SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Spout vyrába zo vzduchu pitnú vodu, ktorá je čistejšia ako filtrovaná cez Britu

0

Reuben Vollmer sa prvýkrát pokúsil vyrobiť vodu zo vzduchu v roku 2014, keď sucho v Kalifornii ohrozilo olivovníkovú farmu jeho rodičov. Vytlačil na 3D tlačiarni dve špirály a dal medzi ne alobal. Potom použil baliacu rúrku s priemerom asi šesť centimetrov, do ktorej vložil túto dlhú rúrku z alobalu. Navrchu bol malý ventilátor napájaný cez solárny panel ktorý v podstate fúkal vzduch cez túto rúrku pričom skondenzovaná voda kvapkala do kávovej kanvice. No nefungovalo to dobre. Od tohto prvého neúspešného prototypu prešli Vollmer a jeho obchodný partner Tyler Breton dlhú cestu.

Teraz je ich cenovo dostupný generátor atmosférickej vody Spout najúspešnejším modelom na trhu, pričom v novembri dosiahol predobjednávkový predaj 1 milión dolárov už po šiestich mesiacoch. Spout je stolové zariadenie s polovičnou veľkosťou mikrovlnnej rúry, ktoré zbiera vodu z okolitého vzduchu. Filtruje vzduch, kondenzuje z neho vlhkosť, opäť filtruje vodu a ukladá ju do skleneného džbánu s UV svetlom vo veku, aby sa zabránilo rastu mikróbov. Každý Spout generuje 9,5 litra čistej pitnej vody za deň a všetko, čo na to potrebujete, je niekoľko stoviek wattov elektriny.

„Vodná para je najväčším prispievateľom ku globálnemu otepľovaniu a náš stroj ju v podstate zbiera a mení na vodu,“ povedal Vollmer. Vďaka schopnosti vyrábať vodu tam, kde je to potrebné, by domácnosti a dokonca aj farmy mohli generovať toľko vody, koľko spotrebujú. Spout by dokonca mohol priniesť čistú pitnú vodu do tých častí sveta, ktoré sú najviac postihnuté suchom.

Vollmer a Breton porovnali kvalitu svojho zariadenia s jedným z najpopulárnejších vodných filtrov na trhu, filtrom Brita. Spout sa stal jasným víťazom. Na stupnici zdravej vody Simple Lab dosiahla Brita skóre 41 z 99, zatiaľ čo Spout získal 98 bodov. Vzorka z Brity obsahovala nezdravé hladiny arzénu, uránu a lítia spolu s ďalšími kontaminantmi, z ktorých žiadny nebol nájdený vo vode zo Spoutu.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať