vody. Po nastavenom čase sa ohrev vypne. Na zatavenie jedla do fólie môžete použiť zariadenie na zatavovanie do fólie s funkciou vákuovania. Zaobídete sa aj bez zariadenia na vákuové zatavovanie. Môžete použiť špeciálne vrecká, z ktorých po vložení potravín vytlačíte vzduch o hranu stola, potom vrecko uzavriete.

Multifunkčná rúra

Čoraz populárnejšie sú multifunkčné rúry, ktoré kombinujú magnetron na tepelné spracovanie pomocou mikrovĺn, teplovzdušnú rúru a gril. Dobrý príklad, pri ktorom sa postupne uplatnia všetky tri spomínané druhy tepelného spracovania, je príprava pizze z mrazeného polotovaru. Najskôr sa pizza pomocou mikrovlnného ohrevu rozmrazí. Potom sa začne teplovzdušný ohrev a pizza sa upečie. V záverečnej fáze sa teplovzdušný ohrev strieda s grilovacou špirálou, aby bola pizza chrumkavá. Príprava 450 g pizze z mrazeného polotovaru trvá 12 – 15 minút a celý proces prípravy vrátane prepínania tepelných zdrojov je automatický. Pri niektorých potravinách, napríklad pri pečení a grilovaní kurčaťa, prípadne stehien, vás približne v polovici času prípravy rúra zvukovým signálom upozorní, aby ste kurča obrátili. Tepelná príprava cirkulujúcim horúcim vzduchom v mnohých prípadoch nahradí smaženie alebo fritovanie, pričom potraviny, napríklad opekané zemiaky či hranolčeky, sa neponárajú do oleja, ale stačí olejom potrieť ich povrch. Cirkulácia horúceho vzduchu vnútri rúry pôsobí priamo na povrch pripravovaného jedla, čo zabezpečí chrumkavosť zvonka a šťavnatosť zvnútra. Pôsobenie cirkulujúceho vzduchu sa často kombinuje so sálavým teplom grilovacej špirály. To umožňuje prípravu pokrmu s veľmi dobrým prepečením bez oleja alebo len s malým množstvom. Multifunkčné rúry majú aj funkciu na kysnutie cesta alebo prípravu jogurtu, ktorá vo vnútornom priestore rúry udržiava optimálnu teplotu.

Smart mixér s funkciou varenia  

Dokáže okrem mixovania aj variť a udržiavať jedlo teplé. V spodnej časti nádoby z varného skla je antikorová miska s vyhrievacím telesom a snímačom teploty. V aplikácii môžete naplánovať alebo spustiť prípravu stravy na diaľku a takisto môžete vybrať recepty implementované priamo v mixéri, prípadne ich nahrať z cloudu. Synergia mixovania a varenia sa dá využiť napríklad pri príprave krémovej zeleninovej polievky či omáčky. Prístroj najskôr zeleninu naseká, uvarí a následne rozmixuje. Počas tepelnej prípravy sa obsah nádoby premiešava, takže nemusíte pri mixéri stáť a dávať pozor, aby jedlo neprihorelo. Mixér pri príprave krémových jedál postupuje logicky, najskôr suroviny uvarí a až potom rozmixuje, takže počas varenia ich nemusí miešať. Výnimkou je ovocný džem, kde sa ovocie, napríklad jahody, s cukrom najskôr rozmixuje a potom sa za premiešavania v 30-sekundových intervaloch z takejto zmesi varí džem. Prípravu jedla môžete načasovať napríklad tak, aby ste na raňajky k pečivu mali čerstvý teplý jahodový džem alebo sójové mlieko. Večer si pripravíte ingrediencie a ráno sa príprava spustí s predstihom tak, aby jedlo bolo pripravené v nastavenom čase. Napríklad príprava jahodového džemu trvá 30 minút a príprava sójového mlieka 45 minút. Samozrejme, mixér vám pripraví aj klasické mixované jedlá, napríklad rôzne koktaily, smoothie a podobne. Dôležité kritérium výberu je objem pracovnej nádoby. Čím väčšia nádoba, tým viac jedla naraz spracujete a s väčšou nádobou sa lepšie pracuje, pretože vám z nej nebude pri mixovaní vyfrkávať riedka hmota.

Food processor

Kombinuje mechanickú a tepelnú prípravu jedál, takže nahradí viacero malých kuchynských spotrebičov, ako je mixér, šľahač, miesič cesta, robot na strúhanie, parný hrniec či kuchynská váha. Základné recepty sú spravidla súčasťou firmvéru a prístroj môžete pripojiť k webovej databáze receptov. Zariadenie vás bude podľa konkrétneho receptu sprevádzať celým procesom prípravy, počnúc vážením a prípadným nasekaním surovín. Váha je integrovaná, takže všetko, čo do nádoby pridáte, sa odváži. Napríklad pri príprave krémovej zeleninovej polievky či omáčky prístroj zeleninu naseká, uvarí a následne rozmixuje. Počas tepelnej prípravy sa obsah varnej nádoby premiešava, takže nemusíte stáť pri hrnci a dávať pozor, aby jedlo neprihorelo. Po ukončení prípravy vás prístroj upozorní zvukovým signálom. Perfektná je možnosť miesenia cesta hoci pri príprave domácej knedle. Cesto nemusíte pripravovať z múky, ale môžete si priamo v prístroji nechať namlieť obilie na skutočne celozrnnú múku. Cesto potom vykysne. Veľkou výhodou je možnosť pripraviť naraz celý obed. Pripravíte cesto na knedľu. Následne môžete naraz pripraviť omáčku, nad ňou v pare mäso a nad ním sa takisto v pare pripravuje knedľa. Výrobca nezabudol ani na režim umývania, stačí do nádoby naliať vodu a saponát.

Úvodné foto:  pvproductions on Freepik

Varte pod tlakom – šetrí to čas aj energie!

Vašou pravou rukou v kuchyni sa stane multifunkčný tlakový hrniec 9 v 1 Orava MH-04. Nahrádza viacero kuchynských spotrebičov a môže sa pochváliť výraznou úsporou času aj energií pri varení pod tlakom. Vďaka vysokokvalitnému nepriľnavému keramickému povrchu sa v ňom žiadne jedlo nepripáli, uchová si svoje výživové hodnoty, skvelú chuť aj vôňu. Multihrniec má 9 prednastavených varných programov – slúži ako „papiňák“ a varí pod tlakom, ale aj ako klasický hrniec. Varí v pare, metódou pomalého varenia, má program na prípravu poctivej domácej polievky, oceníte ho pri dusení mäsa, príprave hydiny, ryže i kaše, opekaní, výrobe domáceho jogurtu, vyprážaní/fritovaní. V príslušenstve má sklenenú pokrievku, kôš na fritovanie, naparovaciu podložku, odmerku, lyžicu a 3 nádoby na výrobu domáceho jogurtu.

Electrolux 900 SteamPro

Vstavaná parná rúra CookView série 900 s pripojením Wi-Fi má vnútornú kameru, ktorá vám na displeji smartfónu umožňuje sledovať stav pripravovaných pokrmov. Pomocou aplikácie My Electrolux Kitchen môžete vykonávať úpravy teploty a času pečenia. Funkcia Steamify automaticky upraví nastavenia na prípravu jedál v pare. Teplotná sonda umožňuje monitorovať proces pečenia vo vnútri jedla. Keď bude jedlo upečené na požadovanú teplotu, zastaví pečenie. Rúru, samozrejme, môžete ovládať aj pomocou dotykového displeja. Stačí vybrať z ponuky kategórií pokrmov – od mäsa a rýb až po dezerty a sladké pokrmy.

Siguro AF-R550 Air Fry Deluxe

Chcete jesť zdravo, ale nedokážete sa vzdať svojich obľúbených vyprážaných pochúťok? Nie je nič jednoduchšie ako si zaobstarať teplovzdušnú fritézu Siguro AF-R550 Air Fry Deluxe s technológiou distribúcie horúceho vzduchu 360° Hot Air Flow, vďaka ktorej môžete fritovať s minimálnym množstvom oleja a pripraviť si tak zdravú alternatívu obľúbených vyprážaných pokrmov. Priestranný fritovací kôš umožňuje bezproblémovú prípravu chutných, ale zdravých pokrmov aj pre početnejšiu rodinu alebo partiu priateľov. 

  • Cena: 99 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať