NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Ako cez dovolenku hospodáriť s mobilnými dátami

0

V letnom čísle sme sa za normálnych okolností venovali prehľadu možností telefonovania a mobilných dát v roamingu so zameraním na exotické krajiny.

CANON_Q42021

Tento rok je situácia s cestovaním veľmi špecifická, takže aj tí, ktorí sa rozhodnú dovolenkovať v zahraničí, budú pravdepodobne uprednostňovať krajiny EÚ, ktoré sú v čase písania článku považované za bezpečné, ale situácia sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Príkladom v tomto smere je Portugalsko. Aj pri dovolenke na Slovensku, ak nemáte k dispozícii pripojenie Wi-Fi a musíte využívať mobilné dáta, si treba uvedomiť, že pri neuváženom využívaní môžete svoj dátový paušál veľmi rýchlo vyčerpať. Atraktívne prostredie, výlety, jedlá, zážitky...  všetko fotíte, nakrúcate videá a okamžite zdieľate na sociálnych sieťach, takže sa môže ľahko stať, že objem dát spotrebovaných vami a členmi vašej rodiny počas dovolenky vzrastie 10, niekedy aj 50-násobne, možno aj viac. Najviac údajov sa spotrebuje na zdieľanie či pozeranie videí. Pri štandardnom rozlíšení 480p spotrebujete za hodinu približne  0,6 GB, takže na jeden film miniete gigabajt. V HD rozlíšení na hodinové pozeranie videa spotrebujete 1 GB dát a vo full HD 1,5 – 2 GB. Pri počúvaní hudby zo streamovacích služieb typu Spotify v štandardnej kvalite miniete za hodinu približne 40 MB, v lepšej kvalite (160 kb/s) 70 MB za hodinu a v najvyššej kvalite (320 kb/s) až 120 MB za hodinu.

MSI_122021

Dokonca aj synchronizácia a zdieľanie fotografií sa môže významne podpísať na spotrebe údajov. Pravdepodobne máte nastavenú synchronizáciu fotografií s cloudovou službou, v prípade mobilnej platformy Android napríklad Fotky Google, pre iPhone do cloudovej služby iCloud, prípadne do cloudových služieb tretích strán, napríklad Microsoft OneDrive. Vtedy vo väčšine prípadov každú fotografiu odosielate z mobilu dvakrát. Prvýkrát, keď sa automaticky synchronizuje s príslušnou cloudovou službou, a druhýkrát, keď ju zdieľate na sociálnej sieti. Veľkosť fotografie zo smartfónu je približne 7 MB, takže ak denne odfotíte 50 záberov, pri synchronizácii to zaberie 350 MB, a ak 15 fotografií zdieľate, bude to 450 MB. Za dva dni takto môžete minúť gigabajt dát.

Preto sa vždy pokiaľ možno pripájajte na Wi-Fi. Či už je to v hoteli, reštaurácii, alebo na iných miestach, kde je takéto pripojenie k dispozícii. Ak ste odkázaní na mobilné dáta a nemáte skutočne neobmedzený paušál, mali by ste sa snažiť údajmi šetriť. Možno niekedy neodoláte pokušeniu zdieľať video z atrakcie na fakultatívnom výlete, ako inak, minimálne vo full HD rozlíšení. Dlhšie videá, prípadne videá v 4K rozlíšení, kde za hodinu streamovania spotrebujete 6 – 8 GB dát, by ste mali nahrať a posielať na YouTube či iné sociálne siete až po návrate do lokality s pripojením Wi-Fi. Filmy a videá určite nemusíte pozerať v najvyššej kvalite, dobrý kompromis je HD rozlíšenie, prípadne ešte úspornejšie rozlíšenie SD. Alebo sa skúste zamyslieť nad tým, či ste cestovali na dovolenku do zaujímavej lokality, aby ste tam pozerali na mobile filmy. Samozrejme, sú aj výnimky, keď niekoľko dní vytrvalo prší. Na to ste však mali myslieť dopredu a nahrať si do smartfónu nejaké filmy a hudbu.

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať