Vkladáte do fotiek svetelné efekty? Myslite na správne osvetlenie scény

0

Pokiaľ chcete do fotiek pridávať efekty, je dôležité vopred sa pripraviť. Väčšina efektov, či už ide o oheň, mágiu, alebo blesky, je zdrojom veľkého množstva svetiel. Ak má modelka tieň na rovnakej strane tela, kde horí pridaný oheň, je to, samozrejme, zlé. V tomto článku vám poradíme, ako so zdrojmi svetla pracovať, kam a ako ich umiestniť, aby bola výsledná fotka čo najvierohodnejšia.

Efekty môžete v Zoner Photo Studiu X pridávať rozlične. Napríklad na fantasy a cosplay fotkách sa najčastejšie používajú oheň, rôzna mágia alebo blesky. Podobnú kúzelnú úpravu si môžete ľahko vyskúšať s kýmkoľvek zo známych alebo rodiny. A nie je ťažké urobiť to hneď na prvýkrát dobre, ak si uvedomíte, ako svetlo vlastne funguje.

Efekty a ich vplyv na scénu

Svetlo je späté s tieňmi, takže určite premýšľajte aj o nich. Pokiaľ si určíte miesto, do ktorého budete chcieť neskôr dodať napríklad oheň, premýšľajte. Ako potom budú fungovať tiene?

Napríklad prirodzené svetlo často nechá jednu polovicu tváre v tieni. Ak sa to stane, na zatienenú stranu ani pred modelku už nemôžete dať efekt, ktorý by mal byť zdrojom svetla.

Pokiaľ teda môžete svetlo akokoľvek ovplyvniť, mali by ste správne umiestniť jeho zdroj, nasmerovať si tiene a pripraviť scénu a fotku na to, že do nej neskôr niečo pridáte. Pre oheň potrebujete veľa svetla. Blesky sa zase rôzne krútia. Magické efekty sú neexistujúce, takže ich môžete trošku ohýbať oproti realite, ale nejaký logický základ by sa mal zachovať.

Ako nastaviť svetlo

Pri umiestňovaní svetla si musíte dať pozor na niektoré detaily. Najčastejšie spôsobuje ťažkosti, keď má mať model efekt v ruke. Môžete ho nasvietiť spredu, ale potom je jeho ruka osvetlená zvonka, zatiaľ čo on drží efekt v ruke, čo logicky nedáva zmysel. Alebo môžete zdroj svetla držať rovno v ruke, potom vás však čaká mazanie zdroja svetla pri úprave.

Svetiel môžete určite kombinovať viac. Možno využiť blesky, odrazové dosky alebo ďalšie zdroje svetla. Skvelé sú i rôzne fotografické LED svetlá. Aj keby svetlo, ktoré slúži ako základ na efekt, malo len minimálny dosah, už dopomáha k uveriteľnosti a autenticite. Nie vždy musí byť svetlo naozaj výrazné. Stačí, keď vám schová alebo vytvorí správne tiene.

Svetlá môžete pridávať z akéhokoľvek smeru. Azda každé svetlo používané pri fotení sa dá umiestniť na statív. Alebo ho môžete dať do ruky pomocníkovi. Pokiaľ by malo smerovať spriama, nech vám ho pomocník podrží vedľa objektívu, aby ho nebolo v zábere vidieť. Svetlo si môže podržať i modelka sama. Samozrejme, riskujete tým, že jej odrežete ruky z fotky alebo že budete opäť musieť retušovať. Ak neviete, ako to vyriešiť, skúste oba varianty a potom si vyberiete, ktorý vám lepšie vyhovuje.

Dá sa to aj bez svetla

Pokiaľ práve nemáte umelé svetlo poruke, ale chcete skúsiť nejaké efekty, máte tri možnosti:

  • Využite odrazovú dosku. Ak si všetko správne nastavíte, bude vám určite stačiť. Odrazka často odráža svetlo odspodu, takže podľa toho pripravte ruky modelky alebo celú scénu podľa svojich predstáv.
  • Využite prirodzené svetlo. Nebude, samozrejme, také efektné ako umelé svetlo, ale funguje. Napríklad zapadajúce slnko, ktoré svieti priamo do tváre, funguje ako dobrý základ pre ohnivé efekty. Alebo nechajte modelku osvetliť zboku a efekt pridajte z tej danej strany, aby nebol na zatienenej polovici.
  • Pokiaľ práve nie je dobré prirodzené svetlo a nemáte odrazku, stále máte možnosť byť nekonkrétny. Vyfoťte modelku zozadu, umiestnite efekt ďaleko od nej a urobte ho slabší. Nájdite si, ako putujú tiene, ako sa vám tam práve svetlo oprelo, a prispôsobte sa. No tento variant musí byť veľmi nenásilný. Ak to nejde, tak to nejde.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať