TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Takáto nálepka môže raz nonstop monitorovať vaše zdravie

0

Vedci zo Stanfordovej univerzity vytvorili nálepku, do ktorej integrovali všetko vybavenie potrebné na sledovanie srdcového rytmu a ďalších zdravotných ukazovateľov pri cvičení. Volá sa BodyNet a mohla by to byť nová generácia technológie pre senzory používané v lekárskych aplikáciách aj pri osobnej kontrole zdravia, ktorá by nahradila napríklad súčasné inteligentné náramky. Ako hovorí Zhenan Bao, PhD., profesor chemického inžinierstva na Stanforde a vedúci tímu, ktorý vytvoril BodyNet, nálepku so snímačmi treba umiestniť tam, kde sa uskutočňuje očakávaná aktivita.

Napríklad pri meraní tepu si ju bežec môže umiestniť na zápästie ako Fitbit alebo aj jednoducho priložiť na hruď. Okrem srdcového rytmu sa dajú zisťovať aj ďalšie informácie, napr. počet krokov, ale nemožno zistiť, či sa ruky pohybujú v synchronizácii s nohami. BodyNet môže dokonca sledovať aj niektoré fyziologické údaje. Dokáže zistiť, či máte v okolí nálepky upchaté cievy, alebo kontrolovať svalovú aktivitu a sledovať, ktoré svalové skupiny boli zapojené do cvičenia. Samozrejme, na vyhodnotenie výsledkov už sama nálepka nestačí.

Medzi pevné súčasti zariadenia patrí puzdro, ktoré nosíte na oblečení alebo pod ním a obsahuje bluetooth, batériu a všetky elektronické komponenty na napájanie senzora BodyNet. Všetky dáta sa potom odošlú do vášho telefónu cez bluetooth. BodyNet má aj anténu zachytávajúcu RFID energiu z prijímača na odeve, ktorá napája jeho senzory. A nálepka zasa pošle prijímaču dáta, ktoré zhromaždila. Bao hovorí, že zariadenie sa bude najskôr používať nasledovanie spánku a srdcovej činnosti pacientov.

Umožní zhromaždiť fyziologické údaje bez narušenia bežného správania človeka. Na návrhu senzorov pracoval 14-členný tím tri roky. Zámerom vedcov bolo vytvoriť zariadenie, ktoré sa bude dať pohodlne nosiť a nebude obsahovať batérie ani pevné obvody, ktoré by bránili nálepke natiahnuť a stiahnuť sa spolu s pokožkou. Do projektu investoval neuverejnenú sumu finančných prostriedkov aj Samsung. Vedci majú v úmysle túto technológiu komercializovať. Preto teraz hľadajú správny obchodný model a následne najvhodnejšieho výrobcu.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj technika zdravie clovek buducnost veda vyskum technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať