SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Vedci upravili gény v žijúcom pacientovi, aby ho zbavili slepoty

0

Harvardskí lekári upravili bunkový materiál v tele pacienta, ktorý má zriedkavú genetickú poruchu spôsobujúcu slepotu. Na úpravu bunkovej sekvencie použili technológiu CRISPR, ktorá nie je nová, zvyčajne sa však využíva na úpravu DNA v bunke odstránenej z tela pacienta, ktorá sa po vykonaní génovej úpravy vloží späť do pacienta.

No tentoraz použili CRISPR na modifikáciu DNA bez toho, aby sa najprv bunky odstránili z tela. Lekári vpichli do pacientovho oka kombináciou vírusov a súboru inštrukcií na úpravu génu vytvorených CRISPR. Vírusy boli v tomto prípade neškodní poslovia na doručenie génových úprav do buniek. Nástroj doručený vírusmi bol určený na odstránenie chyby spôsobujúcej slepotu u pacienta.

Vedci dúfajú, že po vystrihnutí nefunkčnej časti bunky bude telo pacienta reagovať produkciou potrebných proteínov, ktoré zabránia odumieraniu buniek v sietnici a revitalizujú ďalšie bunky, čím obnovia zrak. Bude však trvať niekoľko týždňov, kým sa zistí, či tento postup prinesie výsledky, ktoré vedci očakávajú. Výskumníci sa domnievajú, že tento postup by mohol raz a navždy opraviť niektoré vážne stavy, ako sú genetické formy demencie, Huntingtonova choroba a niektoré svalové choroby.

Zdroj: mic.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať