SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Umelá inteligencia porazila najlepších pretekárov v hre Gran Turismo

Výskum a vývoj
2

Spoločnosť Sony vyvinula program umelej inteligencie pre sériu pretekárskych hier Gran Turismo pre PlayStation. Softvér s názvom Gran Turismo Sophy je podľa spoločnosti taký sofistikovaný, že v októbri v testovacej verzii hry Gran Turismo Sport z roku 2017 bez problémov porazil skupinu najlepších virtuálnych pretekárov na svete. Teraz sa má použiť na trénovanie hráčov. 

„Prekonanie ľudských vodičov v priamom súboji predstavuje pre umelú inteligenciu prelomový úspech,“ napísal Chris Gerdes, profesor zo Stanfordovej univerzity, ktorý sa špecializuje na autonómnu jazdu, v článku v časopise Nature, ktorý bol uverejnený spolu s výskumom spoločnosti Sony. „Úspech GT Sophy na trati naznačuje, že neurónové siete by jedného dňa mohli mať v softvéri autonómnych vozidiel väčšiu úlohu ako dnes,“ napísal Gerdes.

Používanie videohier na vývoj a výcvik nových systémov umelej inteligencie sa stalo populárnou výskumnou stratégiou svetových laboratórií umelej inteligencie. Mnohé z výskumných tímov využívajú výcvik AI nazývaný deep reinforcement learning, ktorý efektívne umožňuje AI vyvíjať sa v priebehu času pomocou rôznych kombinácií pokusov a omylov a systémov odmeňovania podľa vzoru vývoja ľudských neurónov. Podobne to bolo aj v prípade Gran Turismo Sophy.

Hoci programy s umelou inteligenciou prekonávajú ľudí v mnohých hrách, vynikajú hlavne v hrách, kde sú schopné venovať značný čas výpočtu najlepšieho pohybu, ktorý treba urobiť. V pretekárskej hre musí umelá inteligencia neustále rozhodovať, pričom musí používať takmer dokonalé reflexy a dodržiavať obmedzenia, ktoré spoločnosť Sony zaviedla, aby kopírovala pravidlá skutočných pretekov, ako sú napríklad tresty za príliš agresívnu jazdu. Na trénovanie agenta výskumníci vyvinuli novú distribuovanú platformu na učenie posilňovaním, ktorá dokáže spustiť mnoho inštancií hry GT Sport.

Tieto systémy nasadili v masívnej miere pomocou cloudovej hernej infraštruktúry SIE (Sony Interactive Entertainment). Sony hovorí, že plánuje začleniť Gran Turismo Sophy do pripravovanej hry Gran Turismo 7, ktorá vyjde v marci, ako tréningový nástroj pre hráčov. Podobne ako v šachu, hre go a iných hrách sa ukázalo, že programy umelej inteligencie majú pozitívny vplyv na ľudskú hru, pretože upozorňujú na jedinečné stratégie, ktoré ľudia ešte neobjavili, a nútia súperov prekonávať svoje limity v snahe udržať krok s hrou stroja.

Zdroj: protocol.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Super reakcia na: Umelá inteligencia porazila najlepších pretekárov v hre Gran Turismo

14.2.2022 13:02
pocitac sa v nekonecnej slucke nauci optimalne ovladat packu vlavo vpravo plyn a brzdu na jednej konkretnej mape resp. hre. Hned by som ho nechal operovat cloveka. Po niekoloo tisic operaciach by jeden prezil a po 100 000 by sa pocitacu nahodne podarilo niekoho zoperovat spravne. Skvely sposob ako regulovat mnozstvo populacie na svete.
Reagovať

RE: dnes populáciu regulujú nano dronmi v tele, len ti zrazu príde zle a si jasná reakcia na: Super

17.2.2022 13:02
len ti zrazu príde zle, dostaneš porážku, či sa ti pokazí srdce, stačí nano technológia a zničia ťa, veď nedávno sa na Donovaloch kňazovi vyplo srdce a zrútil sa s autom dolu kopcom do priepasti, aj toho odpravili nanitom a silnou katabloickou reakciou na srdci, všetci o tom dávno vieme, ďalej kolega bývalý vojak dostal porážku, tiež plný nanitu. Ako vravím zničia ťa hravo a potom len prídu, hravo kúpia tvoj dom, či vytrtkajú tvoju vdovu a to všetko takmer zdarma :-) Hehe Slováci na to nemajú, aby odstránili z tela nanit, skrátka ťa zabije a ty zdochneš, nik ťa nezachráni. Len som ťa varovala, podľa toho, čo som videla od ostatných napísané na webe. Toto sa tu deje a neviem, či sa už kompetentní zobudili, alebo čakajú na frázu: "Čo vidíš na iných, čakaj o chvíľu na sebe" :-D Drž sa kámo, varovala som ťa, kým nie je neskoro.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať