ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Vedci sa naučili ovládať magnetizmus pomocou svetla. Prinesie to omnoho rýchlejšie pamäťové zariadenia

2

Vedci z MIT a ich kolegovia našli nový spôsob, ako manipulovať magnetizmus v materiáli pomocou svetla, a navyše realizovali aj vzácnu formu hmoty. Zatiaľ čo manipulovanie magnetizmu by mohlo viesť k pamäťovým zariadeniam počítačov, ktoré dokážu čítať alebo zapisovať informácie oveľa rýchlejšie, nová hmota zavádza novú fyziku. Pevný materiál sa skladá z rôznych typov elementárnych častíc, ako sú napríklad protóny a neutróny.

V takýchto materiáloch sú však prítomné aj „kvázičastice“, ako sú aj excitóny, ktoré sa skladajú z elektrónu a „diery“, teda priestoru, ktorý zostane po tom, ako na materiál zasvieti svetlo a energia z fotónu spôsobí, že elektrón vyskočí zo svojej obvyklej polohy. Prostredníctvom pôsobenia kvantovej mechaniky sú však elektrón a diera stále spojené a môžu medzi sebou „komunikovať“ prostredníctvom elektrostatických interakcií. „Excitóny si možno predstaviť ako balíky energie, ktoré sa šíria systémom,“ hovorí Edoardo Baldini, jeden z dvoch hlavných autorov článku o práci v časopise Nature Communications.

Vedci vytvárali neobvyklé excitóny v materiáli trisulfid niklu a fosforu (NiPS3). Tieto excitóny sú ovplyvnené prostredím, ktoré ich obklopuje. V danom prípade bol týmto prostredím magnetizmus. Tím zistil, že vzbudením týchto excitónov možno skutočne manipulovať s magnetizmom v materiáli. Magnet funguje vďaka vlastnosti elektrónov nazývanej spin. Spin si možno predstaviť ako elementárny magnet, v ktorom sú elektróny v atóme ako malé ihličky orientované určitým spôsobom.

Ak sú všetky spiny orientované rovnakým smerom, materiál sa nazýva feromagnet.  V materiáli, ktorý použil tím MIT, smerujú striedavé spiny do opačných smerov a vytvárajú antiferomagnet. Fyzici zistili, že svetelný impulz spôsobí, že každá z malých elektrónových „ihiel“ v NiPS3 sa začne otáčať dookola. Rotujúce spiny sú synchronizované a vytvárajú vlnu v celom materiáli, známu ako spinová vlna. Spinové vlny sa dajú využiť v spinovej elektronike alebo spintronike.

Schopnosť vytvárať spinové vlny v antiferoelektrickom materiáli by mohla viesť k budúcim počítačovým pamäťovým zariadeniam, ktoré dokážu čítať alebo zapisovať informácie oveľa rýchlejšie ako zariadenia založené len na elektronike. Tím svojou prácou demonštroval aj vzácnu formu hmoty. Keď fyzici vystavili NiPS3 intenzívnym svetelným impulzom, zistili, že sa zmenil na kovový stav, ktorý vedie elektróny a zároveň si zachováva magnetizmus.

NiPS3 je bežne izolant (materiál, ktorý nevedie elektróny). Je veľmi zriedkavé mať antiferomagnet a kovový stav v tom istom materiáli. Výskumníci sa domnievajú, že sa to deje preto, lebo intenzívne svetlo spôsobuje, že excitóny sa navzájom zrážajú a rozpadajú sa na svoje zložky: elektróny a diery. V podstate sa excitóny zničia, takže elektróny a diery sa môžu pohybovať ako tie v kove. Tieto pohyblivé častice však nevstupujú do interakcie s lokalizovanými spinmi elektrónov, ktoré sa zúčastňujú na spinovej vlne, takže magnetizmus sa zachováva.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Rsobew reakcia na: Vedci sa naučili ovládať magnetizmus pomocou svetla. Prinesie to omnoho rýchlejšie pamäťové zariadenia

1.3.2022 10:03
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with nextech.sk definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out nextech.sk.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

Ľupko, chýba mi tu ten troll, ktorý vždy tvrdí, že klameš :-D reakcia na: Vedci sa naučili ovládať magnetizmus pomocou svetla. Prinesie to omnoho rýchlejšie pamäťové zariadenia

28.2.2022 17:02
A kde je naša známa, ktorá tu vždy tvrdí, že Ľupko klame? Už si nám tu chýbala :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať