SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Umelá inteligencia ovplyvní naše pracovné miesta skôr, ako si myslíte

Spoločenské dopady
4

V správe spoločnosti McKinsey Ekonomický potenciál generatívnej umelej inteligencie je niekoľko kľúčových zistení o budúcnosti umelej inteligencie, ktoré ukazujú, ako rýchlo sa svet mení. V správe sa uvádza, že súčasná generatívna AI a ďalšie technológie majú potenciál automatizovať pracovné činnosti, ktoré dnes pohlcujú 60 až 70 % času zamestnancov. Predtým sa odhadovalo, že technológie majú potenciál automatizovať polovicu času, ktorý zamestnanci strávia prácou. Zvýšenie potenciálu technickej automatizácie je do veľkej miery spôsobené zvýšenou schopnosťou generatívnej AI porozumieť prirodzenému jazyku, ktorý je potrebný na pracovné činnosti predstavujúce 25 percent celkového pracovného času.

Generatívna umelá inteligencia má teda väčší vplyv na znalostnú prácu spojenú s povolaniami, ktoré majú vyššie mzdy a požiadavky na vzdelanie, ako na iné druhy práce. Tempo transformácie pracovnej sily sa pravdepodobne zrýchli vzhľadom na nárast potenciálu technickej automatizácie. Aktualizované scenáre zavádzania vedú k odhadom, že polovica dnešných pracovných činností by mohla byť automatizovaná v rokoch 2030 až 2060, pričom stredný bod je v roku 2045, teda približne o desať rokov skôr, ako hovorili predchádzajúce odhady.

Tento posun bude mať veľký vplyv na ekonomiky. Podľa štúdie by mohla generatívna umelá inteligencia pridať ročne ekvivalent 2,6 až 4,4 bilióna USD. Na porovnanie, celý HDP Spojeného kráľovstva v roku 2021 predstavoval 3,1 bilióna USD. Približne 75 % hodnoty, ktorú by mohli priniesť prípady použitia generatívnej umelej inteligencie, spadá do štyroch oblastí: zákaznícke operácie, marketing a predaj, softvérové inžinierstvo a výskum a vývoj. Príklady vplyvu AI by zahŕňali schopnosť generatívnej AI podporovať interakcie so zákazníkmi, generovať kreatívny obsah pre marketing a generovanie kódu.

AI bude mať významný vplyv vo všetkých priemyselných odvetviach. Bankovníctvo, špičkové technológie a vedy o živej prírode patria medzi odvetvia, ktoré by mohli zaznamenať najväčší vplyv, pokiaľ ide o percento príjmov z generatívnej AI. V celom bankovom odvetví môže generatívna AI zmeniť štruktúru práce a rozšíriť schopnosti jednotlivých pracovníkov automatizáciou niektorých ich jednotlivých činností.

Čo to však znamená pre vás? Tu sú niektoré dôsledky:

Nové definovanie práce: Spolupráca medzi ľuďmi a všeobecnou umelou inteligenciou (AGI) môže zmeniť dynamiku práce. Ľudia sa môžu sústrediť na úlohy, ktoré si vyžadujú kreativitu, empatiu, komplexné rozhodovanie a interpersonálne zručnosti, zatiaľ čo AGI zvládne rutinnejšie a opakujúce sa úlohy. Táto spolupráca môže viesť k rozšíreniu ľudských schopností a vzniku nových pracovných pozícií, ktoré kombinujú ľudské odborné znalosti s podporou AGI. Najdôležitejšou zručnosťou by mohla byť formulácia problémov.

Formulácia problému je proces jasného definovania a pochopenia problému alebo zadania spôsobom, ktorý umožňuje efektívne riešenie problému. Zahŕňa rozčlenenie zložitého problému na jednotlivé zložky, identifikáciu kľúčových faktorov a objasnenie cieľov a obmedzení. Efektívna formulácia problému je nevyhnutná, pretože usmerňuje ďalšie kroky riešenia problému, ako je generovanie riešení, hodnotenie alternatív a realizácia zásahov. Pomáha zabezpečiť, aby úsilie a zdroje smerovali k riešeniu základných príčin a dosiahnutiu požadovaných výsledkov. Táto zručnosť bude dôležitá, pretože umelá inteligencia bude musieť vedieť, aký problém má riešiť.

Zdroj: datasciencecentral.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

skepsa reakcia na: Umelá inteligencia ovplyvní naše pracovné miesta skôr, ako si myslíte

30.12.2023 18:12
Citujem z článku:
"ľudia sa môžu sústrediť na úlohy, ktoré si vyžadujú kreativitu, empatiu, komplexné rozhodovanie a interpersonálne zručnosti, "
Koľko percent ľudí (duševne pracujúcich)nakoniec spadne do tejto škály?
10, 15% ?
Aj to som kvázi optimista.
A čo ostatní?
To je "hmlistá" krajina.
Dokopy nikto o tom nič poradne nevie.
Sme vôbec pripravení takéto riziká neurčitosti ľudskej budúcnosti prijať?
Alebo kašľať na to, keď ide o MEGA besníš?
Reagovať

RE: skepsa reakcia na: skepsa

2.1.2024 09:01
Trefa
Nie je potrebné to asi riešiť, keď nás má byť len zlata miliarda
Reagovať

RE: skepsa reakcia na: skepsa

30.12.2023 19:12
MEGA biznis...
Reagovať

Ejaj zlodej pracovnych miest. reakcia na: Umelá inteligencia ovplyvní naše pracovné miesta skôr, ako si myslíte

30.12.2023 08:12
Hura! Ved nebudu otrocit ludia vo ,,Fordovych,, fabrikach za beziacim pasom. A presunu sa do ludskejsich prac. pozicii. A budu viac studovat. Nebude sa platit za studium,ale sa bude za studium platit. Do 30tky veku za priemerny plat v nar. hosp. mladi vystuduju dve tri vysoke,aby mohli kolonizovat Mesiac,Mars,Titan a ti najlepsi a najschopnejsi ist aj na navstevu k susedom na Alfu
A nebudu tie tri mesiace,co cesta trva chrapat,ako to mylne uvadzaju,az zavadzaju scenaristi naivnych filmeckov,ale sa bavit so ,,vsim vsudy,, pocas cesty a jasne ze aj makat. Pochopitelne ze prachy uz nadobudnu menej definovanu podobu,ale Glob bude este na Zemicke dlho potrebny pre vacsinu ludi tu zijucich.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať