Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Vytvorili syntetické bunky, ktorá sa sami dokážu deliť a rozmnožovať

1

Výskumníci zostrojili jednobunkový syntetický organizmus, ktorý sa delí a množí rovnako ako ten pravý. Tento pokrok by mohol raz pomôcť výskumníkom postaviť zo syntetizovaných buniek miniatúrne počítače či malé továrne na výrobu liekov. Výskumný tím z Národného ústavu pre štandardy a technológie (NIST) plánujú navrhnúť živé senzory, ktoré môžu robiť merania okolitého prostredia a monitorovať jeho kyslosť, teplotu a hladinu kyslíka.

Tieto senzorové bunky by mohli tiež vyrábať konkrétne lieky a mohli by sa potenciálne umiestniť do ľudského tela. Jedna z predstáv je taká, že keď bunka zaznamená chorobný stav, môže začať pôsobiť terapeuticky. Ďalšie bunky by sa dali kultivovať v laboratóriu a použiť na efektívnu výrobu potravín a palivových produktov, zatiaľ čo iné by boli uspôsobené na vykonávanie výpočtových funkcií v molekulárnej mierke. No to všetko sú vízie do budúcnosti.

Vedci musia najprv odhaliť tajomstvá bunky na základnej úrovni, aby s ňou mohli manipulovať vo svojich syntetických organizmoch. V novej štúdii publikovanej v časopise Cell výskumníci pracovali s existujúcou umelou bunkou s názvom JCVI-syn3.0, ktorá bola vytvorená v roku 2016 a obsahuje iba 473 génov (na porovnanie, baktéria Escherichia coli má asi 4000 génov).

Táto bunka bola vyrobená z baktérie Mycoplasma genitalium, sexuálne prenosného mikróbu, ktorý vedci zbavili prirodzenej DNA a nahradili ju vlastnou upravenou DNA. Pri vytváraní JCVI-syn3.0 chceli zistiť, ktoré gény sú absolútne nevyhnutné na to, aby bunka prežila a fungovala normálne, a ktoré sú nadbytočné.

KON - RAD

No hoci bunka JCVI-syn3.0 mohla bez problémov vytvárať proteíny a replikovať svoju DNA, nemohla sa deliť na dve rovnaké guľové časti. Namiesto toho sa delila náhodne a vytvárala dcérske bunky rôznych tvarov a veľkostí. Vedci sa preto rozhodli vrátiť niektoré gény do základnej bunky. Po rokoch práce verzia JCVI-syn3A obsahuje dovedna 492 génov, pričom 7 génov je kritických pre normálne bunkové delenie. Opätovné zavedenie týchto génov umožnilo základnej bunke rozdeliť sa na dokonale rovnaké guľovité časti.

 Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Študujú ako vyrastie umelý rakovinový nádor? reakcia na: Vytvorili syntetické bunky, ktorá sa sami dokážu deliť a rozmnožovať

31.3.2021 12:03
To by niekto mohol zneužiť na vytovrenie umelého rakovinového nádoru v tele tento rast buniek a ich delenie na vojenské účely.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať