Video: Hightech grafity premení akýkoľvek povrch na interaktívny displej

0

Predstavte si svet, kde sú digitálne používateľské rozhrania hladko integrované s fyzickým prostredím až do takej miery, že sú navzájom nerozoznateľné. Nedávno sa o niečo také pokúsila skupina výskumníkov z MIT, ktorá prišla so systémom SprayableTech, ktorý umožňuje používateľom vytvárať interaktívne povrchy so senzormi a displejmi v celej miestnosti.

Systém využíva nástrek funkčných atramentov a umožňuje vytvoriť rôzne displeje, napríklad interaktívne pohovky so zabudovanými senzormi na ovládanie televízora či senzory na úpravu osvetlenia a teploty na stene.

Po tom, čo používateľ vytvorí interaktívnu predlohu v 3D editore, systém automaticky vygeneruje šablóny na nastriekanie (airbrushing) na povrch. Po zhotovení šablón z lepenky môže používateľ pridať senzory na požadovaný povrch, či už ide o pohovku, stenu, alebo dokonca budovu, aby nimi ovládal rôzne zariadenia, napríklad lampu alebo televízor.

Tím otestoval svoj systém v rôznych aplikáciách: hudobné rozhranie na betónovom stĺpe, interaktívna pohovka prepojená s televízorom, nástenný displej na ovládanie svetla, pouličný stĺp s dotykovým displejom, ktorý poskytuje zvukové informácie o staniciach metra a miestnych atrakciách.

V budúcnosti chce tím preskúmať takzvané modulárne šablóny, ktoré vytvárajú dotykové tlačidlá rôznych veľkostí, ako aj šablóny meniace tvar, ktoré sa prispôsobujú podľa požadovaného tvaru používateľského rozhrania.

Zdroj: csail.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
displej Digital technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať