SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Umelá inteligencia diagnostikuje kožné ochorenia

Tlačové správy
0

Zdravotná poisťovňa Dôvera predstavila novú aplikáciu na rozoznávanie kožných problémov.  

Medzi ďalšie medicínske nástroje, využívajúce umelú inteligenciu na vyhodnocovanie snímok, sa priradila appka AIP Derm. Vznikla v spolupráci spoločnosti AIP Labs a zdravotnej poisťovne Dôvera. Prichádza ako reakcia na klesajúci trend počtu kožných ambulancií pri súčasnom stúpajúcom množstve počtu kožných ochorení.  Podľa slov Beaty Saal, projektovej manažérky Dôvery, stúpa počet pacientov s melanómom a zhubnými nádormi kože, alebo inými kožnými ochoreniami.  


Nárast počtu kožných problémov na Slovensku 

Ak ste klient Dôvery a máte nejaký kožný problém, stačí, ak si otvoríte webovú stránku poisťovne, zadáte svoje poistenecké číslo alebo si stiahnete appku. Do príslušnej položky zadáte popis svojich ťažkostí, odpoviete na otázky, zisťujúce vašu anamnézu, pridáte fotku problematického miesta a odošlete. Umelá inteligencia vyhodnotí fotku, stanoví diagnózu, ktorú potom do troch dní ešte potvrdí kožný lekár. V prípade potreby vám pošle e-recept. Všetko prebehne rýchlo, bez potreby cestovať do polikliniky s dermatologickou ambulanciou a bez čakania v čakárni. Ak však potrebujete aj fyzické ošetrenie kožným lekárom, ceste do ambulancie sa, samozrejme, nevyhnete. 


Najčastejšie kožné diagnózy vyšetrené novou aplikáciou  

AIP Derm je produktom maďarskej spoločnosti AIP Labs, ktorá sa zameriava na inovácie v zdravotníctve. Počas vývoja aplikácie sa použilo vyše 2,5 milióna obrázkov kožných ochorení, ktoré obsahovali vyše 700 rôznych diagnóz. Aplikácia určí správnu diagnózu až v 90 percentách prípadov. Pilotná spolupráca prebiehala na Slovensku od mája do augusta 2023 a priniesla výborné výsledky. Dermatovenerológovia, zapojený do pilotnej prevádzky, boli s jej používaním nadmieru spokojní, pacienti si novú aplikáciu tiež pochvaľujú. 

Zobrazit Galériu

Jana Matejíčková

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať