SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Stane sa Jurský park realitou? Startup chce do 10 rokov vyšľachtiť mamuta

2

Startup s názvom Colossal nedávno oznámil, že má zabezpečené financovanie svojho úsilia, ktoré môže viesť k tomu, že sa po rozsiahlych pláňach a stepiach Sibíri budú potulovať tisícky mamutov. Colossal už podnikol potrebné kroky smerujúce ku vzkrieseniu vyhynutého cicavca pomocou technológie na úpravu génov s názvom CRISPR. Keďže mamuty srstnaté a slony ázijské, (ktoré, samozrejme, ešte stále žijú vo voľnej prírode, hoci sú ohrozené) majú spoločného predka, ktorý žil pred šiestimi miliónmi rokov, výskumníci veria, že by pomocou metódy CRISPR mohli prepísať DNA slonov a vytvoriť zviera, ktoré by bolo vo všetkých ohľadoch mamutom.

Genetická technológia CRISPR je nástroj typu kopíruj a vlož pre genetický kód všetkých živých organizmov. George Church, genetik z Harvardu a MIT, pre denník The Guardian povedal, že „naším cieľom je vytvoriť slona odolného proti chladu, ktorý však bude vyzerať a správať sa ako mamut“. „Nie preto, že by sme sa snažili niekoho oklamať, ale preto, že chceme niečo, čo bude funkčne rovnocenné mamutovi, ktorý si bude užívať čas pri -40 stupňoch Celzia,“ spresnil.

Church a jeho tím porovnali genómy zo zachovaných fragmentov DNA mamutov srstnatých s genómami moderných slonov a rýchlo si všimli hlavné rozdiely. Po jednoduchej úprave niektorých génov, aby sa vytvorila hustejšia srsť a hrubšia vrstva tuku, dúfajú, že sa im podarí vytvoriť zviera s vlastnosťami, ktoré sa dostatočne podobajú mamutom. Najprv však podľa neho musia vytvoriť umelú mamutiu maternicu, ktorá už bude vystlaná tkanivom získaným z kmeňových buniek, aby mohla vyživovať mamutí plod.

Výskumníci sa domnievajú, že v priebehu nasledujúceho desaťročia sa im podarí vytvoriť zviera, ktoré bude geneticky úplne podobné mamutovi srstnatému. Každý, kto videl film Jurský park, si však rýchlo položí otázku, prečo by sa to malo robiť a aké by to malo prípadné dôsledky. Vedci z Colossalu tvrdia, že reintrodukcia mamutov srstnatých by mohla dokonca prospieť arktickému prostrediu tým, že by sa tam znížil výskyt machu a zvýšil počet trávnatých plôch. 

Odporcovia tejto myšlienky odpovedajú, že určite existujú aj iné spôsoby riešenia tohto problému, než je opätovné nasadenie gigantických zvierat, ktoré potrebujú obrovské množstvo krmiva. Navyše sa tu vynára otázka, či je takéto počínanie etické. Prirodzene, odborníci vedia dosť veľa o týchto obrovských zvieratách z exemplárov, ktoré sa našli v permafroste, ale je veľa toho, čo nemôžu vedieť o ich biológii a najmä správaní. Pred tímom z Colossalu stojí ešte veľa práce, kým sa po sibírskej tundre začnú preháňať mláďatá mamutov srstnatých. Patrí sem aj vytvorenie umelej maternice, ktorá dokáže vyživovať 200-kilogramový mamutí plod počas bežného obdobia gravidity, ktoré trvá dva roky.

Zdroj: greekreporter.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

a reakcia na: Stane sa Jurský park realitou? Startup chce do 10 rokov vyšľachtiť mamuta

3.8.2022 18:08
a svist ju balil do folie
Reagovať

RE: a reakcia na: a

3.8.2022 20:08
svist bude mamuty balit do folie
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať