SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Ako vybrať notebook pre žiaka

0

Pred začiatkom školského roka treba zvážiť, či nebude treba kúpiť nový počítač, ktorý hlavne pre starších žiakov a študentov stredných škôl je priam nevyhnutný pracovný nástroj.

V článku poradíme pri výbere vhodného notebooku a príslušenstva. Do úvahy pripadajú aj tablety s klávesnicou, ale túto cenovo atraktívnu možnosť treba dobre zvážiť. Tabletov s Windows je na trhu ako šafranu a väčšina výučbových aplikácií je k dispozícii len pre tento operačný systém.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Notebook zadarmo z projektu Digitálny žiak

Tento rok sa do popredia dostáva kategória notebookov do 350 eur, pretože príspevok z eurofondov v takejto výške by mal byť v rámci projektu Digitálny žiak vyplatený 150 000 žiakom z rodín s nižšími príjmami v základných a stredných školách. Príspevok možno uplatniť do 31. 10. 2023. Viac podrobností na digitalnyziak.sk. Notebook, prípadne tablet s externou klávesnicou má spĺňať niekoľko podmienok. Musí mať displej s minimálnym rozlíšením 1366 × 768 pixelov a uhlopriečkou minimálne 25 cm (10 palcov), musí mať minimálne jeden fyzický port na pripojenie periférií, fyzickú klávesnicu, či už ako súčasť zariadenia, alebo pripojiteľnú cez USB či bezdrôtovo. Zariadenie by malo umožňovať ovládanie kurzora prostredníctvom myši, dotykového displeja či touchpadu. Musí mať zabudovanú kameru, reproduktory a mikrofón a musí podporovať pripojenie Wi-Fi. Medzi požiadavky patrí aj možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám. Tablet by mal mať slot na SIM kartu a integrovaný modem LTE. Ostatné zariadenia musia mať možnosť pripojenia modemu LTE pre 4G sieť. V praxi to znamená, že je potrebný port USB pre externý modem. Zariadenie musí byť nové, vyrobené v roku 2022 a neskôr, musí mať minimálne dvojročnú záruku a garantovanú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardvérové aj softvérové vybavenie). Výška príspevku neohraničuje cenu zariadenia. Rodič môže doplatiť a kúpiť zariadenie a príslušenstvo aj nad rámec technickej špecifikácie a výšky príspevku. Na e-shopoch sme našli notebooky vyhovujúce týmto požiadavkám od 160 eur, takže pri kúpe takéhoto modelu zvýši aj na 24-palcový monitor, pričom budete doplácať okolo 10 eur.

Rozmery, hmotnosť a výdrž batérie

Namiesto technických parametrov začneme ergonómiou a špecifikami používania v školskom prostredí. Predpokladajme časté či dokonca každodenné nosenie do školy. Preto treba vybrať čo najľahší notebook, a to aj za cenu menšieho displeja. Hlavne pre mladšie ročníky odporúčame zariadenia s uhlopriečkou 12 – 13 palcov. Tie sú zároveň aj najlacnejšie, máme na mysli modely s rozlíšením 1366 × 768 pixelov. Výrobca, samozrejme, musel niekde ušetriť, takže od nich neočakávajte špičkový výkon, ale notebook s procesorom Intel Celeron, 4 GB RAM a 128 GB úložného priestoru žiakom bohato stačí.

Na komfortnú prácu môžete dokúpiť monitor. Ceny modelov s uhlopriečkou 24 palcov sa začínajú od 100 eur. Žiaci z technických a hlavne bezpečnostných dôvodov nemajú v laviciach zásuvky. Preto by batéria na jedno nabitie mala pri bežnej práci vydržať aspoň 6 hodín, teda jeden školský deň po odrátaní prestávok. Vzhľadom na nie vždy šetrné zaobchádzanie treba kalkulovať so životnosťou 3-4 roky, často aj menej, takže pri nákupe notebooku pre piataka základnej školy nemá zmysel vyberať parametre tak, aby poslúžil aj v maturitnom ročníku.

Po čom študenti túžia

Samozrejme, po hernom notebooku. V konečnom dôsledku kúpa herného notebooku nie je vôbec zlý nápad. Výkon a grafické možnosti týchto strojov stačia na akýkoľvek stredoškolský aj univerzitný projekt vrátane editovania grafiky či videa pre študentov umeleckých smerov, pričom rozmermi a hmotnosťou sa už nelíšia od bežných modelov. Ceny herných notebookov sa začínajú už od 600 eur, rozbalené nájdete v e-shopoch o 50 – 80 eur lacnejšie. Dobrý kompromis na prácu a aj na zábavu bude klasický notebook s výkonnejším procesorom a dedikovanou grafikou. Takéto riešenie vás pravdepodobne vyjde lacnejšie než dizajnovo vyšperkovaný herný notebook s rovnakými parametrami.

Monitor, klávesnica, myš

Na prvý pohľad by sa zdalo, že k notebooku s 13-palcovým displejom, ktorý má rozlíšenie full HD čiže 1920 × 1080 pixelov, nemá zmysel kupovať 24-palcový monitor. Opak je pravda. Okrem rozlíšenia je dôležitý parameter aj tak­zvaná mierka, ktorá zaručuje, že texty budú dobre čitateľné. Ak sa vo Windows pozriete do nastavenia obrazovky, zistíte, že na 12-palcovom displeji je implicitne nastavená mierka 200 % a na 24-palcovom monitore 100 %. Samozrejme, nie je problém zmeniť nastavenie na 100 % aj na malom displeji, ale texty budú veľmi malým písmom, takže ich prečítate len ťažšie, ak vôbec. Na podstatne väčšej obrazovke monitora budú texty dobre čitateľné aj pri mierke 100 % a na obrazovku sa zmestí dvakrát viac obsahu. Ak potrebujete väčší monitor, pri uhlopriečke 27 palcov odporúčame uvažovať o rozlíšení 2K čiže 2560 × 1440 pixelov. Nemusíte sa báť, že by vás takýto monitor cenovo zruinoval. V ponuke sú dokonca aj 28-palcové monitory s rozlíšením 4K čiže 3840 × 2160 pixelov s cenou pod 250 eur. Samozrejme, nižšia cena je dosiahnutá nejakým kompromisom, napríklad v oblasti obnovovacej frekvencie či vernosti podania farieb.

Ak má študent herný notebook, bude pravdepodobne chcieť aj monitor s rovnakým prívlastkom. Pre herné monitory je typická vyššia obnovovacia frekvencia, typicky 144 Hz a viac, a čo najnižšia latencia, typicky 1 ms. Ak sa uspokojíte s uhlopriečkou 24 palcov, splnenie takéhoto želania je reálne aj s limitovaným rozpočtom, v ponuke sú kvalitné herné monitory s cenou od 150 eur.

K monitoru potrebujete klávesnicu a myš. Môžu sa pripájať cez USB alebo bezdrôtovo. Bezdrôtové zariadenia sú praktickejšie. Môžete ich pripájať cez bluetooth alebo cez USB dongle, ktorý môže byť spoločný pre klávesnicu aj myš. Pri výbere klávesnice bude hlavným rozhodovacím kritériom zdvih klávesov. Niekomu vyhovuje nižší zdvih, 1,5 – 2 mm, čiže taký, na aký je zvyknutý pri klávesnici notebooku, príležitostní hráči uprednostnia klávesnice s vyšším zdvihom klávesov.

Reproduktory a slúchadlá

Vstavané reproduktory notebookov aj monitorov sú limitované veľkosťou, takže okrem výnimiek sa hodia len na príležitostné počúvanie. Preto sú pri zriaďovaní pracovného miesta dôležité aj reproduktory alebo slúchadlá. V ponuke je veľké množstvo externých reproduktorov, ktoré sa k notebooku pripájajú káblom s 3,5 mm konektorom jack alebo bezdrôtovo cez bluetooth. Vo všeobecnosti platí, že čím sú reprosústavy väčšie, tým lepšie dokážu zahrať nízke tóny, ľudovo nazývané basy. Väčšinu poslucháčov uspokoja stereo reproduktory, prípadne stereo zostava s dvoma malými, takzvanými satelitnými reproduktormi, ktoré hrajú stredy a výšky, a jedným väčším subwooferom, určeným na reprodukciu basov. Ak je v izbe viac detí, prípadne v internátoch sú nevyhnutné slúchadlá, aby ste nerušili ostatných a neboli sami rušení.

Tlačiareň

Odklon od papierových dokumentov je čoraz väčší, ale v mnohých prípadoch majú tieto dokumenty nesporné výhody. Môžete využiť možnosť odovzdania školských prác v papierovej podobe, pre mladších žiakov sa dajú tlačiť rôzne pracovné listy a veľa študentov stále uprednostňuje učenie z papierových materiálov, kde môže používať farebné značkovače. Študijné materiály v papierovej podobe sú výhodné aj z hľadiska ochrany zraku, hlavne pri večernom samoštúdiu. Pre žiakov a študentov odporúčame farebnú tlačiareň. Najlacnejšie sú atramentové tlačiarne s atramentom vo vymeniteľných náplniach. Najlacnejšiu prevádzku majú tlačiarne s dopĺňaním atramentu.

Úvodné foto: freepik / freepik.com
 ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE Edition

Notebook je pre žiaka a študenta nielen pracovný nástroj, ale môže byť aj štýlovým doplnkom. Atraktívny dizajn limitovanej edície BAPE vznikol v spolupráci s módnou značkou A BATHING APE a zdobí nielen notebook, ale aj pribalenú myš, tašku, figúrku a súbor nálepiek. Vivobook S 15 OLED zaujme aj brilantným 2,8K displejom OLED s frekvenciou 120 Hz a výkonným procesorom Intel Core 13. generácie i5-13500H, ktorý spolu so 16 GB rýchlej pamäte LPDDR5 v pohode zvláda náročné úlohy typu editovania videa. 

CENA: 1 099  € (vrátane príslušenstva)
Viac informácií: www.asus.com/sk/

ACER Aspire 3

Štýlový notebook s 15,6" FHD displejom, procesorom Intel Celeron N4500, 4 GB operačnej pamäte grafikou Intel UHD Graphics, rýchlym 128 GB polovodičovým diskom SSD a HD webovou kamerou. Notebook má operačný systém Windows 11 Home S + Microsoft 365 Personal, podporuje  Bluetooth 5.0 a Wi-Fi ac. Používateľ má k dispozícii 3 porty USB, z toho 2× USB 3.2.  Gen 1, 1x 2.0) a port HDMI. Notebook je bez doplatku pre program Digitálny žiak. S notebookom dostanete ako bonus  štýlový ruksak a zľavový kupón od 4ky na paušál Sloboda dáta, alebo Sloboda pre mladých.

CENA: 350 €
Viac informácií: www.agem.sk

Vymeňte notebook za najnovší tablet Samsung Galaxy Tab S9.

Najmodernejší tablet od Samsungu je ako ľahko prenosný počítač a plnohodnotne nahradí váš notebook. Navyše má dotykové pero S Pen, najväčší displej a bezkonkurenčne výkonný procesor, skvelý zvuk a je odolný a vhodný aj do terénu. To naznačuje, že dlho vydrží a je ako stvorený aj na zábavu po škole.   

Tablety Galaxy Tab S9 sú ľahké, štíhle a odolné. Bez problémov zvládajú aj pobyt v drsnejšom teréne. Spolu s obľúbeným dotykovým perom S Pen majú certifikát odolnosti IP68 proti ­prachu a vode. Nový tablet s úložiskom až 1 TB má dostatok energie na celý deň, rýchlo sa nabíja, výborné fotí a hravo komunikuje aj s vaším smartfónom, hodinkami či slúchadlami ­Samsung. Galaxy Tab S9 je stvorený pre radosť v rôznych podobách. Je s ním zábava, ale nudiť sa s ním nebudete ani v škole.

CENA: 899 €
Viac info: www.samsung.com

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať