SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Významný prielom, ktorý by mohol ukončiť starosti z prehrievania počítačov

4

Podľa výskumu publikovaného v časopise Science by kubický arzenid bóru, chemická zlúčenina tvorená kombináciou bóru a arzénu, mohol byť zrejme lepším polovodičom pre výpočtovú techniku, ktorý by obchádzal niektoré slabé stránky kremíka, pokiaľ ide o citlivosť na teplo. Kubický arzenid bóru má podľa výskumu „tretiu najlepšiu tepelnú vodivosť zo všetkých materiálov – popri diamante a izotopovo obohatenom kubickom nitride bóru“.

V štúdii sa uvádza, že bude potrebné vykonať viac práce, aby sa zistilo, či kubický arzenid bóru môže byť „vyrobený v praktickej, ekonomickej forme, navyše či by mohol nahradiť všadeprítomný kremík“. Výskum však načrtol obrovský potenciál, ktorý táto zlúčenina má. Kubický arzenid bóru sa zjavne oveľa lepšie prispôsobuje „dieram“ – kladne nabitým náprotivkom elektrónov. Aj nižšia tepelná citlivosť kubického bóru by mohla znamenať obrovský rozdiel.

„Teplo je v súčasnosti hlavnou prekážkou pre mnoho elektronických zariadení,“ povedal postdoktorand MIT Jungwoo Shin, ktorý je spoluautorom článku. „Karbid kremíka nahrádza kremík v elektronike napríklad pre elektrické vozidlá, pretože má trikrát vyššiu tepelnú vodivosť ako kremík.“

Arzenidy bóru s 10-krát vyššou tepelnou vodivosťou a oveľa vyššou mobilitou ako kremík môžu zmeniť paradigmu. Pritom nielen kubický arzenid bóru by mohol jedného dňa prekonať kremík. Výskumníci z Illinoiskej univerzity postavili 4-bitové a 8-bitové procesory čisto iba z plastu. Je dôležité poznamenať, že kremík nikdy nemal vo svete polovodičov monopol. Arzenid gália sa široko používa v laseroch ako alternatíva kremíka.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Prielom reakcia na: Významný prielom, ktorý by mohol ukončiť starosti z prehrievania počítačov

3.8.2022 16:08
Ja stále čakám na prielom keď už konečne inžinieri sveta vymyslia iný spôso chladenia a odstránia z notebookov a počítačov poslednú pohyblivú súčiastku a to - Ventilátor !
Reagovať

RE: Prielom reakcia na: Prielom

5.8.2022 10:08
Treba lepšie popozerať, pasívne chladené počítače existujú už dávno.
Reagovať

RE: RE: Prielom reakcia na: RE: Prielom

11.8.2022 21:08
Tak teda prosím o nejakú ponuku výkonného notebooku s pasívnym chladením.
Reagovať

RE: RE: Prielom reakcia na: RE: Prielom

7.8.2022 16:08
Akurát Že peltieróv článok je trochu dosť neefektívny, a zožerie niekoľko násobne viac energie ako uchladí. Preto sa prestal v počítačovej sfére používať.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať