SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

ASUS TUF Dash F15 FX517 - výkonný notebook pre hráčov študentov aj inžinierov

0

Testoval som atraktívny variant v bielej farbe Moonlight White s procesorom Intel Core i7 12-tej generácie a grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3060. Aj napriek kompaktnému telu z kombinácie hliníka na veku displeja a plastovej základne má notebook účinné chladenie, ktoré umožňuje využiť výkon inštalovaných čipov. Čo sa týka odolnosti, notebook spĺňa požiadavky vojenského štandarsu MIL-STD-810H.

Zdroj:ASUS

Zdroj:ASUS

Dizajnéri vsadili na elegantný a ak odmyslíme bielu farbu tak aj relatívne nenápadný dizajn, bez blikajúcich farebných prvkov. Panel klávesnice, bočné steny s konektormi a otvormi na vyfukovanie chladiaceho vzduchu sú čierne.

Na kryte displeja je pomerne nenápadné logo TUF. Po otvorení notebooku však zistíte že sa jedná o plnohodnotný herný stroj, hlavne vďaka priesvitným „herným“ klávesom. Tlačidlo na zapnutie/vypnutie má zaujímavý nepravidelný hexagonálny tvar. Samozrejme nechýba podsvietenie kláves, vzhľadom na biely variant je aj podsvietenie biele. Už spomínané WASD klávesy sú podsvietené na celej ploche takže ľavá ruka ich intuitívne nájde aj v dobre zatemnenom hernom „brlohu“ Ostatné klávesy majú podsvietený obvod a samozrejme aj symboly. Aj spodná stena má zaujímavý dizajn, ktorý je nielen atraktívny, ale je navrhnutý tak, aby otvory umožňovali kontrolovaný prívod vzduchu do chladiacich ventilátorov. Samozrejme ventilátory nasávajú vzduch aj zhora cez klávesnicu.

Rozmery notebooku sú dané 15,6 palcovým displejom, takže zostal priestor aj na numerickú klávesnicu, aj keď jej klávesy sú trochu užšie. Kurzorové klávesy majú zas polovičnú výšku, avšak na tento účel sa v hrách predsa používajú klávesy WASD.  Zdvih klávesov je dostatočne dlhý, približne 2 mm, takže ovládanie hier z klávesnice a samozrejme aj písanie je presné. Pružný odpor kláves by vzhľadom na to, že sa jedná o herný notebook mohol byť ešte o niečo silnejší. Nad klávesnicou sú ešte štyri samostatné multimediálne klávesy. Touchpad bez hardvérových tlačidiel má hladký povrch, takže gestá na ňom sú presné.

Notebook sa dá pomerne ľahko rozobrať a poskytuje pomerne dobré možnosti rozšírenia. Pre RAM moduly sú k dispozícii dva SODIMM sloty, takže operačnú pamäť môžete rozšíriť až na 64 GB. To uvítajú nielen hráči, ale aj ľudia technických profesií, prípadne vývojári, či testeri softvéru ktorí si budú môcť vytvoriť a spustiť viac virtuálnych počítačov. Dobré správy ohľadne upgrade pokračujú.  K dispozícii sú dva sloty M.2 NVMe, takže môžete rozšíriť aj úložnú kapacitu Chladiaci systém s dvomi ventilátormi a tepelnými trubicami je dostatočne dimenzovaný.

Displej s uhlopriečkou 15,6 palca a rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 144 Hz je dobrou voľbou pre použitý grafický čip. NVIDIA RTX 3060 by síce „utiahol“ aj 2K rozlíšenie, avšak s menšou snímkovou frekvenciou v graficky náročných scénach. Matný povrch zobrazovacieho panelu účinne eliminuje odlesky. V strede obrazovky som nameral 280 nitov v rohoch 252 nitov, čo ľudské oko nemá šancu rozlíšiť, takže obraz sa javí rovnomerne podsvietený.  Kolorimetrickou sondou som nameral 72% pokrytie farebného priestoru RGB, takže grafici a editori fotiek, či videí, pre ktorých sa tento notebook výpočtovým a hlavne grafickým výkonom hodí by museli použiť externý monitor. Na reguláciu jasu podsvietenia nie je použitá PWM, takže nepostrehnete žiadne blikanie. Hráči ocenia prepínač MUX-

Desaťjadrový procesor Intel Core i7- i7-12650H 12-tej generácie Adler Lake  má 6 Performance a 4 Efficiency, čiže energeticky úsporné jadrá. Pri bežnej záťaži je taktovaný na 2,3 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je až do 4,7 GHz pre P jadrá a 3,5 GHz pre E jadrá. . Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, avšak parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W s možnosťou krátkodobého zvýšenia na 45  – 115 W svedčí o vysokom výkone, samozrejme iba vtedy ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť.

Testovaný model mal k dispozícii 16 GB RAM. Pri hrách sa samozrejme bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3060 s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu. K dispozícii je 6 GB grafickej pamäti GDDR6.  TDP grafického čipu RTX 3060 sa pohybuje od 80 W do 115 W pri aplikovaní Dynamic Boost. Výhody grafickej karty GeForce RTX 3060 samozrejme využijú aj tvorcovia obsahu v grafických, či inžinierskych aplikáciách, alebo aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU.

Mriežky reproduktorov sú nasmerované nadol a šikmo do strán a zvuk je aj vďaka pomerne vysokým nožičkám na bežné účely pomerne kvalitný, na vychutnanie dunivých efektov v hrách určite použijete slúchadlá, či externé reproduktory. Po pripojení slúchadiel máte vďaka technológii DTS:X Ultra k dispozícii virtuálny 7.1 kanálový priestorový zvuk a 8 prednastavených režimov pre hudbu, filmy a rôzne herné žánre.

Väčšina portov je na ľavej strane, na pravej strane,

na pravej strane je len jeden USB-A port, čo je praktické napríklad na pripojenie myši, či herného ovládača. Na ľavej strane je napájací konektor, konektor RJ-45 (Ethernet), konektor HDMI 2.0b na pripojenie monitora, dva porty USB-A, Gen 3.2,  port USB-C 3.2 a audio konektor. Samozrejmosťou je podpora najnovšieho štandardu WiFi 6 a Bluetooth 5.2

Výduchy pre ohriaty vzduch na zadnej strane

Vyskúšal som niekoľko hier rôznych žánrov vrátane môjho obľúbeného a na výkon náročného MS Flight Simulátora 2020 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila. Softvér Armoury Crate umožňuje doladiť výkonový profil a ďalšie parametre.

V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 7575.  Veľmi ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak s podporou AI. Bežne musí GPU pre zobrazenie jediného snímku spočítať údaje pre približne 4 milliony pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 20,69 fps, po aktivovaní DLSS sa snímková frekvencia zvýšila na 50,8 fps.

Výdrž na batériu je pri sledovaní videa viac než 7 hodín, pri hraní samozrejme adekvátne klesne. V balení je 180 W napájací zdroj

Verdikt: Elegantný herný notebook s optimálne zladeným výkonom, ktorý poteší nielen hráčov, ale aj študentov, inžinierov a kreatívcov.

Technické parametre: Procesor: Intel Core i7-12650H, 10 jadrový – 6 výkonných a 4 energeticky úsporné jadrá, taktovacia frekvencia 2,3 GHz – 4,7 GHz; 16 GB DDR5 4800 MHz; disk 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná Intel UHD Graphics +  NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, displej 15,6", rozlíšenie FullHD 1920 x 1080 px; konektivita: WiFi 802.11ax 2x2, Bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: 1 x USB-C s podporou Thunderbolt 4, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C DisplayPort / power delivery / G-SYNC, 2× USB-A 3.2, Ethernet RJ45, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 76 Wh; rozmery:  35.4 x 25.1 x 1.99 ~ 2.07 cm, hmotnosť 2 kg Cena:  1469 eur

+ atraktívny a praktický dizajn, grafický výkon, možnosť rozšírenia diskovej a pamäťovej kapacity

- kurzorové klávesy mohli byť väčšie

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS TUF Dash F15 FX517 herný notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať