PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Najrýchlejšie rastúca čierna diera pohltí každú sekundu hmotnosť jednej Zeme

2

Vedci sa domnievajú, že našli najrýchlejšie rastúcu čiernu dieru vôbec. Tvrdia, že každú sekundu spotrebuje hmotnostný ekvivalent jednej Zeme. K objavu došlo po tom, čo vedci zbadali extrémne jasný kvazar. Je to svetelný objekt poháňaný supermasívnou čiernou dierou, ako je aj supermasívna čierna diera v strede Mliečnej cesty. Objav urobili pomocou SkyMapper Southern Sky Survey, 1,3-metrového ďalekohľadu nachádzajúceho sa v Novom Južnom Walese.

Objekt, ktorý nazvali J114447.77, je údajne 7000-krát jasnejší ako všetko svetlo z Mliečnej cesty. A svetlo, ktoré vidíme z objektu, putovalo smerom k Zemi 7 miliárd rokov, vysvetlil Dr. Christopher Onken. Takisto hovorí, že najrýchlejšie rastúca čierna diera je zhruba v polovici vesmíru. Zatiaľ sa je teda nemusíme báť a je pravdepodobné, že ani nikdy nebudeme, pretože je ďaleko. Vedci nezistili, prečo je J1144 taká jasná, ani to, ako sa stala najrýchlejšie rastúcou čiernou dierou.

Onken hovorí, že by to mohlo byť výsledkom zrážky dvoch masívnych galaxií. Nedá sa to však potvrdiť. Masívne kozmické entity, ako je táto čierna diera, sa hľadajú od 60. rokov minulého storočia. Doteraz bolo objavených a zdokumentovaných viac ako 800 000 týchto masívnych entít. Toto je však najrýchlejšie rastúca čierna diera, akú kedy ľudstvo objavilo. Ďalšia pozoruhodná vec je, že takáto masívna a jasná entita až doteraz dokázala uniknúť pozorovaniam.  

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Najrýchlejšie rastúca... reakcia na: Najrýchlejšie rastúca čierna diera pohltí každú sekundu hmotnosť jednej Zeme

20.6.2022 08:06
... konečne vieme, aký veľký je vesmír, keďže táto čierna dieraje (cit.): "zhruba v polovici vesníru." :)
Reagovať

Dobry postreh... Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Najrýchlejšie rastúca...

20.6.2022 10:06
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať