SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Unikátny gél by mohol prinavrátiť stratený sluch

0

Kmeňové bunky sú nezrelé bunky, ktoré sa nachádzajú v celom tele a mnohé z nich majú schopnosť vyvinúť sa prakticky na akýkoľvek typ tkaniva. Nový liek podnecuje tieto neaktívne bunky k rastu na riasinky (cíliá). Tieto drobné bunky pripomínajúce vlásky zachytávajú zvuky a premieňajú ich na elektrické impulzy, ktoré sluchový nerv posiela do mozgu na spracovanie.

Strata sluchu zapríčinená poškodením riasiniek (napríklad v dôsledku opakovaného vystavenia silnému hluku alebo zmien vo vnútornom uchu s pribúdajúcim vekom) je zväčša neliečiteľná, pretože bunky sa nedokážu samy obnoviť. Pomôcť môžu načúvacie prístroje, ktoré zosilňujú zvuk, ale nový liek by mohol odstrániť ich potrebu tým, že obnoví zdravý sluch.

Gél vyvinutý spoločnosťou Frequency Therapeutics, napojenou na Massachusettskú technologickú univerzitu (MIT) v USA, obsahuje zmes liečiv, ktoré v laboratórnych testoch pomohli vytvoriť nové riasinkové bunky z typu kmeňových buniek nazývaných progenitorové bunky. Jedno z obsiahnutých liečiv je kyselina valproová, ľahko dostupný a relatívne lacný liek, ktorý sa už používa proti kŕčom pri epilepsii. Na rozdiel od iných typov kmeňových buniek sa progenitorové bunky nemôžu vyvinúť do ľubovoľnej formy telesného tkaniva.

Najpravdepodobnejšie je, že sa vyvinú do buniek blízko miesta, kde sa nachádzajú v tele. Napríklad tie vo vnútornom uchu sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinú do malých sluchových buniek. V štúdii uverejnenej v časopise Otology & Neurotology v roku 2021 sa zistilo, že štyria zo šiestich dobrovoľníkov s ťažkou poruchou sluchu, ktorým bol gél podaný, po ňom rozumeli reči (predtým jej nerozumeli). U štyroch ďalších, ktorým bolo podané placebo, sa zlepšenie neprejavilo. V súčasnosti sa plánuje väčšia štúdia na ľuďoch, na ktorej sa zúčastní 124 ľudí s poruchou sluchu.

Zdroj: dailymail.co.uk.
 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať