Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Transhumanizmus v praxi: Doplnkový robotický palec umožní otvoriť fľašu jednou rukou

5

Experiment, v ktorom bolo 36 ľudí vybavených robotickým tretím palcom, preukázal záhadnú schopnosť mozgu prispôsobiť sa a využiť úplne novú časť tela. Myšlienka tretieho palca vznikla v rámci oceneného absolventského projektu na Royal College of Art v Londýne. Robotický prst bol zhotovený s cieľom preformovať tradičný pohľad na protetiku a mal pomôcť pochopiť jedinečný vzťah medzi človekom a protézou.

Tretí palec v skutočnosti predstavuje doplnenie ľudského tela, zatiaľ čo protézy majú nahradiť alebo obnoviť jeho „normálnu“ funkčnosť. Je to transhumanistický koncept, ale vedci vlastne nevedia, či môže ľudský mozog zmysluplne podporovať pridanú časť tela. Úlohou štúdie publikovanej v časopise Science Robotics teda bolo preskúmať, ako môže ľudský mozog podporovať ďalšiu časť tela a ako môže augmentačná technológia pôsobiť na náš mozog.

SWAN_042021

Zistiť odpoveď na tieto otázky je dôležité, pretože ďalší palec by mohol mať veľa výhod. Mohol by pomôcť pri opakujúcich sa, ťažkých a fyzicky náročných úlohách a zároveň by pomohol ľuďom, ktorí dočasne alebo trvalo stratili schopnosť používať jednu ruku. Takisto by umožnil nové schopnosti a činnosti, napríklad nový spôsob hrania na hudobnom nástroji. Účastníci experimentu uvádzali, že pomocou neho otáčajú stránky v knihe, držia ním banán a olupujú ho zvyškom prstov, prípadne otvárajú fľašu jednou rukou.

Väčšina z nich ho používala na uchopenie a prenášanie malých predmetov, zatiaľ čo ich ruka bola zamestnaná inými úlohami. Skupina 36 zdravých účastníkov mala za úlohu používať robotický palec na vykonávanie rôznych úkonov, ako napríklad stavanie veže z kociek, manipuláciu s viacerými guľkami zároveň alebo držanie šálky a súčasné miešanie kávy lyžičkou. Tretí palec je flexibilný 3D vytlačený doplnok na ruku.

Upevňuje sa na ruku vedľa malíčka a dynamicky sa pohybuje ako palec pomocou dvoch motorov ovládaných dvoma snímačmi tlaku, ktoré sú dodatočne namontované do topánok používateľa pod prsty a bezdrôtovo komunikujú s palcom. Hoci používanie nôh na ovládanie tohto zariadenia sa môže zdať čudné, vedci to prirovnávajú k činnostiam, kde sa používajú nožné pedále, ako je napr. používanie šijacieho stroja alebo hranie na klavíri.

Účastníci mali prístup k zariadeniu päť dní (denne ho používali od dvoch do šiestich hodín) a ich mozgy boli skenované pomocou fMRI pred experimentom aj po ňom. Na konci tréningu niektorí účastníci dokonca oznámili, že začali mať pocit, že sa robotický palec stáva súčasťou ich tela. V senzomotorickej kôre mozgu je každý jednotlivý prst reprezentovaný odlišne od ostatných a vytvára to niečo, čo vedci nazývajú reprezentáciou ruky.

Po použití zariadenia sa táto reprezentácia ruky v mozgu účastníkov zmenšila tak, že vzorce nervovej aktivity zodpovedajúce jednotlivým prstom sa stali menej zreteľnými a navzájom podobnejšími. Úlohou výskumníkov je teraz uvedené zmeny pochopiť a preskúmať skôr, ako bude možné túto technológiu široko implementovať.

Zdroj: gizmodo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

super veta, chvilu trvalo kym som rozparsoval :-) reakcia na: Transhumanizmus v praxi: Doplnkový robotický palec umožní otvoriť fľašu jednou rukou

2.6.2021 13:06
Upevňuje sa na ruku vedľa malíčka a dynamicky sa pohybuje ako palec pomocou dvoch motorov ovládaných dvoma snímačmi tlaku, ktoré sú dodatočne namontované do topánok používateľa pod prsty a bezdrôtovo komunikujú s palcom.
Reagovať

efreferer reakcia na: Transhumanizmus v praxi: Doplnkový robotický palec umožní otvoriť fľašu jednou rukou

2.6.2021 09:06
Nie vzdy ide o rychlost....
Reagovať

RE: efreferer reakcia na: efreferer

2.6.2021 12:06
To len tak bez logiky a rozmyslania opak povedat, ako hmyz ked len impulzne kona?
Reagovať

efreferer reakcia na: Transhumanizmus v praxi: Doplnkový robotický palec umožní otvoriť fľašu jednou rukou

2.6.2021 09:06
Nie vzdy ide o rychlost....
Reagovať

bulvar reakcia na: Transhumanizmus v praxi: Doplnkový robotický palec umožní otvoriť fľašu jednou rukou

2.6.2021 01:06
druhou rukou sa otvori rychlejsie, alebo niekto druhy vam ju otvori rychlejsie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať