SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Umelá inteligencia prvýkrát v histórii dohodla zmluvu bez účasti človeka

Technológie
0

Umelá inteligencia preukázala schopnosť samostatne dohodnúť zmluvu s inou umelou inteligenciou bez účasti človeka. Britská spoločnosť Luminance, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou, vyvinula systém AI založený na vlastnom veľkom jazykovom modeli na automatickú analýzu a zmeny zmlúv. Jaeger Glucina, personálny šéf a výkonný riaditeľ spoločnosti Luminance, uviedol, že cieľom novej umelej inteligencie spoločnosti je odstrániť veľkú časť papierovania, ktoré právnici zvyčajne musia denne vykonávať.

Podľa slov Glucinu Autopilot „zvládne každodenné rokovania, čím sa právnikom uvoľní priestor, aby mohli využiť svoju kreativitu tam, kde je to dôležité, a nemuseli sa zdržiavať týmto typom práce“. Išlo o rokovanie s umelou inteligenciou – od otvorenia zmluvy vo Worde až po dohodnutie podmienok a jej následné odoslanie do služby DocuSign. Funkcia Autopilot spoločnosti Luminance je oveľa pokročilejšia ako Lumi, jej chatbot podobný ChatGPT.

Tento nástroj, ktorý je podľa spoločnosti Luminance navrhnutý tak, aby fungoval skôr ako právny „kopilot“, umožňuje právnikom vyhľadávať a preskúmavať časti zmluvy s cieľom identifikovať akékoľvek body a klauzuly, ktoré môžu byť problematické. Pomocou Autopilota môže softvér pracovať nezávisle od človeka, hoci ľudia môžu stále kontrolovať každý krok procesu a softvér vedie denník všetkých zmien vykonaných umelou inteligenciou. Počas demonštrácie v londýnskych kanceláriách spoločnosti Luminance bola jeho práca veľmi rýchla.  Doložky boli analyzované, zmeny boli vykonané a zmluva o mlčanlivosti bola dokončená v priebehu niekoľkých minút.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Softvér spoločnosti Luminance začal zvýrazňovaním sporných ustanovení červenou farbou. Tieto klauzuly sa potom zmenia na vhodnejšie znenie pričom umelá inteligencia berie do úvahy preferencie spoločností, ako zvyčajne rokujú o zmluvách. Napríklad v texte sa navrhovalo šesťročné obdobie platnosti zmluvy. To je však v rozpore s politikou spoločnosti Luminance. AI to zistí a potom ju automaticky prepracuje tak, aby namiesto toho vložila trojročnú lehotu platnosti zmluvy.

Podľa Glucinu má väčší zmysel používať nástroj, ako je Luminance Autopilot, než niečo, ako je softvér OpenAI, pretože je prispôsobený špeciálne pre právny priemysel, zatiaľ čo nástroje ako ChatGPT, Dall-E či Claude spoločnosti Anthropic sú univerzálnejšie platformy. Luminance predáva ročné plány predplatného, ktoré umožňujú neobmedzenému počtu používateľov prístup k jej produktom.

Zdroj: cnbc.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať