SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Umelá inteligencia sa naučila vyjednávať, blufovať, strategicky rozmýšľať a uzatvárať dohody

Technológie
0

Výskumníci zo spoločnosti Meta vytvorili umelú inteligenciu schopnú hrať hru Diplomacy a poraziť väčšinu ľudských hráčov. Ako vysvetľuje blog Meta, Diplomacy bola celé desaťročia vnímaná ako „takmer neprekonateľne veľká výzva pre AI“. Cieľom v Diplomacy je ovládať väčšinu hracej plochy, ale to sa deje prostredníctvom vzájomného vyjednávania hráčov pomocou konverzácie, vytvárania aliancií, uzatvárania dohôd a zisťovania, kedy ostatní hráči blufujú.

Meta vytvorila a vytrénovala AI s názvom CICERO, ktorá sa radí medzi 10 % najlepších hráčov Diplomacy, ktorí hrali viac ako jednu hru. Dosiahlo sa to kombináciou dvoch rôznych oblastí výskumu AI: strategického uvažovania a spracovania prirodzeného jazyka. Vďaka týmto dvom modelom môže CICERO predpovedať ťahy, ktoré pravdepodobne urobia ostatní hráči, ale aj ťahy, o ktorých si hráči myslia, že ich CICERO urobí (strategické uvažovanie).

Potom CICERO používa súbor starostlivo vybraných plánov, na ktorých zakladá svoje rozhovory s ostatnými hráčmi, aby mohol „vyjednávať, ponúkať rady, zdieľať informácie a uzatvárať dohody“ (spracovanie prirodzeného jazyka). Umelá inteligencia, ktorá dokáže poraziť najlepších hráčov v hrách, ako sú šach, poker a go, sa trénuje pomocou učenia posilňovaním (reinforcement learning).

Predplatné NEXTECH 2021

Keďže Diplomacy vyžaduje spoluprácu s ľudskými hráčmi, táto metóda nefunguje. Typicky sa pri takýchto hrách používa učenie pod dohľadom (supervised learning), ale Meta hovorí, že to vytvára „relatívne slabého a vysoko zneužiteľného“ súpera. Namiesto toho Meta použila iteratívny plánovací algoritmus, ktorý „vyvažuje konzistenciu dialógu s racionalitou“. 

Hoci CICERO zďaleka nie je dokonalý a niekedy vytvára nekonzistentné dialógy, je dosť dobrý na to, aby predstavoval vážnu výzvu aj pre tých najlepších hráčov hry. Meta však verí, že technológia vyvinutá na základe tejto AI sa dá dobre využiť aj inde. Napríklad umožní hlasovým asistentom viesť s nami dlhý rozhovor a naučiť nás nové zručnosti.

Zdroj: pcmag.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať