CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Solárne panely plávajúce vo vodných nádržiach by mohli spôsobiť revolúciu v globálnej energetike

1

Solárne panely sú jedným z najlacnejších a najefektívnejších spôsobov výroby elektriny, no zároveň zaberajú veľa miesta. Štúdia publikovaná v časopise Nature zistila, že pokrytie 30 percent povrchu 115 000 svetových vodných nádrží plávajúcimi solárnymi panelmi by mohlo generovať 9434 terawatthodín energie ročne. To je viac ako trojnásobok výroby energie v EÚ, ktorá v roku 2021 dosiahla 2785,44 terawatthodiny.

Podľa štúdie z roku 2021 budú krajiny musieť venovať 0,5 až 5 percent svojej pôdy solárnym panelom, aby sa úplne dekarbonizovali. Solárna energia môže byť pre planétu oveľa lepšia ako zemný plyn, ale na jednotku energie zaberá asi 70-krát viac pôdy. Riešením by mohla byť plávajúca solárna elektráreň. Ide o články podobné bežným fotovoltickým, ktoré vyrábajú elektrinu zo slnečného žiarenia.

Jediný rozdiel je v tom, že plávajú na pontónoch. Potrebujú stabilnú, netienenú vodnú plochu, a tak je zavlažovací kanál, jazero v lome alebo vodná nádrž ideálnym miestom. Prvý takýto systém bol inštalovaný v roku 2008. Plávajúca solárna farma Dezhou Dingzhuang v Číne je najväčším zariadením na svete a pokrýva takmer 600 hektárov. Plávajúce solárne panely by mohli takisto zabrániť strate vody z odparovania. Podľa štúdie by inštalácia takého množstva solárnej energie ušetrila dostatok vody na zásobovanie 300 miliónov ľudí ročne.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

reakcia na: Solárne panely plávajúce vo vodných nádržiach by mohli spôsobiť revolúciu v globálnej energetike

22.11.2023 06:11
Nemam uz slov nad ludskov sprostostou. A to co zije vo vode a potrebuje slnko ho bude mat skadial? Keď vydochnú ryby žrať budeme káble z fotovoltaiky? Plávať a kúpať sa už budeme vo virtuálnej realite? Je lepšie vyrobiť hektáre solárnych panelov ktoré sa nedajú zrecyklovať ako používať plyn z ktorého je nakoniec aj tak len para a zaberá 70 krát menej povrchu? Čudujem sa vám že takéto hlúposti vôbec píšete
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať