SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Vyberáme monitor pre školáka

1

Prázdniny sú za nami a s novým školským rokom občas nastáva čas na obstaranie alebo modernizáciu vybavenia pre vaše školopovinné dieťa. V súčasnosti už nie je žiadna novinka, že aj deti v základnej škole pracujú s PC a pre stredoškoláka je počítač v podstate nevyhnutnosť.

Ak vaše dieťa nemá k dispozícii stolový počítač, často býva voľbou notebook. V oboch prípadoch by však pri využívaní doma nemal chýbať kvalitný monitor. Práca na miniatúrnom displeji notebooku nie je ideálna a určite neprispieva k ochrane zraku vašich ratolestí. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vyberať monitor pre školáka. Budeme sledovať viacero parametrov a vlastností, na ktoré by ste mali pri výbere dbať.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Veľkosť displeja

Veľkosť displeja spolu s rozlíšením majú najväčší vplyv na použiteľnosť monitora. Štandardom sa v poslednom čase stávajú monitory s uhlopriečkou 24 – 27". Na trhu nájdete ešte stále modely s uhlopriečkou 20 – 21", tie však odporúčame z výberu vynechať. Ide zväčša o výbehové modely a na kvalitnú prácu je ich uhlopriečka malá. Navyše ich cena je zväčša iba o pár eur nižšia ako pri monitoroch s uhlopriečkou 24". Tie preto odporúčame ako minimum. Optimálna voľba je potom 27". Tieto monitory poskytujú dostatočne veľkú pracovnú plochu a nie sú ešte pre detského používateľa priveľké. Väčšie monitory sa školákovi hodia iba v prípade, že je jeho koníčkom grafika či spracovanie videa, ináč význam nemajú.

Rozlíšenie obrazu

Rozlíšenie obrazu by malo korešpondovať s veľkosťou uhlopriečky monitora. Pre odporúčané veľkosti je pri 24" monitoroch ­ideálne rozlíšenie 1920 × 1080 alebo 1920 × 1200 bodov. Pri 27" modeloch je to 2560 × 1440 bodov. Vyššie rozlíšenie znamená viac zobrazených informácií, takže napríklad na 27" monitore s rozlíšením 2560 × 1440 bodov zobrazíte dve stránky dokumentu vedľa seba. No ak je rozlíšenie príliš vysoké, napríklad 4K na 27" monitore, obraz je síce jemnejší, ale aby neboli ikonky a písma primalé, musíte vo Windows nastaviť škálovanie (zväčšenie obrazu) až na 250 %, takže zobrazíte rovnaké množstvo informácií a navyše zaťažíte hardvér PC vykresľovaním vysokého rozlíšenia.

Typ zobrazovača

V súčasnosti sa môžete stretnúť s viacerými typmi zobrazovačov v monitoroch.

  • IPS (In-Plane Switching): vynikajúce farebné podanie a široké pozorovacie uhly. Ideálne na grafický dizajn aj sledovanie multimédií.
  • TN (Twisted Nematic): rýchla reakcia, ale slabšie farebné podanie a užšie pozorovacie uhly. Vhodné na hry.
  • VA (Vertical Alignment): lepšie kontrastné hodnoty, vhodné na sledovanie filmov.
  • OLED (Organic Light Emiting Diode): vynikajúce kontrastné hodnoty, široké pozorovacie uhly, výborné farby. Vhodné na sledovanie filmov, hranie hier a prácu s videom a grafikou.
  • QD-OLED (Quantum Dot OLED): vynikajúci kontrast, široké pozorovacie uhly, široký farebný rozsah, presné farby. Vhodné na sledovanie filmov, hranie hier a prácu s videom a grafikou.

Pre školáka sú najvhodnejšie displeje typu IPS, VA alebo TN. Všetky tri majú dobrú odolnosť a hodia sa na prácu s textom, tabuľkami aj grafikou. Najnovšie monitory s displejmi OLED alebo QD-OLED sú viac vhodné na multimédiá, na kancelársku prácu sa veľmi nehodia. Navyše sú tieto technológie zatiaľ pomerne drahé.

Obnovovacia frekvencia

Na účely využitia pre školáka plne vyhovujú monitory s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Ak si však školák rád občas zahrá aj hry, na trhu je dnes množstvo monitorov s vyššími frekvenciami ako 144 Hz – 300 Hz. Tie sú vhodnejšie na hranie, ale vyššie frekvencie priaznivo vplývajú na nižšiu únavu aj pri práci, preto dáva zmysel zainvestovať aj do trochu drahšieho monitora s vyššou frekvenciou.

Konektivita

Moderné počítače využívajú na pripojenie k monitoru rozhranie DisplayPort alebo HDMI. Monitor by mal preto obsahovať aspoň po jednom z týchto portov, niektoré modely majú aj dva porty HDMI. Ak sa monitor bude využívať s notebookom, elegantnejšie je pripojenie cez USB-C, ktoré pri správnom výbere monitora zabezpečuje okrem prenosu videa a audia aj napájanie notebooku a pri vybavenejších monitoroch je osadený aj 4-portový USB hub a eternet. Stačí tak notebook pripojiť cez kábel USB a nič iné nemusíte riešiť. Okrem pripojenia je, samozrejme, výhodou aj to, že potrebujete iba jeden kábel, takže váš školák bude mať na stole poriadok, teda aspoň s káblami. 

Ergonómia a možnosti nastavenia

Keďže školák ešte rastie, dôležitá je aj ergonómia monitora a hlavne možnosti jeho polohovania. Vyberajte monitor, ktorý má dostatočné výškové nastavenie a aj nastavenie sklonu a otočenia. Pri monitoroch IPS je možné navyše aj otočenie na výšku (tzv. pivot), čo sa tiež môže občas hodiť. Keby možnosti nastavenia nestačili, veľa monitorov má možnosť upevnenia na stojan štandardu VESA a dajú sa tak upevniť pomocou externých držiakov.

Ďalšie parametre

Okrem základných parametrov je tu ešte niekoľko vecí a vlastností, na ktoré treba myslieť. Odporúčame voliť povrch displeja s antireflexnou úpravou. Aj keď lesklý povrch môže vyzerať efektne, pri práci trpí odleskmi, ktoré zaťažujú zrak a sťažujú prácu. Na trhu sú aj zakrivené displeje. Tie odporúčame voliť iba vtedy, ak budete chcieť veľkú uhlopriečku. Ich výhodou je, že zväčša nahradia dvojicu klasických monitorov a dobre poslúžia aj pri hrách.

Ďalšia vec, ktorú si treba pri výbere monitora všímať, je ochrana zraku. Väčšina moderných monitorov dnes používa ovládanie podsvietenia jednosmerným prúdom, takže podsvietenie nebliká (Flicker Free). Toto je dôležitý faktor hlavne vzhľadom na to, že pred monitorom bude školák tráviť veľa času a blikajúce podsvietenie unavuje zrak. K dispozícii je aj technológia potlačenia modrého spektra, ktorá chráni zrak.

Doplnkové funkcie ako vstavané reproduktory alebo webová kamera sú výhodné, ak je predpoklad, že sa školák bude občas učiť aj diaľkovo z domu.

Pri výbere monitora je dôležité brať do úvahy nielen súčasné, ale aj budúce potreby vášho školáka. Kúpa kvalitného monitora môže priniesť roky pohodlného a efektívneho štúdia bez ďalších zbytočných investícií.

Úvodné foto: shutterstock.com

 



AOC Q27G2S/EU

Herný monitor s atraktívnym dizajnom, 27-palcovým displejom IPS s rozlíšením QHD 2560×1440 pixelov, obnovovacou frekvenciou 165 Hz a latenciou 1 ms. Podpora Adaptive Sync a kompatibilita s technológiou G-Sync je zárukou plynulého a zároveň ostrého obrazu aj v najdynamickejších herných scénach. Podľa typu hry si vyberiete jeden z troch prednastavených režimov FPS, Racing a RTS alebo si môžete nakonfigurovať dva používateľské režimy. Technológia AOC Shadow Control umožní zobraziť viac detailov v tieni. Funkcia Dial Point umožňuje presnejšie zamierenie na nepriateľské ­objekty. Stojan umožňuje nastavenie výšky zobrazovacieho panela aj jeho otočenie o 90°, takže ho môžete používať aj na výšku.

CENA: 299 EUR
Viac informácií: https://aoc.com/cz/gaming/products/monitors/q27g2s-eu

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

odporúčam školákovi monitor za 89€, tu je link: každý rodič má dnes hlboko do vrecka: reakcia na: Vyberáme monitor pre školáka

21.9.2023 20:09
mi-store.sk/produkt/mi-23-8-desktop-monitor-1c/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať