PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Video: Umelá pokožka umožní robotom cítiť tvar, tvrdosť a textúru

0

Vedci zo Singapurskej národnej univerzity (National University of Singapore – NUS) pracujú na tom, aby naučili roboty cítiť vlastnosti predmetov rovnako, ako to robíme my ľudia.

Výskumníci vyvinuli umelú kožu pre roboty, o ktorej tvrdia, že je schopná detegovať tieto dotyky viac ako 10 000-krát rýchlejšie ako ľudský nervový systém. Umožnenie pocitu dotyku v robotike by prinieslo bezpečnejšiu interakciu človeka s robotom vďaka lepšiemu vnímaniu prostredia robotom. Využiť by sa to dalo napríklad pri chirurgickej technológii s robotickou asistenciou, ktorá by mohla ťažiť z citlivejšieho a rýchlejšieho hmatového snímania.

akisto by to umožnilo automatizáciu náročných úkonov v továrňach, ako je montáž mäkkého materiálu a rozmotávanie pružín. V počiatočnom experimente vedci použili robotickú ruku vybavenú umelou kožu na čítanie Braillovho písma. Podarilo sa im dosiahnuť presnosť viac ako 92 %.

Potom tím skúmal, ako by sa dali kombinovať vizuálne a dotykové údaje na klasifikáciu predmetov. NUS plánuje ďalej rozvíjať tento robotický systém na aplikovanie v logistickom a potravinárskom priemysle, kde je vysoký dopyt po robotickej automatizácii, najmä v období šírenia ochorenia COVID-19. Výskum je však zatiaľ v počiatočnom štádiu.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať