SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Ultrabiela keramika ochladí budovy s účinnosťou až 99,6 %

0

Vedci v Hongkongu demonštrovali nový ultrabiely keramický materiál, ktorý dokáže výrazne ochladzovať budovy tým, že odráža slnečné svetlo a teplo s rekordne vysokou účinnosťou. Keďže vykurovanie a chladenie budov predstavuje obrovské percento nákladov na energiu, vedci skúmajú spôsoby pasívneho riadenia interiérových teplôt a jedným z najjednoduchších je natrieť budovy a strechy na bielo.

Fyzika hovorí, že svetlejšie farby absorbujú menej svetla ako tmavšie, a preto zostávajú chladnejšie. V posledných rokoch boli vyvinuté nové ultrabiele farby, ktoré odrážajú viac ako 95 % slnečného svetla, ktoré na ne dopadá. Tieto nátery však majú svoje problémy vrátane trvanlivosti. Vedci z Mestskej univerzity v Hongkongu teraz vyvinuli nový chladiaci keramický materiál, ktorý funguje lepšie ako ostatné. Namiesto toho, aby išlo len o veľmi bielu farbu, materiál získava vysokú odrazivosť vďaka svojej nanoštruktúre, ktorá účinne rozptyľuje takmer celé spektrum slnečného svetla.

Výsledkom je slnečná odrazivosť 99,6 %, čo je rekordná hodnota, spolu s infračerveným tepelným vyžarovaním 96,5 %. Materiál je vyrobený z oxidu hlinitého, ktorý nielenže znižuje absorpciu slnečného žiarenia, ale podľa tímu je vďaka nemu chladiaca keramika odolnejšia proti poveternostným vplyvom. Odoláva degradácii vplyvom pôsobenia UV žiarenia, čo je slabinou iných pasívnych chladiacich materiálov a náterov, a zvyšuje rýchlosť odparovania vody z povrchu, čo dodáva navyše efekt odparovacieho chladenia.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Dokonca sa môže pochváliť odolnosťou proti ohňu, pretože znesie teploty vyššie ako 1000 °C. Na základe experimentu sa zistilo, že aplikáciou chladiacej keramiky na strechu domu možno dosiahnuť viac ako 20 % zníženie spotreby elektrickej energie na chladenie priestorov. Vedci uvádzajú, že ich keramický materiál sa dá ľahko masovo vyrábať s použitím bežných materiálov, ako je oxid hlinitý, a dvojstupňového procesu fázovej inverzie a spekania. Výskum bol uverejnený v časopise Science.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať