Stargazer vás do jednej hodiny dopraví kamkoľvek na Zemi

Technológie
3

Letecký startup Venus Aerospace predstavil svoj koncept prúdového lietadla, ktoré prepraví pasažierov kamkoľvek po celom svete za hodinu. Texaská spoločnosť zverejnila rendery svojho lietadla s názvom Stargazer. Tvrdí, že lietadlo bude mať potenciál dosiahnuť rýchlosť Mach 9, čo zodpovedá deväťnásobku rýchlosti zvuku. Na porovnanie, hypersonické rakety používané armádou sa pohybujú rýchlosťou Mach 5. Tím Venus Vehicle Engineering pracuje na iterácii lietadla od roku 2020.

Hovorca spoločnosti sa vyjadril, že Venus Aerospace stavia prvé vesmírne lietadlo na svete, ktoré dokáže letieť nadzvukovou rýchlosťou na hranici atmosféry. Je navrhnuté tak, aby pojalo 12 pasažierov a letelo v nadmorskej výške 51,8 kilometra, čo znamená, že technicky necestuje do vesmíru, hoci sa označuje ako vesmírne lietadlo. Spoločnosť za posledný rok navrhla a postavila demonštračný motor, vykonala kľúčové experimenty v hypersonických aerodynamických tuneloch a testovacích zariadeniach pohonu po celých Spojených štátoch a začala pozemné testovanie vo vesmírnom stredisku v Houstone.

Očakáva sa, že v priebehu budúceho roka sa začne letové testovanie zmenšeného modelu lietadla, pričom prvý pozemný test by sa mal uskutočniť v roku 2025. Stargazer však nie je jediná technológia, ktorú má Venus Aerospace vo vývoji. Pracuje aj na raketovom motore novej generácie s nulovými emisiami, inovatívnom tvare lietadla a špičkovom chladení, ktoré umožňuje vesmírnemu lietadlu vzlietnuť z existujúcich kozmodrómov s využitím súčasnej infraštruktúry.

Zdroj: ladbible.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

haha reakcia na: Stargazer vás do jednej hodiny dopraví kamkoľvek na Zemi

20.6.2022 21:06
pristat s takym zobakom bude umenie...
Reagovať

RE: haha reakcia na: haha

21.6.2022 16:06
si este nepocul o vertikalnom pristavani?
Reagovať

RE: RE: haha reakcia na: RE: haha

22.6.2022 18:06
tak z nadzvukovym lietadlom to mozes skusit, haha
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať