SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Tím našiel udržateľnú pasívnu alternatívu ku klimatizácii

0

S pribúdajúcimi horúčavami na našej planéte je potreba klimatizácie čoraz naliehavejšia. Klimatizácia však významne prispieva ku globálnemu otepľovaniu, pretože zariadenia využívajú skleníkové plyny a veľké množstvo energie. Výskumníci sa rozhodli hľadať spôsob, ako dosiahnuť nový štandard v oblasti pasívneho chladenia vnútri prirodzene klimatizovaných budov v horúcom podnebí, ako je napríklad južná Kalifornia. Skúmali použitie strešných materiálov, ktoré vyžarujú teplo do chladného vesmíru aj pri priamom slnečnom žiarení, a ich kombinovanie s vetraním riadeným teplotou. 

Tieto chladné sálavé materiály a nátery sa často používajú na obmedzenie prehrievania striech. Výskumníci ich použili aj na zlepšenie odvodu tepla z chladiacich zariadení. Existuje však nevyužitý potenciál na ich lepšie začlenenie do architektonického dizajnu, aby mohli nielen pasívne odvádzať teplo z interiéru do vonkajšieho priestoru, ale aj riadiť pravidelnú a zdravú výmenu vzduchu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

„Zistili sme, že dokážeme udržať teplotu vzduchu o niekoľko stupňov nižšiu, ako je prevládajúca teplota okolia, a ešte o niekoľko stupňov nižšiu ako referenčný 'zlatý štandard' pre pasívne chladenie,“ hovorí Remy Fortin, hlavný autor a doktorand na McGillovej univerzite. To bola značná výzva vzhľadom na to, že výmena vzduchu je zdrojom vyhrievania, keď je cieľom udržať miestnosť chladnejšiu ako exteriér. Výskumníci dúfajú, že ich zistenia sa využijú na pozitívne ovplyvnenie komunít, ktoré trpia nebezpečným otepľovaním klímy a vlnami horúčav. Výskum sa objavil v časopise Cell Reports Physical Science.

Zdroj: futurity.org.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať