Špeciálny hydrogél zacelí kosti pri komplikovaných fraktúrach

0

Zatiaľ čo poranenia kostí, ako sú zlomeniny, sa zvyčajne zahoja samy, časti chýbajúcich kostí zvyčajne nikdy nedorastú a vyžadujú si transplantáciu kostí z iných častí tela. Nový hydrogél by to však mohol zmeniť. Látka, ktorú vyvinuli vedci z Telavivskej univerzity a Michiganskej univerzity, je vedecky známa pod označením FmocFF/HA (imunomodulačný vláknitý hydrogél kyseliny hyalurónovej na báze Fmoc-difenylalanínu).

Výnimočnou ju robí skutočnosť, že napodobňuje fyzikálne aj chemické vlastnosti extracelulárnej matrice v kostnom tkanive. Extracelulárna matrica je podporný materiál, ktorý obklopuje všetky bunky, a jej vlastnosti sa líšia v závislosti od typu biologického tkaniva, ktorého je súčasťou. V prípade kostného tkaniva má matrica tuhú, vláknitú štruktúru.

Replikovaním tejto štruktúry spolu s chemickým zložením extracelulárnej matrice trojrozmerný hydrogél FmocFF/HA povzbudzuje bunky zo susedného kostného tkaniva, aby doň migrovali a rozmnožovali sa. Ide o to, že ak sa kúsok hydrogélu chirurgicky uloží na miesto chýbajúcej kosti, nakoniec sa gél úplne nahradí novým prirodzeným kostným tkanivom.

V laboratórnych experimentoch sa hydrogél použil na vyplnenie otvoru s priemerom 5 mm v hornej časti lebky potkana. Dutina bola príliš veľká na to, aby sa zahojila bez pomoci. Ďalšia diera v lebke bola ponechaná neošetrená, aby slúžila ako kontrola. Dovedna sa použilo 20 potkanov. 

Po dvoch mesiacoch boli kostné defekty úplne opravené regeneráciou, pričom kosti získali svoju pôvodnú hrúbku a vytvorili nové krvné cievy. V prípade kontrolných otvorov to tak nebolo, čo naznačuje, že hydrogél FmocFF/HA bol skutočne zodpovedný za výsledok. Výskum je opísaný v článku, ktorý bol nedávno publikovaný v Journal of Clinical Periodontology.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať