SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

TIPY PRE ZPS / Dodajte svojim fotkám dynamiku. Pomôžu vám funkcie Zreteľnosť a Textúra

0
Máte občas pocit, že niektorým fotkám chýba tá správna kresba, a premýšľate, ako im ju čo najlepšie dodať? Vyskúšajte Zreteľnosť a Textúru v Zoner Photo Studiu X. Sú to veľmi efektívne úpravy, ktoré dodajú fotkám šťavu bez toho, aby ste museli meniť celkový kontrast snímky.

Zreteľnosť a Textúra v module Vyvolať Zoner Photo Studia X pomôžu vytiahnuť detaily a vytvoriť vnútorný kontrast. Vďaka tomu zosilnia aj celkovú dynamiku snímky. Posuvníky upravujúce zreteľnosť a textúru nájdete v module Vyvolať pod expozičnými nástrojmi. Boli pridané i do parametrov všetkých nástrojov na lokálne úpravy, použitie je tak veľmi univerzálne.

Na aké fotky sa hodia

Pri úprave zreteľnosti dochádza k zvýšeniu kontrastu, ale nie na celej fotke, iba na hranách. Takže histogram sa nerozširuje ako v prípade pridávania kontrastu a nedochádza k zvyšovaniu prepalov. Zvýšenie dynamiky dobre vidieť napríklad pri úprave fotky, kde sú mraky.

Textúra pracuje podobne, ale upravuje jemnejší rozsah a väčšie hrany si nevšíma, zvýrazňuje len tie jemnejšie. Textúru oceníte hoci pri fotkách krajiny, kde zvýrazní trávu, pri portréte lokálne zvýrazníte kresbu vo vlasoch a podobne.

Opatrne v prípade portrétov

Rovnako ako HDR ani úpravy Zreteľnosť a Textúra sa veľmi nehodia na portréty. Zvýraznia nielen oči, ale i vrásky a pleťové nedokonalosti.

Na fotografiách pritom často bývajú ľudia, ale aj mraky. Je preto vhodné použiť Zreteľnosť i lokálne. Umožní vám to napríklad prechodový (G), štetcový (B) alebo kruhový (R) filter, kde túto funkciu tiež nájdete. Zreteľnosť tak plynule nastavíte na vybrané časti snímky a nemusíte sa báť, že upozorníte na nedokonalosti pleti a tváre.

Textúra často nájde uplatnenie aj pri fotení prírody. Kresba na listoch rastlín, kôre stromov alebo na iných prírodninách, srsť zvierat či perie vtákov… Všetky tieto jemné štruktúry pomocou Textúry zvýrazníte a necháte vyniknúť ich jemnú kresbu. Skúšajte, kde všade ešte tento parameter uplatníte!

Efektívne zlepšenie čiernobielej fotky

Čaro čiernobielych fotiek je v tom, že vďaka absencii farieb lepšie sústredia divákovu pozornosť na obsah, obrysy, štruktúry a kontrast. Zreteľnosť  i Textúra pritom dokážu tieto prvky zvýrazniť. Práve preto sa do čiernobielej fotografie výborne hodia.

Zreteľnosť dodá na dramatickosti i čiernobielym portrétom. Stále však počítajte s tým, že zreteľnejšie sú potom nielen línie a obrysy, ale aj šum alebo nežiaduce kontúry v tvári. Nezabudnite preto najskôr tieto prvky zmierniť či úplne vyretušovať.

Hodia sa takmer všade, ale s mierou

Zreteľnosť a Textúra sú výborné nástroje, ktorými oživíte nekontrastné fotky, vytiahnete dramatickosť a zvýrazníte obrysy i štruktúry materiálov. Využijete ich skoro pri všetkých fotografiách a takmer vždy snímke prospejú. Zároveň však myslite na to, že fotka má byť zaujímavá najmä svojím obsahom a úpravou ju máte len zľahka zlepšiť. Platí to isté ako v prípade HDR – výraznejší efekt neznamená lepšiu snímku.

Textúru i Zreteľnosť si môžete vyskúšať úplne bezplatne. Stačí si len stiahnuť Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo.

www.milujemefotografii.cz 

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať