SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Herný počítač alebo notebook?

0

Prívlastok herný v praxi znamená vysoký výpočtový a predovšetkým grafický výkon, atraktívny vzhľad s farebnými svetelnými efektmi. Samozrejmosť je dedikovaná grafická karta, v prípade notebookov grafický čip.

SAMSUNG_092022 M Advertisement  

Herné desktopy a notebooky si nekupujú len hráči, ale aj ľudia, ktorí potrebujú výkonné železo na editovanie videí, grafické práce, 3D návrhy či inžinierske návrhy CAD/CAM a, samozrejme, aj študenti technických a umeleckých smerov. Moderné herné notebooky sú dizajnovo príťažlivé a zároveň sa rozmermi a hmotnosťou príliš nelíšia od bežných notebookov, takže sú vhodné aj na denné nosenie do školy. Nemusíte sa vyhýbať ani notebookom s farebnými svetelnými efektmi, ktoré sú určené viac na herné turnaje než do učebne, tieto efekty sa dajú ľahko vypnúť.

Desktop verzus notebook

Začneme dilemou herný desktop verzus herný notebook. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nieto veľmi nad čím uvažovať, v technických údajoch sú predsa v danej cenovej kategórii uvedené takmer rovnaké komponenty. Na ilustráciu uvedieme parametre jedného z najvýkonnejších herných notebookov a herných PC.

• Herný notebook – procesor: Intel Core i9 12900H, RAM: 32 GB LPDDR5, grafika: NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 16 GB 1, SSD: 2000 GB, displej: 2560 × 1440, 240 Hz, zdroj: 240 W, hmotnosť: 2,5 kg, cena: 4300 eur
• Herný desktop – procesor: Intel Core i9 12900K, RAM 32 GB DDR5, grafika: NVIDIA GeForce RTX 3080 21 GB, SSD: 2000 GB, zdroj: 1650 W, hmotnosť: 23 kg, cena: 4100 eur

Obidva majú nainštalovaný operačný systém Windows 11 Home. Skúsme najskôr porovnať procesory. Na prvý pohľad sa líšia len písmenkom na konci.

V benchmarkovom teste Cinebench R23 (Multi-Core) je „desktopový“ procesor Intel Core I9 12900K výkonnejší v priemere o 40 %, v teste Geekbench 5, integrovaná grafika 64bit (Multi-Core) je desktopový procesor výkonnejší o 30 %. Trvalý výkon je však závislý od účinnosti chladenia a v skrinke herného PC je miesto na masívny chladič, prípadne aj na účinnejšie vodné chladenie.

NVIDIA síce používa rovnaké typové označenie, ale de facto sú to rôzne čipy. Desktopový RTX 3080 je odvodený od návrhu GA102, zatiaľ čo notebooková verzia od GA104. Líšia sa aj počtom jadier, notebooková GPU má o 30 % menej jadier. Využíva 256-bitovú pamäťovú zbernicu, zatiaľ čo desktopová verzia má 384-bitovú zbernicu. Skúsme trochu počítať. Ak vynásobíme počet jadier frekvenciou, v prípade laptopovej GPU dostaneme 6144 × 1245 MHz = 7,65 TOPS (Tera operations per second) a v prípade desktopovej verzie 8704 × 1440 MHz = 12,5 TOPS. Ak zoberieme do úvahy aj väčšiu šírku pamäťovej zbernice, zistíme, že laptopová verzia grafiky  RTX 3080 je približne o polovicu pomalšia. Názornejšie bude porovnanie snímkovej frekvencie v hre Cyberpunk v 4K rozlíšení. V tejto graficky veľmi náročnej hre dosahuje mobilná GPU RTX3080 v priemere 25 FPS. Desktopová verzia dosahuje 40 FPS. Neporovnateľná je aj tepelná bilancia. Na jednej strane grafická karta s rozmermi 285 × 112 mm, ktorá na šírku zaberá dva sloty v skrinke s intenzívne prúdiacim vzduchom, a na druhej strane malý grafický čip v malom objeme tela notebooku.

V našom prehľade sme úmyselne uviedli špičkové konfigurácie so špičkovými cenami nad 4000 eur. Cena sa, samozrejme, priamo porovnávať nedá, pretože desktop na rozdiel od notebooku nemá displej, takže potrebujete ešte herný monitor. Ak vzhľadom na parametre použitých procesorov a grafík (síce s rovnakým označením, ale s rozdielnym výkonom a hlavne tepelnou bilanciou, čo sa týka účinnosti chladenia) prijmeme predpoklad, že herný desktop je o polovicu výkonnejší než notebook, na to, aby ste dosiahli výkon herného notebooku, vám stačí menej výkonná, a teda lacnejšia hardvérová výbava. Zatiaľ čo grafická karta RTX 3080 stojí 1530 eur, karta RTX 3060, ktorá je výkonovo približne ekvivalentná čipu RTX 3080 Laptop GPU, stojí „len“ 670 eur, teda asi o 60 % menej. Približným výkonovým ekvivalentom notebookového procesora Intel Core i9 12900H, ktorého výrobca udáva cenu 617 USD, je desktopový Core I7 12700K v cene 409 USD. Minimálne 150 – 200 eur ušetríte na zdroji a rovnakú sumu aj na skrinke s ventilátormi. Vodné chladenie procesora za 400 eur nahradí cenovo dostupný chladič približne za 60 – 80 eur. Celkovo za takúto zostavu ušetríte približne 1800 eur.

Herný desktop

Pri výbere sú najdôležitejšie grafická karta, procesor a kapacita pamäte RAM. Mnohým hráčom, samozrejme, záleží aj na dizajne s bohatým zastúpením farebných svetelných efektov. Plynulosť hier, prípadne aj rýchlosť renderovania videa, ak to príslušná aplikácia umožňuje, závisí hlavne od grafickej karty. Najnáročnejší hráči uprednostnia špičkové modely NVIDIA RTX 30 s podporou technológie DLSS a ray tracingu alebo grafiky AMD Radeon RX z radu 69xx, ktoré sú cenovo výhodnejšie. Na najnovšie hry náročné na grafický výkon potrebujete aspoň 6 – 8 GB grafickej pamäte VRAM.

Procesor by mal mať čo najvyššiu taktovaciu frekvenciu. Na počte jadier až tak veľmi nezáleží, väčšina hier dokáže využiť maximálne 4 – 6 jadier. Aj pre menej náročných hráčov odporúčame procesory Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 5. Procesory Intel Core i7 či AMD Ryzen 7 ponúkajú vyšší výkon a uspokoja aj náročnejších hráčov. Najnáročnejší hráči siahnu po počítačoch s procesormi Intel Core i9 alebo AMD Ryzen 9. Za výkon si adekvátne priplatia. Pre herné počítače sú výhodnejšie procesory, ktoré sa vďaka otvorenému násobiču dajú pretaktovať. Procesory AMD to umožňujú všetky, procesory Intel Core otvorené na pretaktovanie majú v označení písmeno K. Aby ste dokázali výkon procesora naplno využiť, potrebujete účinný chladič. Najúčinnejšie, ale aj najdrahšie je vodné chladenie.

Určite si položíte otázku, aká veľkosť pamäte RAM je ideálna na hranie hier. Samozrejme, čím vyššia kapacita, tým lepšie, ale zároveň to znamená aj vyššiu cenu, hlavne pri najmodernejších pamätiach DDR5. Na ilustráciu uvedieme výsledky testu spoločnosti Kingston, ktoré ukazujú vplyv rôznych kapacít pamäte RAM v štyroch populárnych hrách. Vyššia hodnota znamená plynulejšiu hru.

Ako optimum výkon/cena vychádza kapacita 16 GB. Medzi hráčmi je stále obľúbenejšia kapacita 32 GB. Dôvodom je citeľné zvýšenie FPS oproti 16 GB.

V súčasnosti sa do herných PC inštalujú rýchle disky SSD s kapacitou 1 – 2 TB. Počítač môže mať prípadne aj mechanický disk HDD s kapacitou typicky nad 10 – 15 TB. Technológia Intel Optane, ktorá využíva SSD ako pamäť cache, dokáže disk HDD značne urýchliť.

Ceny herných desktopov sa v závislosti od hardvérovej výbavy pohybujú od 800 do 4000 eur a musíte si k nemu kúpiť aj adekvátny herný monitor.

Herný notebook

Takéto modely majú atraktívny dizajn, väčšinou s farebným podsvietením klávesnice, výkonný procesor, dedikovanú grafickú kartu a výkonné chladenie. Na rozdiel od desktopov musíte pri výbere zvažovať aj veľkosť, rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu displeja. Rozmery herného notebooku určuje predovšetkým uhlopriečka displeja, väčšinou sa pohybuje v rozsahu od 14" do 17". Na časté prenášanie sa hodí menší notebook, na najvyšší výkon a vizuálny zážitok zas modely s čo najväčšou uhlopriečkou. Možno vás zarazí, ako závisí výkon od uhlopriečky displeja. Väčší notebook má vnútri viac priestoru na zabudovanie účinného chladenia. Displeje herných notebookov majú obnovovaciu frekvenciu 120 – 240 Hz, prípadne vyššiu. Vyššie rozlíšenie poskytne kvalitnejší obraz, predstavuje však vyššiu záťaž pre grafický čip. Optimálne je v tomto ohľade rozlíšenie full HD.

Pri procesoroch, grafických čipoch, kapacite pamäte RAM a diskoch SSD platí to isté, čo pri herných desktopoch. V prípade Intelu odporúčame Core i7 alebo i9, menej nároční hráči vystačia s Core i5. Odporúčame procesor najnovšej 12. generácie. Prakticky rovnaké číselné označenie využíva aj AMD, teda Ryzen 7 a Ryzen 9 a pre menej náročných hráčov Ryzen 5. Z grafických kariet najvyšší výkon poskytnú NVIDIA GeForce RTX 3000 alebo AMD Radeon RX 6000. Optimálna veľkosť RAM je 16 až 32 GB. Kapacitu RAM môžete väčšinou rozšíriť. Rovnako aj kapacitu SSD, kde odporúčame minimálne 1 TB. V ponuke sú aj notebooky umožňujúce pripojiť externý grafický modul s vlastným zdrojom, v ktorom je desktopová grafická karta s účinným chladením, ktorá je oveľa výkonnejšia než GPU pre notebooky.

Ceny herných notebookov sa začínajú od 700 eur a cena špičkových strojov môže prekročiť 4000 eur.

MSI GP66 Leopard 11UH-472CZ

Výkonný herný notebook na plynulé hranie. Leopard sa zameriava najmä na výkon, ktorý bude pravdepodobne zaujímať väčšinu používateľov. O kvalitu obrazu sa stará vynikajúci displej WQHD s frekvenciou 165 Hz. Grafika RTX 3080, procesor i7-11800H, 16 GB RAM a 1 TB SSD sú zárukou úspechu pri hraní hier alebo tvorbe obsahu. Poteší vás pevné celokovové šasi, ktoré je vybavené hernou klávesnicou ­SteelSeries Per-Key RGB.

Cena: 2030 EUR
Viac info: cz.msi.com/

MSI Alpha 15 B5EEK-204CZ

Zostaňte na vrchole! Cenovo dostupný herný notebook na dokonalý herný zážitok. Šesťjadrový procesor AMD Ryzen 5 5600H a grafika AMD Radeon RX 6600M vám pomôžu vyhrať.

Notebook je vybavený 16 GB RAM a 512 GB SSD. O zobrazenie sa stará 15,6-palcový 144 Hz displej s rozlíšením full HD na úrovni IPS. Silnou stránkou je aj kapacita batérie 90 Wh, ktorá sa zaslúži o dlhú výdrž.

Cena: 1217 EUR
Viac info: cz.msi.com/

DELL Alienware m15 R7

Nadupaný herný notebook s procesorom Intel Core i7 najnovšej 12. generácie, ktorý má k dispozícii 64 GB rýchlej pamäte DDR5. Na ukladanie hier a údajov je určený rýchly disk SSD s kapacitou 2 TB. O plynulé zobrazovanie sa stará grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti so 16 GB pamäte, ktorý má TDP až 140 W. Notebook však má účinné chladenie Cryo-Tech s dvoma ventilátormi, schopné tento tepelný výkon odviesť. Displej má uhlopriečku 15,6", rozlíšenie QHD 2560 × 1440 pixelov a obnovovaciu frekvenciu 240 Hz. 

Cena: 3939 EUR

Úvodné foto: DCStudio - www.freepik.com

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať