SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Umelá inteligencia premení rozpixelované obrázky na hi-res fotky

Technológie
1

Iste ste sa už vo filmoch stretli s tým, že hrdina požiada o priblíženie a zaostrenie snímky na odhalenie tváre, poznávacej značky alebo iného kľúčového detailu z nekvalitného záznamu. Najnovšie už umelá inteligencia dokáže pomocou superinteligentných odhadov založených na iných podobne vyzerajúcich obrázkoch pridať k obrázku detaily, ktoré fotoaparát pôvodne nezachytil. Túto metódu nazýva Google prirodzenou syntézou obrazu. Začína sa malou, štvorčekovanou, rozpixelovanou fotografiou a výsledkom je ostrý, jasný a prirodzene pôsobiaci obrázok.

Nemusí sa presne zhodovať s originálom, ale je dostatočne blízko k tomu, aby na ľudský zrak pôsobil skutočne. Google predstavil dva nové nástroje AI na túto úlohu. Prvý sa nazýva SR3 alebo Super-Resolution via Repeated Refinement a funguje tak, že do obrázka postupne pridáva gaussovský šum alebo nejasnosť a potom obráti proces a odstráni ich – podobne ako sa môže editor obrázkov pokúsiť vyostriť vaše prázdninové zábery. SR3 je schopný predvídať, ako vyzerá verzia štvorčekovaného obrázka s nízkym rozlíšením v úplnom rozlíšení.

Podrobnosti si môžete prečítať v dokumente, ktorý spoločnosť Google zverejnila na serveri arXiv. Druhý nástroj sú CDM alebo kaskádové difúzne modely (Cascaded Diffusion Models). Google ich opisuje ako „kanály“, pomocou ktorých možno nasmerovať difúzne modely vrátane SR3 na upgrady rozlíšenia vysokokvalitných obrázkov. O tomto nástroji Google takisto publikoval dokument.

Vďaka použitiu rôznych modelov zlepšenia v rôznych rozlíšeniach je CDM schopný poraziť alternatívne metódy na zväčšovanie obrázkov. Treba však zdôrazniť, že tieto zlepšené obrázky sa nezhodujú presne s originálmi, ale sú to starostlivo vypočítané simulácie založené na pokročilých funkciách matematickej pravdepodobnosti. Google tvrdí, že difúzny prístup prináša lepšie výsledky ako alternatívne možnosti vrátane generatívnych kontradiktórnych sietí (GAN).

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Umelá inteligencia premení rozpixelované obrázky na hi-res fotky

13.9.2021 10:09
Luboslav Lacko klamar
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať