SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže predpovedať riziko srdcového infarktu s predstihom 5 rokov

Technológie
0

Nový AI nástroj vyvinutý výskumníkmi z Cedars-Sinai Medical Center dokáže presne merať usadeniny plaku v koronárnych artériách a predpovedať riziko, že pacient do piatich rokov utrpí srdcový infarkt. Mohol by tak automaticky dosiahnuť v priebehu niekoľkých sekúnd to, čo predtým vyškoleným odborníkom trvalo až 30 minút. Počítačová tomografická angiografia (CTA) je jedným z najlepších nástrojov, ktoré majú lekári v súčasnosti k dispozícii na hodnotenie pacientov so srdcovým ochorením.

Nedávno sa zistilo, že CTA zobrazenie usadenín plakov v koronárnych artériách je najlepší spôsob, ako predpovedať pravdepodobnosť srdcového infarktu pacienta v blízkej budúcnosti. Nový program sa môže použiť na kvantifikáciu plaku z CTA snímok za päť až šesť sekúnd. Na vytvorenie nástroja vedci najprv vycvičili algoritmus na rozpoznanie usadenín plakov pomocou súboru údajov z CTA snímok od 921 pacientov.

Potom ho overili na testovacom súbore obrázkov od niekoľkých stoviek pacientov, pričom výsledky boli takmer úplne zhodné s výsledkami od ľudských odborníkov. Následne sa vedci zamerali na schopnosť nástroja predpovedať budúce srdcové infarkty. Po nastavení niekoľkých prahových hodnôt objemu plaku, na základe ktorých nástroj pracoval, výskumníci zistili, že dokáže presne rozdeliť pacientov do dvoch kategórií – tých s vysokým rizikom a s nízkym rizikom infarktu do piatich rokov od zhotovenia CTA snímky. Štúdia bola publikovaná v časopise The Lancet Digital Health.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať