PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Televízor

0

Možno sa vám bude zdať titulok článku zvláštny, ale áno, tentoraz nebudeme vyberať monitor pre hráča, ale rovno televízor. Nakoniec televízory sa používali na hranie aj v minulosti, keď herné konzoly poskytovali RF, respektíve videovýstup na pripojenie k TV

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Po príchode monitorov a výkonných PC tento trend trocha ustal, ale znova ho začali oživovať moderné herné konzoly, s ktorými je najlepší zážitok zahrať si z gauča na veľkej obrazovke. Televízory však dlhý čas trpeli v porovnaní s počítačovými monitormi vysokým input lagom. Na pripomenutie, input lag je vstupné oneskorenie. Označuje sa tak čas medzi povelom, ktorý vydá hráč pomocou ovládača, a prejavom akcie na obrazovke. Napríklad je to čas medzi stlačením tlačidla spúšte a výstrelom. Oneskorenie je spôsobené viacerými procesmi, ale najväčší podiel na ňom má práve vykresľovanie, pričom ho nájdeme na všetkých vykresľovacích zariadeniach, či je to monitor, TV, alebo projektor. Záleží však na tom, aké veľké je oneskorenie. Meria sa v milisekundách a v podstate rozhoduje o tom, či je daný televízor na hry vhodný. Pochopiteľne, ide predovšetkým o rôzne akčné tituly, pri ktorých hra prebieha v reálnom čase a záleží na rýchlosti reakcie. Pomalý zobrazovač v takom prípade môže znamenať nielen horší herný zážitok, ale aj nemožnosť výhry.

Moderné televízory tento problém riešia špeciálnym herným módom, v ktorom televízor upravuje práve hodnoty vstupného oneskorenia, ale aj ďalšie parametre, ako podanie farieb, kontrast alebo režim HDR. Dôvodom vyššieho input lagu pri televízoroch oproti monitorom je zväčša náročnejšie spracovanie obrazu, upscaling, potlačenie šumu a podobne, čo monitor nepotrebuje. Preto sa aj v niektorých televízoroch špecializovaných na hry niektoré z týchto „zlepšovadiel“ v hernom móde vypínajú. Žiaľ, input lag väčšina výrobcov pri bežných televízoroch neuvádza, nájdete ho však uvedený pri špecializovaných herných modeloch. Takže na výber môžete použiť takéto modely alebo sa riadiť recenziami, ktoré sa tým občas zaoberajú.

Pokiaľ hľadáte televízor k niektorej z najmodernejších herných konzol, treba pozerať aj na ďalšie parametre. Pochopiteľne, rozprávame sa iba o 4K televízoroch. Full HD modely dnes už kúpite zriedka a ide už len o výbehové modely, pri ktorých nemožno počítať s nejakými špeciálnymi parametrami. Najnovšie verzie PlayStation či Xbox sú už vybavené HDMI vo verzii 2.1 s podporou variabilnej obnovovacej frekvencie 4K 120 Hz s eARC s variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR) a automatickou nízkou latenciou (ALLM). Niektoré modely ponúkajú aj zvýšenú obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz alebo viac, čo ďalej prispieva k pohode pri hraní. Pochopiteľne, ak používate staršiu hernú konzolu, postačí vám televízor aj s podporou HDMI 2.0, ktorý zvláda 4K 60p, ale z perspektívneho hľadiska to už dnes nebude veľmi rozumná kúpa. Keby ste časom prešli na novší model hernej konzoly, bude TV najslabším článkom reťazca. Tieto parametre je preto dobré sledovať. Samozrejme, pri výbere nezabúdajte ani na správnu uhlopriečku. Niektorí výrobcovia v súčasnosti ponúkajú aj špecializované herné modely s uhlopriečkami 43, 48, 55 alebo 65". Tu treba predovšetkým zvažovať, aké hry najčastejšie hrávate a či ich na jednom TV budete hrať viacerí. Ak áno, potom treba siahnuť po väčších uhlopriečkach, ak hrávate sám, postačí aj menší model.

Pokiaľ ide o technológie panela, sú na výber v princípe dve, LCD a OLED. Každá má svoje výhody aj nevýhody. V prípade OLED TV získate lepšie podanie čiernej a vo všeobecnosti lepší kontrast. Na druhej strane špičkové modely OLED TV dosahujú jas na úrovni 1000 – 1500 nitov, pri nižších modeloch je to maximálne do 800 nitov. Tu majú navrch modely LCD, respektíve QLED, ktoré v súčasnosti dosahujú svietivosti až do 2000 nitov a sú tak vhodnejšie, ak potrebujete hrať aj miestnostiach s denným svetlom.

Výhodou využívania televízorov na hry je hlavne veľká uhlopriečka a v prípade vyšších modelov aj vysoký jas a podpora HDR. Okrem herných konzol dokážu niektoré televízory spolupracovať aj s grafickými kartami NVIDIA a AMD a sú kompatibilné s technológiami ­G-Sync a FreeSync.

Ak to s hraním myslíte vážne, potom je namieste vyberať medzi špecializovanými televízormi, ktoré majú tieto funkcie priamo vo svojich opisoch, a pred kúpou si preštudovať odborné recenzie.

Najlepší herný zážitok s televízorom Panasonic OLED

Ponorte sa do špičkového obrazu televízorov Panasonic 4K OLED a vychutnajte si najnovšie hry naplno. Televízory Panasonic OLED boli navrhnuté na zachytenie rýchlej akcie na obrazovke bez akéhokoľvek sekania. Do hry ťa vtiahne rýchla reakcia, neuveriteľné detaily a pohlcujúci zvuk. Tieto televízory sú vybavené funkciou Game Mode Extreme, podporujú technológiu AMD FreeSync Premium a majú rozhranie HDMI 2.1 na vysokú snímkovú frekvenciu až 120 Hz v rozlíšení 4K s premenlivou obnovovacou frekvenciou. Skvelý herný zážitok vám poskytne televízor Panasonic radu JZ980 alebo jeho pokročilejšia verzia Panasonic LZ980.

Televízory Panasonic LZ980 a JZ980 s uhlopriečkami od 42 do 65 palcov si môžete kúpiť u svojho obľúbeného predajcu.

PHILIPS THE ONE S FUNKCIOU AMBILIGHT

Led Android TV The One (PUS8807) od Philips umožní hráčom naplno využívať výbavu novej generácie. Procesor P5 Engine sa postará o skvelý obraz s jasnými farbami, hlbokými detailmi a ostrými kontrastmi, čo v spojení s 3D zvukom ponúkne realistický herný zážitok. Hráčov poteší neuveriteľne plynulá grafika a ultrarýchla reakcia pre akýkoľvek typ konzoly, čo zaručí mimoriadne reaktívne hranie rôznych druhov hier. Funkcia Ambilight s možnosťou nastavenia herného režimu reaguje na hru farebným podsvietením a zvýši tak napätie pri hre. Televízor podporuje technológie HDMI 2.1, VRR a FreeSync.

Odporúčaná cena 65“ modelu: 1199 eur
Viac info: www.philips.sk/the-one

TCL 50P616

Smart televízor s An­droidom s uhlopriečkou 50" a 4K Ultra HD rozlíšením. Samozrejmosť je podpora HDR. Technológia SMART HDR využívajúca umelú inteligenciu dokáže zvýšiť dynamický rozsah aj bežného obsahu SDR. Pre Android TV je v obchode Play k dispozícii široká ponuka aplikácií aj zábavy vrátane hier, ktoré môžete hrať pomocou pribaleného ovládača alebo gamepadu pripojeného cez bluetooth. Televízor podporuje aj Google Asistenta vrátane ovládania hlasom. Pri vyhľadávaní môžete použiť hlasové povely v slovenčine. 

Cena: 339 EUR

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  pexels-erik-mclean

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať