SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Veterné “stromy“ s mikroturbínami vyrobia dostatok energie pre mestské budovy

0

Ekovynálezcovia prichádzajú stále s novými spôsobmi, ako priniesť obnoviteľnú energiu do našich domovov. Ich riešenia siahajú od komunitných solárnych fariem až po veterné turbíny v spoločnom vlastníctve. Najnovší nápad má podobu farmy veterných mikroturbín navrhnutých tak, aby vyzerali ako stromy. „Keďže ide o biomorfný systém, ľudia na prvý pohľad nezbadajú, že ide o obnoviteľný systém,“ hovorí Luc Eric Krief, majiteľ francúzskej spoločnosti New World Wind, ktorá stojí za technológiou Aeroleaf. Kovové „stromy“ majú konáre zakončené veternými mikroturbínami pripomínajúcimi listy.

Stromy s výškou od 5 do 10 metrov sú kompaktné, takže ich možno inštalovať ľahko a bez väčších technických prác, a to aj v mestskom prostredí. Keď je turbína na mieste, na dokončenie konštrukcie stačí jediný držiak a tri skrutky. Ich veľkosť eliminuje aj niektoré ďalšie problémy, s ktorými sa stretávajú obrovské turbíny, napríklad kolízie s vtákmi. Navyše pracujú v tichosti. Namiesto toho, aby boli turbíny pripojené na štátnu sieť, dodávajú energiu priamo do existujúceho elektrického systému budovy.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

V januári sa spoločnosť chystá uviesť na trh nový dizajn Aeroleaf, vďaka ktorému sa výroba energie strojnásobí. Jeden list bude schopný vyrobiť až 1000 kilowatthodín ročne, čím 36-listový WindTree získa maximálnu ročnú produkciu 36 000 kWh pri rýchlosti vetra 12 metrov za sekundu. Aj keď je nepravdepodobné, že vietor by zostal stabilne silný po celý deň, pri pravidelných podmienkach 8 m/s by jeden „veterný strom“ mohol vyrobiť takmer 18 000 kWh ročne, čo by stačilo na napájanie štvorčlennej domácnosti.

To by mohlo znížiť ročné emisie CO2 v domácnosti o viac ako 12 ton. Na porovnanie, podľa britskej spoločnosti Project Solar môže solárny systém s výkonom 4 kW na priemerne veľkom dome vyrobiť okolo 3000 kWh elektrickej energie ročne. Ak sa vyrobí viac energie, ako domácnosť dokáže spotrebovať, možno ju uskladniť v batérii s kapacitou 60 Ah. Každý strom má štyri batérie. Hybridná verzia stromu ponúka ešte väčšiu stabilitu. So solárnymi lupienkami upevnenými pod turbínami využíva silu vetra aj slnka.

Doteraz spoločnosť New World Wind nainštalovala 130 zariadení po celom svete – od Európy cez USA až po Južnú Kóreu. Hoci veterné mikroturbíny ponúkajú väčší energetický výkon ako solárne panely, táto nová technológia má aj vyššiu cenu. Jeden Aeroleaf stojí 795 eur, cena veterného stromu s 36 listami je 51 990 eur a cena hybridného solárneho WindBush s 12 listami je 24 500 eur. Systém solárnych panelov s výkonom 4 kW stojí podľa spoločnosti Project Solar UK zvyčajne od 6900 do 9200 eur.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať