Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Nový materiál dokáže získavať pitnú vodu zo vzduchu cez deň aj v noci

0

Vďaka drobným štruktúram inšpirovaným tvarom kaktusových tŕňov môže novovytvorený materiál zhromažďovať pitnú vodu zo vzduchu vo dne aj v noci spojením dvoch technológií zberu vody do jednej. Táto hydrogélová membrána s mikroštruktúrou môže vyrábať vodu jednak z vodnej pary pomocou solárneho ohrevu, jednak zhromažďovaním hmly. Nízko položené mraky pozdĺž morského pobrežia v noci oťažejú od kvapôčok vody. Zariadenia, ktoré dokážu zhromažďovať tieto kvapôčky, môžu zmeniť hmlu na pitnú vodu.

Solárna para je technika zhromažďovania vody fungujúca obzvlášť dobre cez deň v pobrežných oblastiach. Pri tejto metóde spôsobuje slnečné teplo odparovanie vody na paru, ktorá sa môže kondenzovať na pitnú vodu. Pretože tieto dve technológie fungujú za takých odlišných podmienok, zvyčajne potrebujú rôzne materiály a zariadenia. No materiál vyvinutý na Caltech (California Institute of Technology) by mohol spojiť tieto dva postupy do jedného zariadenia, pracujúceho na generovaní čistej vody 24 hodín denne.

SWAN_042021

Malé ostne na membránach, pripomínajúce vianočné stromčeky (preto ich vedci nazvali mikrostromy), sú v skutočnosti inšpirované tvarom kaktusových tŕňov. Ostne sú zhotovené z hydrogélu, čo je sieť hydrofilných polymérov, ktoré prirodzene priťahujú vodu. Vďaka malej veľkosti ich možno tlačiť na tenkú membránu. Počas dňa hydrogélová membrána absorbuje slnečné žiarenie a ohrieva tak vodu zachytenú pod ňou, ktorá sa mení na paru. Tá sa potom kondenzuje na priehľadnom kryte, kde sa dá zhromažďovať.

Počas noci sa priehľadný kryt odklopí a hydrogélová membrána je vystavená vlhkému vzduchu, aby zachytávala ​​hmlu. Počas testov v noci dokázali vzorky materiálu s plochou od 55 do 125 štvorcových centimetrov zhromaždiť asi 35 mililitrov vody z hmly. Pri testoch počas dňa bol materiál schopný zhromaždiť asi 125 mililitrov slnečnej pary. Príspevok o novom materiáli bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať