SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Umelé oko vybavené umelou inteligenciou dokáže rozpoznať obraz za nanosekundy

Technológie
0

Nový typ umelého oka, vyrobený z kombinácie fotocitlivej elektroniky a neurónovej siete na jednom malom čipe, môže dať zmysel tomu, čo vidí, za pár nanosekúnd, teda oveľa rýchlejšie, ako to zvládnu existujúce obrazové senzory. Počítačové videnie je neoddeliteľná súčasť mnohých aplikácií umelej inteligencie - od autonómnych vozidiel cez priemyselné roboty až po inteligentné senzory. Takéto zariadenia môžu veľmi dobre reagovať na to, čo vidia. Väčšinou však rozpoznávanie obrazu potrebuje veľa výpočtového výkonu.

Navyše tradičné senzory zachytávajú veľké množstvo vizuálnych údajov, ktorých prelúskanie si vyžaduje veľa času. Senzor, ktorý súčasne sníma aj spracúva obraz bez konverzie alebo prenosu dát, umožňuje rozpoznávanie obrazu oveľa rýchlejšie a s menšou spotrebou energie. Dizajn čipu, ktorý publikovali vedci z viedenského Ústavu fotoniky v časopise Nature, napodobňuje spôsob, ako oči zvierat spracúvajú vizuálne informácie skôr, ako ich odovzdajú do mozgu.

Tím vytvoril čip z plátku diselenidu volfrámu s hrúbkou iba pár atómov vyleptaním pomocou svetelných diód. Potom zapojili diódy do neurónovej siete. Materiál použitý na výrobu čipu mu dodáva jedinečné elektrické vlastnosti, takže fotocitlivosť diód sa dá externe ladiť. Sieť tak mohla byť trénovaná na klasifikáciu vizuálnych informácií úpravou citlivosti diódy, kým neposkytla správne odpovede. Týmto spôsobom bol inteligentný čip vyškolený na rozpoznávanie verzií písmen n, v a z.

Tento čip je ďalší krok na ceste k presunutiu väčšieho množstva umelej inteligencie do hardvéru, ktorý sa tak stáva rýchlejším a efektívnejším. Výskum je však v ranom štádiu. Bionické oko je zložené iba z 27 detektorov a nedokáže zvládnuť omnoho viac ako bloky 3×3 obrázkov. Napriek tomu môže čip vykonávať niekoľko štandardných úloh strojového učenia s učiteľom i bez učiteľa vrátane triedenia a kódovania písmen. Vedci tvrdia, že škálovanie neurónovej siete na oveľa väčšiu veľkosť by bolo jednoduché. 

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať