
Využíva vaše dieťa moderné technológie bezpečne a zmysluplne?
Každý mesiac Vám prinášame aktuálnu tému z portálu bezpecnenanete.sk.
Technológie nás sprevádzajú všade. A nielen nás, ale aj naše deti, ktoré si ich mimoriadne rýchlo a ľahko osvojujú a trávia pri nich čoraz viac času. Je na rodičoch, aby zariadenia a aplikácie, ktoré ich deti využívajú, boli bezpečné, primerané veku dieťaťa a aby bol primeraný aj čas, ktorý dieťa strávi pri obrazovkách rôznych zariadení.
Ak si rodič myslí, že keď v ranom veku umožní svojmu dieťaťu tráviť veľa času so smartfónom, tabletom či počítačom, vyrastie z neho druhý Bill Gates, tak sa okrem výnimiek potvrdzujúcich pravidlo veľmi mýli. Tak ako je rodičovská povinnosť učiť deti umývať si zuby alebo sa zdravo stravovať, s rovnakou samozrejmosťou by ich mali viesť k tomu, ako technológie primerane používať a ako s nimi hodnotne tráviť čas.
Prvý smartfón
Vhodný vek na prvý smartfón je podľa odborníkov 10 rokov. Samozrejme, závisí to od vyspelosti dieťaťa. Na začiatok pokojne vyskúšajte niektorý z lacnejších modelov, prípadne váš starší mobil, ktorý už nepoužívate. Postupne uvidíte, ako sa dieťa so zariadením spriatelilo a či postačuje jeho potrebám. Pokiaľ si nie ste úplne istí, či je vaše dieťa pripravené na prvý smartfón, choďte na to postupne. Zvoľte najskôr mobil bez pripojenia na internet. Vysvetlite mu, ako sa zariadenie používa, a aj to, že slúži výhradne na komunikáciu s vami prostredníctvom hovorov a SMS správ. Vytvorte v ňom zoznam kontaktov najbližších ľudí, naučte dieťa číslo tiesňovej linky a to, že sa mobil nepoužíva pri prechádzaní cez cestu. Zabezpečte zariadenie vášho dieťaťa vstupným PIN kódom (odtlačok prsta, sken tváre) a nastavte rozumný čas, po ktorom sa telefón uzamkne. Zariadenie zabezpečte aj spoľahlivým bezpečnostným softvérom. Napríklad aplikácia ESET Parental Control ponúka rodičom možnosť chrániť deti pred nevhodným obsahom, sledovať polohu dieťaťa a dohliadať na čas, ktorý s mobilom trávi.
Hry na počítačoch, tabletoch a smartfónoch
Téma videohier rozdeľuje odborníkov v oblasti detskej psychológie na dva tábory. Na jednej strane stojí skupina uznávajúca technológie a online hry ako súčasť zdravého vývinu dnešných detí, na druhej strane sa uznáva detstvo bez videohier. Výskumy potvrdili, že správne zvolené hry rozvíjajú kreativitu, riešenie problémov či motivujú na pohyb. Videohry môžu zlepšiť vizuálne a kognitívne schopnosti a deti si vďaka nim osvojujú prvky kritického myslenia. Veľakrát však siahnu po vekovo nevhodných hrách, často násilných, a môžu hraniu ľahko prepadnúť. Rodičia by sa vždy mali zaujímať o to, akú hru ich dieťa hrá, a rozprávať sa s nimi o obsahu, aby deti porozumeli rozdielu medzi virtuálnym svetom hry a realitou.
Dieťa a internet
Aj v prípade, ak vaše dieťa vie o počítačových technológiách viac ako vy, treba si s ním pohovoriť o rizikách, ktoré striehnu v online priestore, a hlavne nastaviť jasné a zrozumiteľné pravidlá najmä ohľadne bezpečnosti a času stráveného s technológiami. Kontrola týchto pravidiel by mala byť založená na vzájomnej dôvere, prípadne by ste na ich dodržiavanie mohli takisto použiť technológie, napríklad softvér na rodičovskú kontrolu ESET Parental Control, ktorý pomáha chrániť deti, keď nie ste s nimi. A čo je najdôležitejšie, ohľadne rozumného a užitočného trávenia času s technológiami by ste mali ako rodič byť deťom príkladom.
Rodič by mal od dieťaťa zistiť, akých influencerov sleduje a či prípadne nepoužíva sociálne siete, aj keď na to ešte nemá vek. Takisto po dosiahnutí stanoveného veku treba dieťa poučiť, čo na sociálne siete dávať môže a čoho by sa na týchto platformách malo vyvarovať. Týka sa to predovšetkým profilových fotografií, selfies či videí. Je pozitívne, že mladí môžu aj takýmto spôsobom prezentovať svoje schopnosti a talent, či už v športe, speve, tanci, či iných aktivitách.
Deti používajú sociálne siete na udržiavanie vzťahov s kamarátmi, zdieľanie fotiek, hudby a videí a získavajú vďaka nim aj informácie na prípravu do školy. Viac ako dve tretiny detí zdieľajú na sociálnych sieťach svoje zážitky a názory. S meniacimi sa návykmi doby treba upozorňovať na nástrahy, ktoré na ne prostredníctvom sociálnych sietí číhajú, a poučiť ich, ako sa im môžu vyhnúť. To, že niektoré príspevky, fotografie či videá uverejnené tínedžermi ich kamaráti alebo spolužiaci skritizujú, prípadne ich označia za trápne, môže prerásť do problému či dokonca systematického kyberšikanovania. Falošné správy a hoaxy sa internetom šíria rýchlosťou svetla aj medzi dospelými, preto sa nečudujme, ak im podľahnú slabo informované a často naivné deti. Rozdiel je aj v typickom používaní rôznych sociálnych sietí. Kým na Facebooku sa mladí ľudia zverujú so svojimi názormi, náladami či problémami, sieť TikTok je zameraná skôr na to, aby ste nejakým spôsobom pobavili ostatných.
Rodičovská kontrola a bezpečnostné riešenia
Spoľahlivý bezpečnostný softvér, ktorý vaše dieťa ochráni pred nástrahami internetu a poskytne vám možnosť dohliadať na jeho bezpečnosť, je oveľa rozumnejšie riešenie než dieťaťu zakazovať prístup k technológiám. Hlavná úloha rodičovskej kontroly je zamedzenie prístupu na webové stránky s nebezpečným alebo nevhodným obsahom. Súčasné rodičovské kontroly poskytujú viacero praktických funkcií a sú jednoduché na ovládanie. Môžete ich používať v prehliadačoch, ako aj v bezpečnostnom softvéri. Napríklad v produkte ESET Internet Security rodičovská kontrola umožňuje zamedziť prístup na nebezpečné alebo nevhodné webové stránky či blokovať stránky na základe preddefinovaných kategórií a veku dieťaťa. ESET Parental Control pre Android chráni deti pred hrozbami, ktoré na ne číhajú pri používaní smartfónov a tabletov. Pomocou neho môžete nastaviť konkrétne časy a hodiny, keď bude mať vaše dieťa prístup na internet, obmedziť typy stránok, ktoré môže navštevovať, povoliť mu alebo limitovať hranie hier, prípadne sledovať jeho presnú polohu. V aplikácii ESET Parental Control pre Android môžete napríklad nastaviť prázdninový režim, v ktorom sa nebudú uplatňovať časové obmedzenia a limity na používanie aplikácií. Funkcia môže byť nápomocná aj počas školského roka na nastavenie obmedzenia v rámci vyučovacích hodín.
Prostredníctvom geolokalizácie môžete kedykoľvek zistiť a zobraziť polohu zariadenia dieťaťa, aby ste sa oň nemuseli strachovať, ak sa vám zabudne ozvať. Skvelá funkcia je aj zóna s upozornením – môžete si vytvoriť zóny, v ktorých sa vaše deti najčastejšie pohybujú. Ak túto zónu dieťa prekročí, aplikácia vás na to sama upozorní. Zisťovanie polohy funguje aj v prípade, ak smartfón dieťaťa nie je pripojený k internetu. Zo smartfónu rodiča sa odošle SMS príkaz, ktorým si zo zariadenia dieťaťa vyžiadate zaslanie informácie o jeho polohe GPS.
K rodinnému balíku ESET Family Security pack, ktorým ochránite až štyri zariadenia v domácnosti, teraz získavate zadarmo e-knihu Spojení navždy od Zuzany Gránskej. Kniha ponúka návod, ako vychovať empatické, hodnotovo zamerané deti a nestratiť ich navždy v digitálnej dobe. Vezme vás hlbšie do sveta technológií, aby ste lepšie porozumeli, čím žijú vaše deti, ale aj to, aké nástrahy im pri tom hrozia. Nájdete v nej užitočné odporúčania odborníkov vrátane bezpečnostných expertov z ESETu.
Viac zaujímavých informácií o IT bezpečnosti sa dočítate na webe bezpecnenanete.sk,
kde sa nielen tejto téme venujú podrobnejšie odborníci z ESETu.
Zdroj: www.bezpecnenanete.sk