SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Umelá inteligencia z výsledkov EKG dokáže určiť pravdepodobnosť vašej dlhovekosti

Výskum a vývoj
3

Nová štúdia zistila, že rozdiely medzi vekom človeka v rokoch a jeho biologickým vekom, ako ho predpovedá EKG s umelou inteligenciou, môžu poskytnúť náhľad na zdravie a určiť pravdepodobnosť dlhovekosti. Model AI dokázal presne predpovedať vek väčšiny subjektov, priemerný rozdiel medzi vekom určeným EKG a skutočným vekom bol 0,88 roka. U mnohých osôb však bol rozdiel oveľa väčší – podľa veku EKG boli zdanlivo oveľa staršie alebo mladšie.

U osôb, ktoré boli podľa EKG staršie ako v skutočnosti, bola pravdepodobnosť úmrtia počas sledovania vyššia v porovnaní s tými, ktorých vek podľa EKG bol rovnaký ako skutočný vek. Naopak, tí, ktorých EKG považovalo za mladších, mali nižšie riziko úmrtia. Tieto výsledky potvrdzujú, že vek podľa EKG s umelou inteligenciou môže detegovať zrýchlené starnutie tým, že dokazuje, že osoby s vyšším EKG vekom, ako je skutočný, zomierajú skôr, a to najmä na srdcové choroby.

Keď vedci upravili tieto údaje tak, aby zohľadňovali viac štandardných rizikových faktorov, bola súvislosť medzi vekovým rozdielom a kardiovaskulárnou úmrtnosťou ešte výraznejšia. Vedci z kliniky Mayo vyhodnotili údaje 12-zvodového EKG od viac ako 25 000 subjektov pomocou algoritmu AI, ktorý bol predtým vyškolený a validovaný na poskytnutie predpovede biologického veku.

Subjekty s pozitívnym vekovým rozdielom – s EKG vekom vyšším, ako je ich chronologický vek – vykazovali v priebehu času jasnú súvislosť s úmrtnosťou z rôznych príčin, ako aj s kardiovaskulárnou úmrtnosťou. Zistenia boli zverejnené v časopise European Heart Journal - Digital Health.

Zdroj: newsnetwork.mayoclinic.org.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

scam reakcia na: Umelá inteligencia z výsledkov EKG dokáže určiť pravdepodobnosť vašej dlhovekosti

26.5.2021 02:05
Klamete, je to nezmysel, nic to nedokaze.
Reagovať

RE: scam reakcia na: scam

26.5.2021 11:05
trepeš !!!
Reagovať

RE: RE: scam reakcia na: RE: scam

26.5.2021 13:05
Ty trepes IQ smeraka. EKG same o sebe ma vplyv na vek, ako rozdiel, ci chodis na WC doma alebo v praci. Cela studia je blud a sarlatanovanie. Jej nepresnost je prinajlepsom 8 rokov a nie 0.9 roka, co klamu tu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať