Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Ako si urobiť smart home aj bez stavebných úprav

0

Nie každý má príležitosť implementovať riešenia pre inteligentný dom a byt počas rekonštrukcie, keď môže káble, inteligentné zásuvky či ovládacie prvky zabudovať priamo do stien.

Vďaka možnostiam bezdrôtovej komunikácie sa pri budovaní systémov inteligentných domácností môžete zaobísť aj bez stavebných úprav. Väčšinu riešení prezentovaných v článku si môžete nainštalovať a nakonfigurovať svojpomocne. Výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo sú inteligentné radiátorové hlavice, aj to len v prípade nekompatibilných ventilov, prípadne výmena zásuviek, vypínačov a iných klasických prvkov elektroinštalácie za inteligentné.

Hlavná pridaná hodnota inteligentných domácností je vyšší komfort pre ich obyvateľov, pričom ich nesmú nijako obmedzovať a nútiť, aby sa museli neustále zaoberať ovládaním jednotlivých prvkov. Cieľom zabudovaných technológií je nielen odbremenenie obyvateľov od niektorých často vykonávaných rutinných úkonov spojených s prevádzkou domu, ako je ovládanie osvetlenia, kúrenia, klimatizácie, ovládanie žalúzií, prípadne polievanie trávnika, ale aj zabezpečenie objektu v prípade neprítomnosti vrátane simulovania, že priestor je obývaný.

Pridávaním komponentov ovládajúcich zariadenia a systémy v inteligentnej domácnosti sa zvyšuje aj komfort, ale iba do určitej rozumnej miery. Nastavovanie a konfigurovanie vás bude baviť možno prvý deň. Toto počiatočné nadšenie treba využiť, aby ste nastavili časové plány podľa typických aktivít. Tieto plány sú dôležité hlavne na reguláciu vykurovania a niekedy aj osvetlenia. Perfektné je, ak integrované riešenia disponujú nevtieravou autonómnou inteligenciou. Napríklad ak sa osvetlenie v byte automaticky spína a reguluje podľa toho, v ktorej zóne sa práve zdržiavajú ľudia. Ďalšia dilema, hlavne vo vzťahu ku kamerovým systémom, je zabezpečenie verzus pocit súkromia.


Súprava radiátorových hlavíc s termostatom

Koncepčný prístup

Treba si uvedomiť, že budovanie inteligentnej domácnosti je projekt, ktorý je pre vás významný tak z hľadiska zvýšenia komfortu a bezpečnosti, z hľadiska úspor energie, ale zároveň bude pre vás významný, aj čo sa týka investícií. Preto k takémuto projektu treba pristupovať koncepčne, a to bez ohľadu na to, či vo viacerých miestnostiach vymeníte klasické žiarovky za žiarovky s prívlastkom smart, alebo budete optimalizovať a automatizovať osvetlenie, vykurovanie, žalúzie, zabezpečenie, prípadne aj zalievanie záhrady – to všetko v napojení na centrálny alebo, čo je ešte lepšie, decentralizovaný riadiaci systém.

V prvej fáze sa budete rozhodovať, či ­budete svoj zámer zrealizovať systémom všetko naraz od jedného dodávateľa, alebo budete systémy inteligentného domu postupne skladať. Prvý prístup má výhodu v tom, že ešte pred ostrou inštaláciou si budete môcť nakúpené komponenty a subsystémy v testovacom zapojení vyskúšať, či sú navzájom kompatibilné, a ak narazíte na problém, môžete príslušný komponent vymeniť za vyhovujúci. Pri postupnom budovaní budete zasa môcť investície rozložiť na dlhšie časové obdobie. Ďalšia potenciálna výhoda vyplýva z rýchleho tempa inovácií elektronických systémov. Komponenty nakúpené o jeden či dva roky už budú na vyššej technologickej úrovni. Na druhej strane postupne nakúpené komponenty od rôznych výrobcov nemusia byť stopercentne kompatibilné, takže sa môže stať, že nevyužijete naplno všetky ich funkcie.

Reproduktor Amazon Echo Dot na zadávanie hlasových povelov

Dôležitá je hlavne kompatibilita inštalovaných zariadení tak, aby sa výsledný celok dal ovládať podľa možnosti z jedinej aplikácie. Potreba mať pre tri svietidlá od rôznych výrobcov v obývačke tri mobilné aplikácie vám prinesie diskomfort, pri ktorom budete s nostalgiou spomínať na staré dobré časy, keď ste používali klasické žiarovky a vypínače. Určite ste to pôvodne tak nechceli, ale keď budete po čase kupovať ďalšie smart svietidlá alebo žiarovky do ďalších miestností, pravdepodobne zistíte, že momentálne sú oveľa lacnejšie komponenty od iného výrobcu, a tak ich kúpite. Ani v takomto prípade nie je nič stratené, komponenty od rôznych výrobcov sa dajú integrovať pomocou služieb inteligentných asistentov typu Amazon Alexa či Google Assistant.

Aj jednoduché „smart“ systémy pomôžu ušetriť

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že jednoduché systémy za niekoľko desiatok eur, prípadne za malé mesačné splátky vám skôr než úsporu nákladov prinesú trochu zábavy a rozptýlenia, trvalého alebo chvíľkového. Spravidla obsahujú malú centrálnu ústredňu + niekoľko bezdrôtovo pripojených senzorov, vložiek do zásuviek, kamier, žiaroviek s možnosťou ovládania jasu a farby a tie lepšie systémy aj termostat a smart hlavice na radiátory. Aj s takýmto systémom môžete významne ušetriť. Klasické žiarovky, ktoré viac hriali, než svietili, už asi nemáte, ale možno máte rôzne žiarivky, prípadne modernejšie halogénové žiarovky. Ak ich nahradíte úspornými smart LED žiarovkami, ktoré majú rovnakú svietivosť pri nižšom príkone, a budete ich ešte podľa potreby stmievať, úspora môže byť signifikantná. Najviac, samozrejme, ušetríte optimalizáciou regulácie vykurovania.

Osvetlenie

Pri výbere riešenia do konkrétnej miestnosti musíte prihliadať nielen na intenzitu svetla, ale aj na farebnú teplotu bieleho svetla, prípadne na farebný odtieň. Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac, a možnosť nastavovania farby svetla je praktická hlavne pre lokálne „náladové“ osvetlenie. Oveľa dôležitejšia je možnosť meniť farebnú teplotu svetla, napríklad večer posunúť svetelné spektrum trochu viac dožlta, pretože človeku na relax najviac vyhovuje teplá biela. A neskoro večer ešte viac dožlta, aby svetlo obsahovalo čo najmenej modrej zložky, ktorá tlmí spánkový hormón. Starší členovia rodiny zrejme nebudú používať na ovládanie mobilnú aplikáciu, ale elektronický vypínač, ktorého funkciu stmievania si určite rýchlo obľúbia. Osvetlenie môže plniť aj dôležitú bezpečnostnú funkciu, keď riadiaci systém rozsvecovaním a zhasínaním svetiel simuluje vašu prítomnosť v dome alebo byte. V prípade narušenia sa zasa všetky svietidlá v dome rozsvietia, aby narušiteľ nemohol v pokoji „pracovať“.

Na prvé pokusy s inteligentným osvetlením odporúčam štartovací balíček niekoľkých žiaroviek od seriózneho výrobcu. To preto, aby to nebol len náhodný dovoz z Ázie, ale produkt etablovaný na našom trhu, aby ste si mohli dokúpiť ďalšie žiarovky. Pri výbere treba dbať na to, aby na obale boli logá služieb inteligentných asistentov Amazon Alexa a Google Assistant, prípadne aj Apple HomeKit, pretože tieto služby umožňujú prepojiť zariadenia rôznych výrobcov.

Jednoznačne odporúčame balíček obsahujúci nielen žiarovky, ale aj takzvaný bridge, teda integračný modul, ktorý komunikuje so žiarovkami, vypínačmi a ďalším príslušenstvom. A

ký je v tom rozdiel? Aby ste mohli žiarovky ovládať odkiaľkoľvek a aby ste mohli vytvárať časové plány, smartfón nekomunikuje so žiarovkami priamo, ale cez cloudovú službu príslušného výrobcu. No a aby každá žiarovka nemusela komunikovať cez internet s cloudovou službou, komunikuje s ňou integračný modul v byte, pripojený cez Wi-Fi. Zároveň modul pomocou proprietárneho rádiového spojenia komunikuje so žiarovkami, stmievacími vypínačmi či svetelnými senzormi. Na tento účel sa väčšinou využíva niektorý zo štandardizovaných komunikačných protokolov, napríklad Z-wave či ZigBee. Jednak je priama komunikácia rýchlejšia a lokálna časť, teda prepojenie žiaroviek so smart vypínačmi bude fungovať aj v prípade výpadku internetového pripojenia. Navyše môžete žiarovky rozmiestniť v oveľa väčšom priestore, hoci v rodinnom dome. V pokročilých systémoch totiž žiarovky navzájom tvoria mesh sieť. V praxi to znamená, že každá žiarovka sa navzájom prepája s ostatnými, ktoré sú v dosahu. Ak žiarovka nie je v dosahu centrálneho modulu, pripojí sa naň prostredníctvom inej žiarovky.

Zásuvky a spínacie prvky

Smart zásuvky môžu byť konštruované ako medzikus, ktorý sa vkladá do bežnej zásuvky, ako skupina zásuviek, ktoré sú súčasťou predlžovacej šnúry, alebo ako zásuvky na inštaláciu do skriniek elektrických rozvodov. Na spínanie zariadení, ktoré sú inštalované napevno, sa dajú použiť spínacie relé. Pri zásuvkách do skriniek a spínacích relé treba ich inštaláciu zveriť odborníkovi, ktorý má príslušnú elektrotechnickú kvalifikáciu. Smart zásuvky zvládnu prúdovú záťaž 10 A, čo pri napätí 230 V znamená maximálny príkon 2300 W. Zásuvky sa ovládajú cez rádiovú zbernicu, napríklad Z-Wave či ZigBee, ktorá umožňuje nielen spínať spotrebiče v zásuvke, ale aj merať ich energetickú spotrebu. Takisto sa dá zistiť, kedy v zásuvke pripojený spotrebič niekto zapol. Tieto zásuvky môžu prispieť aj k úspore energie. Ani nie tak vypínaním zásuviek so spotrebičmi v pohotovostnom režime v čase, keď sa nepoužívajú, ale nepriamo tým, že si v aplikácii môžete zobraziť aktuálnu a priebežnú výšku spotreby energie spotrebičov v týchto zásuvkách. Takáto informácia môže byť významnou motiváciou niečo s tým urobiť. V súčinnosti so systémom zabezpečenia si môžete nastaviť aj vypnutie niektorých spotrebičov pri odchode z domu. Samozrejme, aj tu treba premýšľať. Určite by nebolo rozumné napájať bezpečnostný systém zo zásuvky, ktorá sa počas neprítomnosti obyvateľov vypína, alebo monitorovať spotrebu chladničky a mrazničky a snažiť sa ušetriť nastavením vyššej než výrobcom odporúčanej teploty.

Inteligentné zásuvky

Kúrenie

Pri optimalizovaní vykurovania vám pomôžu moderné smart radiátorové hlavice a termostaty. V čom je ich prínos v porovnaní s klasickými hlavicami s nastaviteľným termostatom? Hlavne v možnosti nastavenia časového plánu. V čase, keď v byte nik nie je, stačí kúriť na nižšiu teplotu. Pred príchodom členov domácnosti sa teplota zvýši, aby v byte bolo príjemne teplo. Ak niektorý člen domácnosti má prísť domov skôr, nastaví si teplotu v predstihu z mobilnej aplikácie. Takisto môžete nastaviť iný časový plán pre miestnosti na severnej a južnej strane domu a podobne.

Náhradu klasických termostatických hlavíc za hlavice s prívlastkom smart zvládnete aj svojpomocne. Ak bude potrebné vymeniť celý ventil, budete potrebovať remeselníka, ktorý si poradí s uzatvorením centrálneho ventila a vypustením vody z radiátorov. Ak máte v bytovke radiátory napojené na centrálny prívod, môžete smart hlavicu nainštalovať na každý radiátor a pre celý byt, prípadne každú miestnosť alebo zónu nastaviť požadovanú teplotu. Automatika už zariadi všetko potrebné. Ak máte elektrický či plynový kotol, prípadne moderný kotol na drevené pelety priamo v dome alebo byte, bude regulácia trochu zložitejšia. Do niektorej miestnosti musíte umiestniť centrálny termostat, ktorý bude zapínať a vypínať kotol. V takejto miestnosti však pri jednoduchých systémoch regulačný ventil na radiátore byť nesmie, inak by medzi týmito regulačnými členmi dochádzalo k spätnej väzbe. Termostatické hlavice na radiátory sa nesmú použiť na radiátory v systéme s kotlom na pevné palivo bez možnosti zastavenia horenia.

Zabezpečenie a monitorovanie

Úlohou systémov na riadenie prístupu do domu či bytu je nielen poskytnúť čo najúčinnejšiu ochranu proti neželaným návštevníkom, ale v prípade potreby umožniť na diaľku vstup iným osobám, napríklad ak vás prídu navštíviť príbuzní či priatelia a vy práve nie ste doma. Na detekciu udalostí, ktoré môžu pre dom a jeho obyvateľov predstavovať riziko, sa používajú rôzne snímače pohybu, detektory rozbitia skla, magnetické kontakty v oknách a dverách, detektory dymu, detektory horľavých plynov, detektory zaplavenia a podobne. Pri incidente sa v závislosti od nastavenia spustí lokálny alarm a majiteľ bude upozornený prostredníctvom notifikácie či SMS správy.

Moderné senzory indikujúce otvorenie dverí či okien pracujú na bezdotykovom magnetickom princípe a odporúčame ich namontovať na vchodové dvere a okná. Okrem zabezpečenia umožňujú aj aktivovanie rôznych užitočných scenárov. Napríklad zapnutie osvetlenia pri otvorení dverí a podobne.

Lokálne uschovávané záznamy môžu nevítaní návštevníci odcudziť alebo poškodiť. Stačí vybrať z autonómnej kamery pamäťovú kartu, prípadne zobrať a neskôr zničiť bezpečnostnú ústredňu. Preto by kamerové záznamy mali byť v reálnom čase prenášané do vhodnej cloudovej služby aspoň vo forme statických záberov vo vhodných intervaloch, takže narušiteľom sa ani po vyradení všetkých monitorovacích komponentov v dome nepodarí zahladiť stopy.

Všetko cez cloud

Aby ste mohli akýkoľvek komponent, prípadne subsystém inteligentnej domácnosti ovládať pomocou smartfónu aj v prípade, ak nie ste doma, nemôže byť prepojenie medzi smartfónom a komponentom priame, teda v rámci domácej siete, ale cez internet, presnejšie cez cloudovú službu dodávateľa príslušného zariadenia. Funguje to tak, že si stiahnete príslušnú mobilnú aplikáciu, a ak v danej službe nemáte konto, vytvoríte si ho. Následne pokračujete pripojením zariadenia do domácej siete Wi-Fi. V mobilnej aplikácii zadáte heslo siete. Následne môžete komponenty, prípadne celé miestnosti ovládať cez proprietárnu aplikáciu.

Integrácia všetkého so všetkým

V stati o výbere komponentov sme upozorňovali na dôležitosť ich kompatibility so službami inteligentných asistentov. Hlavným dôvodom nebola možnosť hlasového ovládania, aj keď je to zaujímavá a často aj zábavná funkcia, ale integrácia komponentov rôznych výrobcov – Philips Hue, IKEA Tradfri, Woox, TP-Link, Sonoff a mnohých ďalších. Po nakonfigurovaní pripojenia zariadení do cloudových služieb výrobcov si nainštalujete aplikáciu niektorej zo služieb inteligentných asistentov Amazon Alexa a Google Assistant či Apple HomeKit, vytvoríte si v tejto službe účet a následne ho prepojíte s účtom v službe výrobcu príslušného komponentu, či už sú to žiarovky, zásuvky, termostaty a radiátorové hlavice, kamery, či iné bezpečnostné senzory a podobne. Následne si v aplikácii služby asistenta nakonfigurujete jednotlivé miestnosti a pridáte do nich nainštalované komponenty. Môžete, no nemusíte si kúpiť aj reproduktor na zadávanie hlasových povelov, kompatibilný so službou, ktorú používate. Hlasové povely, samozrejme, môžete zadávať aj cez mobilnú aplikáciu. Ak plánujete používať aj hlasové povely, odporúčame pomenovať miestnosti aj jednotlivé komponenty v angličtine. Po konfigurovaní miestností si vytvoríte automatizované scenáre ovládania podľa dennej doby, plánu príchodu a odchodu členov domácnosti a podobne.


Súprava RGB žiaroviek s komunikačným modulom

Úvaha namiesto záveru

Ak plánujete alebo už máte vybudovanú koncepciu inteligentnej domácnosti založenú na bezdrôtovej komunikácii, ste s ňou spokojní a niekedy v budúcnosti budete rekonštruovať dom či byt, zabudujte pod omietku rúrky na káble vedúce na všetky miesta, kde budú komponenty inteligentného domu. Budú sa hodiť nielen na komunikačné káblové zbernice, ale aj na napájanie komponentov. Nie každému sa chce každý týždeň nabíjať alebo meniť batérie v kamerách a iných zariadeniach. Prípadne sa časom môže zmeniť názor na prebytok rádiových vysielačov v obytných priestoroch. V súčasnosti sa nepovažujú za zdravotné riziko, no rovnaký názor bol v 80. rokoch minulého storočia na hliníkové hrnce...

 

 Žiarovky umožňujúce meniť farebnú teplotu s komunikačným modulom a vypínačom

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať